Новото португалско бижу доближи Бенфика до полуфинала (видео) 11 април 2019 | 23:58
Бенфика направи голяма крачка към място на полуфиналите в Лига Европа, след като на свой терен надви Айнтрахт (Франкфурт) с 4:2. Вечерта ще бъде паметна за младия играч на домакините Жоао Феликс, който вече е спряган за някои от европейските грандове. Днес вкара три гола и подаде за още един. Лисабонските “орли” се възползваха и от факта, че от 20-ата минута бяха с човек повече след директно изгонване на Еван Ндика за нарушение за дузпа, от която 19-годишният Феликс реализира за 1:0. После гостите изравниха, но второ попадение на Феликс донесе преднина за Бенфика на почивката.

Тимът от “Луж” изпрати съперника в нокдаун с два бързи гола в началото на второто полувреме, но все пак в оставащото време - дори с намален състав - Айнтрахт намери сили да върне едно попадение и да съхрани шансовете си.
Ключово за крайния резултат се оказа и нестандартното решение на треньора на гостите Адолф Хютер да не се откаже от единия си нападател след червения картон. Той предпочете да остане с двама в атака за сметка на един от централните си полузащитници - нещо нетипично за футбола.

За Айнтрахт не игра контузеният Себастиен Алер, заради което тимът излезе с Лука Йович и Анте Ребич в предни позиции.

Още в началото германците вкараха в употреба най-силното си оръжие - пресата, заради което не станахме свидетели на домакински натиск. Даже в 4-ата минута Лука Йович се оказа сам срещу вратаря, но се забави и загуби владението на топката.

Играчите на Бруно Лаже обаче бяха търпеливи и в 21-вата минута нанесоха своя двоен удар. Тогава Еван Ндика изблъска Феликс в наказателното поле и получи червен картон, а младият нападател на домакините реализира отсъдения наказателен удар.

След половин час игра опасността пред Одисеас Влаходимос дойде от включилия се напред централен бранител Давид Абрахам. Капитанът на Айнтрахт засече с глава, но пропусна.

В 33-ата минута португалците бяха ощетени, защото Филип Костич фаулира Рафа Силва на самата граница на наказателното поле, но реферите не видяха това.

Представителят на Бундеслигата успя да изравни в 40-ата минута. Тогава Себастиен Роде открадна топката около центъра и намери Анте Ребич, който се вклини в отбраната и изведе Йович за 1:1.

Бенфика обаче бързо си върна преднината. В 43-ата минута Феликс изненада Кевин Трап с далечен изстрел за 2:1.

В добавеното време съдиите не зачетоха гол на Айнтрахт след шут на Филип Костич, тъй като Желсон Фернандес беше в засада и макар да не игра с топката, пречеше с тялото си на вратаря.

“Орлите” от Франкфурт може би са имали план за второто полувреме, но всичко за тях приключи с два бързи гола в 50-ата и 54-ата минути, с което авансът на Бенфика набъбна до 4:1. В 50-ата Феликс засече с гръб центриране и след ново неубедителна намеса на Трап - в случая неразчетено излизане, за Рубен Диаш беше лесно да направи 3:1. Четири минути по-късно Жоао Феликс стигна до дебютния в кариерата си хеттрик - 4:1.

Хютер вече видя, че с този начин на игра няма да се получи и смени Йович и Ребич

Резултатът можеше да стане още по-изразителен в 69-ата минута, когато Харис Сеферович излезе сам срещу Трап, но този път стражът спаси.

Айнтрахт обаче намери начин да намали изоставането си. В 72-ата влезлият като смяна Гонсало Пасиенсия реализира с глава. За него това беше специално попадение, защото той е юноша на Порто.

Малко по-късно пред Костич се откри възможност за трети гол за гостуващия отбор, но шутът му мина над вратата.

До края Сеферович се размина още веднъж с гол за Бенфика.

Реваншът на “Комерцбанк Арена” е след седмица. Крайният победител от тази двойка ще спори с по-добрия измежду Челси и Славия (Прага), където англичаните взеха аванс от 1:0.

Андрия Живковичвлиза Андрия Живкович  Мият Гачинович  Мият Гачиновичвлиза
Андреас Самарисжълт картон Андреас Самарис  82' Макото Хасебе  Макото Хасебежълт картон
72' Гонсало Пасиенсия  Гонсало Пасиенсиягол
68'   излиза
Гонсало Пасиенсия  Гонсало Пасиенсиявлиза
Себастиен Коршияизлиза Себастиен Коршия  66'
Пицивлиза Пици
Рафа Силваизлиза Рафа Силва  60' Лука Йович  Лука Йовичизлиза
Харис Сеферовичвлиза Харис Сеферович  Джонатан де Гузман  Джонатан де Гузманвлиза
Жоао Феликсгол Жоао Феликс  54'
Рубен Диашгол Рубен Диаш  50'
Жоао Феликсгол Жоао Феликс  43'
40' Лука Йович  Лука Йовичгол
26'   жълт картон
Жоао Феликсдузпа Жоао Феликс  21'
20' Еван Н'Дика  Еван Н'Дикачервен картон
4' Лука Йович  Лука Йовичжълт картон