Челси съсипа Арсенал и превзе трона в Лига Европа (видео + галерия) 29 май 2019 | 23:50
Челси е новият шампион в Лига Европа! Тази вечер "сините" от Лондон спечелиха повече от категорично финала срещу големия враг Арсенал с 4:1. Възпитаниците на Маурицио Сари показаха страхотен футбол, особено през втората част, когато паднаха всичките голове в срещата. Оливие Жиру откри резултата 49-ата минута, а Педро Родригес удвои в 60-ата. Еден Азар пък бе автор на другите две попадения за "сините" в 65-ата минута от дузпа и в 72-ата минута. Почетният гол за гостите бе на сметката на Алекс Иуоби в 69-ата минута. Така Челси спечели трофея в Лига Европа за втори път в своята история след триумфа през 2012/13 година.

Кепа /е на вратата на Челси, а пред него в отбрана започнаха Сесар Аспиликуета, Давид Луис, Андреас Кристенсен и Емерсон Палмиери. Триото в центъра на терена бе съставено от Жоржиньо, Нголо Канте и Матео Ковачич. В атака пък действаха Еден Азар, Оливие Жиру и Педро Родригес.

За Арсенал под рамката започна Петер Чех, а пред него бе триото Лоран Косиелни, Сократис Папастатопулос и Начо Монреал. Ейнсли Мейтланд-Найлс и Сеад Колашинац бяха в ролята на халф-бекове, а в средата на терена стартираха Гранит Джака и Лукас Торейра. Месут Йозил бе в ролята на плеймейкър, а в атака бе атомното дуо Пиер-Емерик Обамеянг и Александре Лаказет.

Първото по-интересно положение в мача бе в 8-ата минута пред вратата на Челси. Ейнсли Мейтланд-Найлс центрира коварно във вратарското поле, наложи се Кепа Арисабалага да избива, топката обаче отиде в Обамеянг, който стреля, но покрай вратата.

Десет минути по-късно дойде и първият спорен момент в срещата. Александре Лаказет нахлу на скорост в пеналта и падна след съприкосновение с вратаря Кепа. Джанлука Роки обаче не отсъди дузпа, макар да се видя, че има контакт между стража и нападателя.

Арсенал продължи да стои по-добре и в 28-ата минута имаше нова голова възможност. Гранит Джака шутира от около 25 метра и не бе никак далеч от целта, като топката премина над напречната греда.

Първото положение за Челси бе в 34-ата минута. Тогава Емерсон Палмиери бе изведен в наказателното поле и отправи диагонален удар, но Чех бе заел добра позиция и изби.

В 39-ата минута последва нова добра възможност за "сините". Този път Жиру получи добра топка от Жоржиньо и стреля по земя, като отново Чех се отличи с отлична намеса.

Челси започна по-добре и второто полувреме и в 48-ата минута Азар напредна на скорост и изведе Жиру, който обаче не успя да отправи добър удар. Само минута по-късно французинът се реваншира по прекрасен начин. Той получи центриране от Емерсон отляво и с глава успя да порази вратата за 1:0.

В 60-ата минута резултатът бе удвоен. Азар бе изведен в наказателното поле и подаде към непокрития Педро, който от движение стреля във вратата за 2:0.

Само четири минути по-късно Мейтланд-Найлс изблъска в гръб Жиру в пената и Джанлука Роки не се поколеба да отсъди дузпа за Челси. Еден Азар се нае да изпълни наказателния удар и бе точен за 3:0.

Арсенал върна един гол в 69-ата минута, когато Алекс Иуоби се разписа с красиво изпълнение от воле извън наказателното поле.

Само три минути след това обаче Азар отново бе в прегръдките на съотборниците си. Той комбинира добре с Жиру в пеналта, французинът технично го изведе около точката на дузпата и белгиецът не сгреши за 4:1.

В 75-ата минута Азар имаше нов шанс, но този път ударът му бе спасен от Чех. Арсенал пък отговори с изстрел на Омамеянг, но над вратата.

В 79-ата минута и Вилиан тества рефлексите на Чех, който отново се намеси блестящо под рамката и не допусна нов гол във вратата си.

В 81-ата минута и Аспиликуета се бе включил в предни позиции и отправи много хубав шут по земя, който облиза гредата.

В 83-ата минута и Кепа трябваше да показва класа след изстрел отблизо на Лаказет, но испанският страж се намеси прекрасно. Минута след това Уилок бе изведен сам срещу вратаря, но не успя да намери очертанията на вратата.

В крайна сметка Челси ликува повече от заслужено, докато Арсенал трябва да се примири с поредния загубен финал в своята история. Още по-неприятно за "Топчиите" е, че те отново не успяха да си осигурят място в Шампионската лига за трети пореден сезон.

Кепа Арисабалага Кепа Арисабалага1 Петер Чех1 Петер Чех
Сесар Аспиликуета Сесар Аспиликуета28 Сократис Папастатопулос5 Сократис Папастатопулос
Давиде Дзапакоставлиза Давиде Дзапакоста
78' Месут Йозил  Месут Йозилизлиза
Джоузеф Уилок  Джоузеф Уилоквлиза
Матео Ковачичизлиза Матео Ковачич  76'
Рос Баркливлиза Рос Баркли
Еден Азаргол Еден Азар  72'
Педро Родригесизлиза Педро Родригес  71'
Willianвлиза Willian
69' Алекс Иуоби  Алекс Иуобигол
Андреас Кристенсенжълт картон Андреас Кристенсен  68'
66' Начо Монреал  Начо Монреализлиза
3
3 Айнтрахт (Франкфурт) Айнтрахт (Франкфурт)
4
3 Борусия (Мьонхенгладбах) Борусия (Мьонхенгладбах)
Оливие Жиру
49'
Педро Родригес
60'
Еден Азар
65'
69'
Алекс Иуоби
Еден Азар
72'

Добави коментар Коментари (75)

Do aa (Гост) 75 отговор
31 май 2019 | 12:53

аа, къде се криеш въшко умряла?!?!? Рейтинг: 0 1

Come On You Gunners (Гост) 74 отговор
30 май 2019 | 12:25

Оттук нататък има само едно решение: Освобождават се Косчелни, Мустафи, Йозил, Елнени, Уелбек и недоразумението Суарез. Купуват се млад вратар, двама опитни централни защитници, един бек и два офанзивни халфа. Клуба взема от продажба 50-60 милиона общо и инвестира още поне 100-120 милиона. Иначе сме умрели котки и догодина... Рейтинг: 2 0

Този коментар е твърде голям. Ако искате да го прочетете натиснете тук

Реалист (Гост)
30 май 2019 | 12:38

Йозил никой няма да го вземе с тая заплата. Толкова много играчи си изброил, няма как да стане с 100-120 млн. То само тия офанзивни халфа ще са минимум толкова. Мрачни времена пред Арсенал.... Рейтинг: 4 0