Китайка е първата 1/2-финалистка при дамите в Ню Йорк

Световната номер 39 Шуай Пън се класира за първия си 1/2-финал в турнир от Големия шлем. Това се случи на Откритото първенство на САЩ, където китайката победи с 6:2, 6:1 едва 17-годишната Белинда Бенчич (Швейцария). В битка за място на финала в Ню Йорк 28-годишната Пън ще се изправи срещу спечелилата двубоя между 10-ата в схемата Каролин Вожняцки (Дания) и 13-ата Сара Ерани (Италия), които играят по-късно тази вечер.

Мачът между китайката и 58-ата в класацията на WTA Бенчич започна сравнително раностойно, като двете тенисистки взеха началните си подавания без проблеми. В третия гейм голямата надежда на швейцарския тенис имаше два брейкпойнта, но не се възползва. Опитната китайка измъкна сервис-гейма си, след което самата тя реализита пробив за 3:1. Пън се възползва от неубедителните изяви на 11 години по-младата си опонентка и при 5:2 осъществи още един пробив, с който затвори сета след 35 минути игра.

Във втората част Бенчич сякаш отсъстваше от корта. Тийнейджърката, която бе подкрепяна от трибуните от Мартин Хингис, изостана с 0:5 след два допуснати пробива. От своя страна, Пън "летеше" по корта и всички в играта й вървеше. Младата швейцарка все пак не загуби на нула този втори сет и записа гейм срещу името си за 1:5. Краят на двубоя дойде след 64 минути игра при 6:1, а Шуай Пън продължава чудесната си серия без загубен сет от началото на надпреварата в Ню Йорк.

Китайката завърши мача с 5 аса и 1 двойна грешка. Печелившите й удари бяха 24, а непредизвиканите грешки - 7. При Бенчич директните точки от сервис бяха 4, а двойните грешки с 2 по-малко. Швейцарката се отчете с 12 уинъра и 19 непредизвикани грешки. Това бе първи официален мач между двете тенисистки.