Борусия (Д) капитулира! Два червени картона и четири гола от Шалке поднесоха титлата на Байерн (видео) 27 април 2019 | 18:25
Борусия (Дортмунд) почти сигурно пропиля шансовете си за титлата в Бундеслигата след тежка домакинска загуба с 2:4 от големия враг Шалке 04 в дербито от 31-ия кръг на Бундеслигата. Тимът остава на точка зад Байерн (Мюнхен), който освен всичко е и със среща по-малко.

Това означава, че баварците трябва да сбъркат в два или дори в три от оставащите си четири мача, за да могат “жълто-черните” да се надяват на чудо. А това изглежда почти невероятно, защото шампионите ги очакват срещи с намиращите се в зоната на изпадащите Нюрнберг и Хановер 96, както и с РБ (Лайпциг) и Айнтрахт (Франкфурт), които са трети и четвърти.

По същото време Дортмунд гостува на корави съперници като Вердер (Бремен) и Борусия (Мьонхенгладбах), както и приема Фортуна (Дюселдорф).

При евентуално равенство в точките първо се гледа головата разлика, където Байерн има категорично предимство от +16.

Борусия капитулира срещу Шалке след слаба игра и ключова намеса на рефера Феликс Цвайер, който изгони двама играчи на домакините с директни червени картони - Марко Ройс и Мариус Волф. И двамата бяха отстранени за нарушения отзад срещу Суат Сердар. За отбелязване обаче е, че през първото полувреме същия този Сердар направи подобен фал срещу Рафаел Герейро, но получи само официално предупреждение.

Марио Гьотце вкара за 1:0 с глава в 14-ата минута, а четири по-късно Даниел Калиджури изравни от дузпа. В 28-ата Салиф Сане даде аванс на гостите. В 62-ата Калиджури отбеляза още веднъж - за 1:3, като попадението дойде от нарушението, за което Ройс беше изгонен. Последва вторият червен картон на Волф в 65-ата минута.

Дори в намален състав Дортмунд върна единия гол чрез Аксел Витцел в 84-ата минута, но надеждите на домакините "умряха" две минути след това, когато Брийл Емболо прониза Роман Бюрки за четвърти път.

С този успех отборът от Гелзенкирхен почти сигурно се спасява от изпадане.

“Жълто-черните” отново излязоха с Марио Гьотце и Марко Ройс в най-предни позиции, а Пако Алкасер и Кристиан Пулишич пак бяха на пейката. И днес Юлиан Вайгъл беше използван в центъра на защитата, а по крилата трябваше да пробиват Джейдън Санчо и Рафаел Герейро.

Хууб Стевенс избра двама нападатели в лицето на Брийл Емболо и Гуидо Бургщалер, както и  схема с трима централни защитници. На вратата отново беше предпочен исканият от Байерн (Мюнхен) Александер Нюбел.

Дефанзивната тактика на Шалке, изразяваща се във факта, че всичките 11 футболисти посрещаха съперника в своята половина, ограничи възможностите в началото. Първият изстрел към вратата на Нюбел дойде в 11-ата и минута и беше далечен, излизайки в аут.
При следващия шанс обаче кълбото спря в мрежата на гостите. В 14-ата минута Джейдън Санчо центрира към Гьотце и той изскочи от задна позиция и с лекота преодоля вратаря за 1:0. При радостта за гола Санчо беше ударен от хвърлена от агитката на гостите факла. Той получи медицинска помощ и се завърна в игра.
Веднага след това обаче Шалке успя да изравни. Първоначално съдията не видя добре ситуацията, при която Емболо стреля и Юлиан Вайгъл спря топката с ръка. Последваха традиционните спорове, че кълбото е ударила ръката, но след намесата на ВАР Феликс Цвайер посочи бялата точка. Калиджури реализира спокойно за 1:1, а минутата беше 18-а.
Последва намаляване на темпото от страна и на двата тима, но това беше добре дошло за играчите на Хууб Стевенс. В 28-ата те поведоха с 2:1, след като централният защитник Салиф Сане надскочи всички при корнер и забоде топката в десния ъгъл на Бюрки.
Марко Ройс беше близо до изравнително попадение десет минути по-късно, но стигна само до ъглов удар.
Второто полувреме не стартира по вкуса на Борусия, тъй като "миньорите" изглеждаха още по-стабилни в защита и на практика нямаше никакви шансове за гол. Това принуди Люсиен Фавър да прибегне до смяна с цел подсилване на атаката. В 57-ата минута Пако Алкасер се появи вместо халфа Томас Дилейни.
Планът на Дортмунд обаче претърпя тежък удар, защото само три минути по-късно Марко Ройс беше изгонен с директен червен картон за опасно влизане отзад на Суат Сердар. От назначение фал Калиджури изненада стража на домакините за 1:3
Това обаче не беше всичко, защото в 65-ата минута десният бек на Борусия Мариус Волф направи същото нарушение и пак срещу Сердар, за което също трябваше да напусне игра с червен картон.
Мачът вече изглеждаше решен, но интригата се завърна за кратко в 84-ата минута, когато Витцел намали на 2:3. Нямаше обаче условия за шокиращ обрат, защото 120 секунди след това Емболо реши всичко с попадение за крайното 2:4.

Якoб Бруун Ларсен Якoб Бруун Ларсен34 Джефри Брума27 Джефри Брума
89' Омар Маскарей  Омар Маскарейжълт картон
Себастиан Руди  Себастиан Рудижълт картон
87' Брийл Емболо  Брийл Емболоизлиза
Раби Матондо  Раби Матондовлиза
86' Брийл Емболо  Брийл Ембологол
Аксел Витселгол Аксел Витсел  84'
Марио Гьотцеизлиза Марио Гьотце  83'
Якoб Бруун Ларсенвлиза Якoб Бруун Ларсен
Рафаел Герейроизлиза Рафаел Герейро  78'
Кристиан Пулишичвлиза Кристиан Пулишич
77' Уестън Маккени  Уестън Маккениизлиза
Джефри Брума  Джефри Брумавлиза
72' Уестън Маккени  Уестън Маккенижълт картон
67' Даниел Калиджури  Даниел Калиджуриизлиза
Себастиан Руди  Себастиан Рудивлиза
Мариус Волфчервен картон Мариус Волф  65'
62' Даниел Калиджури  Даниел Калиджуригол
Марко Ройсчервен картон Марко Ройс  60'
Томас Дилейниизлиза Томас Дилейни  56'
Пако Алкасервлиза Пако Алкасер
45' Брийл Емболо  Брийл Емболожълт картон
36' Суат Сердар  Суат Сердаржълт картон
34' Даниел Калиджури  Даниел Калиджурижълт картон
28' Салиф Сане  Салиф Санегол
18' Даниел Калиджури  Даниел Калиджуридузпа
Марио Гьотце
14'
18'
Даниел Калиджури
28'
Салиф Сане
62'
Аксел Витсел
84'
86'
Брийл Емболо

Добави коментар Коментари (44)

12 (Гост) 44 отговор
28 април 2019 | 05:52

Вие така и Каролина срещу Вашингтон отписвахте, ама глей са как се обърна палачинката. РБ и Айнтрахт са сериозни съперници, много кръв ще изпият на Байерн. Още нищо не е решено Рейтинг: 3 1

SAMO JUVENTUS (Гост) 43 отговор
28 април 2019 | 01:33

БРАВО НА ШАЛКЕ ОТБОРА НА ФИУРЕРА, НАЙ ВЕЛИКИТЕ! СМАЗАХА МРАСНИТЕ КАНАРИ КАДЕТО ШЕ СТАВАТ ШАМПИОНИ! И САМО ЛОКО СА ПЕЙ, ЛОКО ЛОКО ОТБОР ЛИУБИМ НА СВЕТА Рейтинг: 1 6

Livo (Гост)
28 април 2019 | 08:48

ОТБОРА НА ФЮРЕРА Е НЮРНБЕРГ НЕЩАСТНИКО Рейтинг: 3 0

Един от Сигнал Идуна Парк (Гост) 42 отговор
27 април 2019 | 22:59

Пресилени червени картони, слаб мач след хубавото начало! Честита титла на утайките от Байерн... Рейтинг: 13 8

Бате (Гост)
28 април 2019 | 00:10

В Германия всички, включително Ройс, смятат че картоните са справедливи. Рейтинг: 3 9

GTI (Гост)
28 април 2019 | 00:44

Бате, фен съм на Шалке четвърт век. Дори аз ти казвам, че съдията толкова яко подпря отбора, че чак чаках сам да вкара един гол. Бургщалер направи три нарушения за жълт картон, а не получи нито един. Бундеслигата е гарантирана на отбора и за догодина, но подобно съдийство е срам за футбола. Рейтинг: 11 2

Този коментар е твърде голям. Ако искате да го прочетете натиснете тук

Фен на Меа Мелоне (Гост)
28 април 2019 | 01:27

Утайките ви сложиха 5-ица. След такъв ъверски бой изобщо не заслужавахте титлата. Байерн умишлено създаде изкуствено интрига, за да има по-висока гледаемост. Ако играеха както могат, без да симулират, щяха да са пред Дортмунд пак с над 20 точки. Рейтинг: 1 7

Livo (Гост)
28 април 2019 | 08:49

ДУЗПАТА Е СРАМ ЗА ФУТБОЛА Рейтинг: 0 0

Турчуляка (Гост) 41 отговор
27 април 2019 | 22:33

Жал ме е за Ройс , голям футболист просто нещо куца винаги в Дортмунд. Тази година можеха да са шампиони ама сами са си виновни цял сезон бягай кат куче побеждавай някрая останаха 5-10 мача и земи да ги губиш.. няма смисъл за коментар изобщо .. успех следващата година. Ройс - Легенда ! Рейтинг: 23 0

Кво се коментира? (Гост) 40 отговор
27 април 2019 | 22:08

Борусия и Шалке изобщо не могат да излязат от група! Те не могат да паднат от Ливърпул, защото няма да стигнат до мач с него! Наистина е вярно- те никога няма да загубят от Ливърпул---защото няма да играят! Рейтинг: 9 3

Имаше грешка, (Гост) 39 отговор
27 април 2019 | 22:01

но и съдията не е виновен на Борусия! Просто изпуснат мач! Все ми се струва че с Обямеянг, работата беше много по-добре! Рейтинг: 8 3

Ливърпул мен (Гост) 38 отговор
27 април 2019 | 21:54

Беше ми много ясно че Юнайтед не скочиха на сити,то е ясно че ги мразят,но за сметка на това ще победят Барса и ще грабнат ш.лига турнира на богатите Рейтинг: 2 10

Ливърпул мен (Гост) 37 отговор
27 април 2019 | 21:40

И все пак и дане стане шампион със сигурност ще бъде на финал в ш.лига и този път няма кой да ги спре, финал Ливърпул-Аякс Рейтинг: 3 6

xaxaxa (Гост) 36 отговор
27 април 2019 | 21:18

Mia san mia! Minga rules! Рейтинг: 2 3

хахаха (Гост) 35 отговор
27 април 2019 | 21:14

нямало дузпа, пресилени картони....спрете хапчетата, ей.. Mis san mia! Рейтинг: 4 9

27 април 2019 | 21:03

Дори самият доайен сред Джърманските тренери и всеизвестен спасител на Жалкарията от Гелзенкирхен сам признава, че пресилено свирената дузпа е "жалка поръчка", а пък ФАВРЕто от своя страна говори за "огромен НОВ скандал" в Бундеслигата след това отсъждане, но пък Двойкаджията-ученик и настоящ свирещ наляво и надясно дузпички т.нар съдиЯ цвайер оправдава напълно взетото от него решение като "справедливо и навременно"!?!?! С 2 думи - чист п*д*л Рейтинг: 6 9

Kieing (Гост)
27 април 2019 | 21:39

Абсолютна дузпа! Категорични червени картони! Жалък Фавре - както винаги! Наглостта и високомерието на Дортмунд отново ги провали. Рейтинг: 12 7

fc Bayern 1899 (Гост) 33 отговор
27 април 2019 | 20:59

Фен съм на Байерн от 2001 година.Тогава в последния кръг,в продължението вкараха и отнеха титлата от Шалке, със същия треньор : Днес Шалке биха и ни поднесоха титлата.Борусия сами са си виновни.Цял сезон играят високомерно и сега ще са втори.Байерн прави толкова слаб сезон веднъж на 5-6 години.Скоро няма да имат такъв шанс.Жълтите правеха много обрати през сезона, тази година Бундеслигата е силна 8-9 добри отбора.Сами са си виновни !! Рейтинг: 11 7

Споко (Гост)
27 април 2019 | 21:48

Аз съм фен на Байерн от 1981, помня и Клаус Аугенталер и Ули Щилике, загубения финал от Порто с петата на Рабах Маджер! Лудвиг Кьогл и т.н. света не почва от 2001, младеж!Всъщност радвам се че си по-млад, но и учете историята! Иначе само Байерн! Рейтинг: 11 3

27 април 2019 | 21:53

Ало, Споокойния?!? Какво намесваш тук сред твойте баварские стари ветерани УЛИто Щилике, който /ако не помниш добре/ е бил титуляр и водеща 10-ка след Гюнтер НЕТЦЕР в ГЛАДБАХската БОРУССИЯ, след което в края на 70-те и началото на 80-те вече е водещ плеймейкър в Кралския РЕАЛен КЛАБ и важен джърмански национал, разбира се... Рейтинг: 4 3

27 април 2019 | 19:53

щото от Байерн все ни режат, поне пък тез да успеят! Но сигурно и тях ще ги отрежат! Рейтинг: 3 6

Lissa (Гост) 31 отговор

И︆︆ск︆︆аш л︆︆и да с︆︆е на︆︆ме︆︆ри ж︆︆ен︆︆а за ед︆︆на н︆︆о︆︆щ? Д︆︆об︆︆ре до︆︆шл︆︆и на >︆︆>︆︆> w︆︆w︆︆w.︆︆S︆︆e︆︆x︆︆y︆︆d︆︆r︆︆o︆︆m.︆︆C︆︆o︆︆m Рейтинг: 1 2

FCBayern (Гост) 30 отговор
27 април 2019 | 19:21

Ливърпул в момента е голям отбор! Той заслужава уважение, най-малкото че е с германски треньор. Но най-вече е, че отбора израстна много! Сигурно Сити ще стане шампион, и ще паднат от Барса...но те заслужават уважение! А и едната титла да спечелят, ще е много! Те са файтъри, бойци! Такива хора аз уважавам! Рейтинг: 12 9

: (Гост)
27 април 2019 | 20:45

Брато, от 2015 досега немският некадърник е похарчил най-много във ВЛ и за 4 сезона и 16 възможни трофеи той има 0. Даже Юнайтед в най жалкия си период взе три трофея през този период. Рейтинг: 7 5

Ама (Гост)
27 април 2019 | 21:44

играха финал 2018, а МЮ кога игра финал за ШЛ! Чарити и Кока кола къп ли смяташ? Рейтинг: 2 3