Байер (Леверкузен) се завръща в Шампионска лига след разгром 18 май 2019 | 18:25
Байер (Леверкузен) изпълни своята част от план “Шампионска лига” и спечели визитата си на борещия се за абсолютно нищо Херта с 5:1, а резултатите на конкурентите позволиха щастлива развръзка за “аспирините”. Борусия (Мьонхенгладбах) отстъпи на Борусия (Дортмунд) с 0:2, а Айнтрахт (Франкфурт) бе сразен с 1:5 от шампиона Байерн, като от претендент за топ 4 бе напът да изпадне от местата, даващи право на европейско участие. Аржентинецът Лукас Аларио стана герой за Байер с хеттрик.

Леверкузен завършва годината по мечтания начин на 4-о място и ще бъде представител на Бундеслигата в Шампионска лига през следващия сезон, заедно с Байерн, Дортмунд и РБ Лайпциг. В Лига Европа ще участват Борусия (Мьонхенгладбах), Волфсбург и Айнтрахт, като последният ще почне от квалификациите. Хофенхайм се нуждаеше от победа на гости на Майнц, за да се добере до седмото място, но загуби с 2:3 след късет обрат и така все пак Айнтрахт ще играе в евротурнирите.

Миналият сезон Леверкузен трябваше да се задоволи с петата позиция и участие в Лига Европа, като битката бе дори още по-драматична, защото третият Хофенхайм и четвъртият Дортмунд имаха същия актив като “аспирините” - 55. След двегодишно отсъствие от най-престижния клубен турнир Байер отново ще играе в Шампионска лига.

Един от най-перспективните футболисти на Стария континент в момента Кай Хаверц откри резултата в полза на “аспирините”, както го правеше в предишните пет случая, когато се разписваше. Той бе изведен сам срещу вратаря с чудесен дълъг пас от Джонатан Та и прониза отблизо резервния страж на Херта Томас Крафт в 28-ата минута.

По това време играта бе равностойна и за това не бе особено изненадващо, че сравнително бързо домакините успяха да изравнят след неразбирателство в защитата на Леверкузен и серия пасове на близко разстояние. Дуда свали топката с глава на голлинията за Валентино Лазаро и той нямаше проблем да се разпише в 34-ата.

Само четири минути по-късно обаче Леверкузен повиши отново оборотите и пак преодоля защитата на съперника с дълъг извеждащ пас, този път дело на Уендел. Аларио успя да изпревари вратаря за топката и с плонж я плъзна покрай тялото му, за да направи резултата 1:2.

Очевидно знаещи за проблемите на конкурентите си, футболистите на Леверкузен продължиха да доминират и се постараха да успокоят феновете си с още два гола след почивката. В 54-ата минута Юлиан Брандт вкара много красив гол с шут в горния ъгъл от дъгата на наказателното поле, а Аларио се разписа отново в близост до голлинията след подаване на Кевин Фоланд в 72-рата, за да направи победата разгромна и да започнат празненствата за класиране в зона “Шампионска лига”.

До края остана време за още един гол - Аларио маркира хеттрика си след асистенция на Ларс Бендер и удар с шпагат в далечния на вратаря ъгъл.
Паскал Кьопке Паскал Кьопке14 Доминик Коор21 Доминик Коор
88' Лукас Аларио  Лукас Алариогол
81' Митчел Вайзер  Митчел Вайзеризлиза
Доминик Коор  Доминик Коорвлиза
Ондрей Дудажълт картон Ондрей Дуда  78'
75' Чарлс Арангис  Чарлс Арангисизлиза
Ларс Бендер  Ларс Бендервлиза
Ведад Ибишевичизлиза Ведад Ибишевич  73'
Паскал Кьопкевлиза Паскал Кьопке
72' Лукас Аларио  Лукас Алариогол
59' Свен Бендер  Свен Бендеризлиза
Александър Драгович  Александър Драговичвлиза
54' Юлиан Брант  Юлиан Брантгол
Пер Килиан Шелбредизлиза Пер Килиан Шелбред  46'
Джавайро Дилросънвлиза Джавайро Дилросън
Лукас Клюнтеризлиза Лукас Клюнтер  45' Кевин Фоланд  Кевин Фоланджълт картон
Максимилиан Мителщатвлиза Максимилиан Мителщат
38' Лукас Аларио  Лукас Алариогол
Валентино Лазарогол Валентино Лазаро  34'
28' Кай Хавертц  Кай Хавертцгол