Челси си тръгна доволен от Франкфурт (видео) 02 май 2019 | 23:55
Айнтрахт и Челси завършиха 1:1 в зрелищен първи полуфинал на Лига Европа във Франкфурт и оставиха почти всичко за реванша в Лондон след седмица. И двете попадения бяха отбелязани през първата част. Първо Лука Йович откри с глава за домакините в 23-ата минута. Малко преди почивката Педро изравни с удар с левия крак. Челси доминираше през по-голямата част от второто полувреме, но не успя да вкара втори гол, а гредата спаси домакините след удар от фаул на Давид Луис. В края "орлите" упражниха на свой ред натиск, но в крайна сметка резултатът се запази.

Двубоят противопостави двата най-резултатни отбора от началото на турнира. "Сините" от Лондон сбяха отбелязали 30 гола, а Айнтрахт - 28.

Мениджърът на лондончани Маурицио Сари направи  пет промени спрямо състава от равенството 1:1 срещу Манчестър Юнайтед в неделя, като голямата новина е отсъствието сред титулярите на Еден Азар, който започва от скамейката. Антонио Рюдигер е контузен и съвсем отпада от сметките.
Айнтрахт също не спечели през уикенда, като завърши 0:0 с Херта. Нападателят Анте Ребич е наказан, а Джонатан де Гузман е резерва.
Двубоят стартира при фантастична атмосфера пред 50 000 зрители на "Комерцбанк Арена", като феновете на домакините отново впечатлиха с подкрепата си. Това обаче не смути гостите от Острова, които стартираха много активно и създадоха две положения пред Кевин Трап в първите минути. Играта се изравни с напредването на времето, но до чисти положения не се стигаше. В 18-ата минута топката попадна у Дани да Коща отляво на вратата и той отправи диагонален изстрел, но Кепа спаси. Последва груб фаул на Кристенсен срещу Роде. При последвалия статичен удар Абрахам успя да стреля, но неточно. В 23-ата минута Айнтрахт успя да материализира превъзходството си в последния четвърт час. Филип Костич проби отдясно и центрира в наказателното поле, където Лука Йович успя с глава да я прати в мрежата на Челси и така резултатът беше открит.

Гостите се активизираха и в 27-ата минута стигнаха до най-добрата си възможност до този момент след удар на Педро от 22 метра. Последва нова атака на Челси, завършена от Вилиан, но отново топката не намери вратата. В 36-ата минута Челси можеше да получи втори гол след статично положение. Роде прати топката от фаул в наказателното поле, Жиру я отклони и тя едва не попадна у играч в черно. Лондончани организираха контраатака, започната от Канте, но прибързани действия в края й сложиха точка. В 40-ата минута можеше да се стигне до нещо много красиво, след като Жиру беше намерен пред вратата и с пета я отклони към Лофтъс-Чийк, но той не успя да я достигне. Само в рамките минута след Лофтъс-Чийк успя да нанесе два хубави удара към вратата, като при втория топката мина много близо край страничната греда. В крайна сметка Челси стигна заслужено до изравнителен гол в 45-ата минута, когато след изпълнен от Вилиан ъглов удар топката попадна у Педро, който с левия крак опъна мрежата зад Трап. Втората част започна с натиск на Челси, но сблъсък глава в глава между Жоржиньо и Роде наложи намесата на медицинските екипи, което уби темпото. В тези минути край линията започна да загрява звездата на лондончани Еден Азар. В 54-ата минута Челси организира перфектна атака, но Лофтъс-Чийк не успя да нанесе хубав удар и топката мина над вратата. Последваха нови две опасности пред вратата на Трап. Първо Вилиан проби и стреля, но вратарят спаси. Малко по-късно Давид Луис от фаул нацели горната греда, като преди това обаче Трап беше докоснал топката и се стигна до ъглов удар.

Азар се появи в игра и натискът на лондончани се ожесточи. Играта се пренесе в половината на Айнтрахт. Положенията пред вратата на Айнтрахт се редуваха едно след друго, а в 74-ата минута Трап беше подложен на истински обстрел. Първо Лофтъс-Чийк стреля, германският страж спаси, а при добавката и Азар опита мерника си отблизо, но гол не последва. Минута по-късно Азар центрира от фаул, Давид Луис успя да я насочи с глава, но Трап спаси. Айнтрахт най-сетне успя да се измъкне от половината си и да пренесат играта в полето на Челси.

Домакините веднага поискаха дузпа за игра с ръка на Жиру, но такава нямаше. Айнтрахт започна по-смело да гледа напред и така се стигна до 81-ата минута, когато Пасиенсия се размина с топката след подаване на Да Коща, но дори и да беше отбелязал, голът нямаше да бъде зачетен, тъй като беше маркирана засада. Напрежението пред вратата на Челси не стихна. Първо Абрахам с глава беше близо до попадение, а след това грешка при изнасянето на топката принуди Давид Луис да се хвърля самоотвержено и да чисти в ъглов удар.
До края и двата отбора търсеха победата, която да увеличи шансовете им преди реванша, но до нов гол не стигна и равенството се запази, което дава леко предимство на лондончани заради гола на чужд терен.

Джетро Вилемсвлиза Джетро Вилемс
82' Рубен Лофтъс-Чийк  Рубен Лофтъс-Чийкизлиза
Матео Ковачич  Матео Ковачичвлиза
Желсон Фернандесизлиза Желсон Фернандес  73'
Гонсало Пасиенсиявлиза Гонсало Пасиенсия
Желсон Фернандесжълт картон Желсон Фернандес  61' Willian  Willianизлиза
Еден Азар  Еден Азарвлиза
Макото Хасабежълт картон Макото Хасабе  58'
45' Педро Родригес  Педро Родригесгол
Лука Йовичгол Лука Йович  23'
19' Андреас Кристенсен  Андреас Кристенсенжълт картон