"Камп Ноу" приветства новите звезди и видя победен гол в последната минута (видео) 04 август 2019 | 23:01
Барселона победи Арсенал с 2:1 и за 42-и път спечели трофея "Жоан Гампер". Пиер-Емерик Обамеянг откри за гостите с мощен шут под гредата в 36-ата минута. Пасът беше на Месут Йозил, а габонецът разстреля Нето. Домакините изравниха с комичен автогол на Ейнсли Мейтланд-Найлс, а в края на мача резервата Луис Суарес зарадва феновете с победен гол за Барса.

За каталунците това бе едва трета проверка през лятото. Те започнаха контролите със загуба от Челси (1:2), а после спечелиха срещу японския Висел Кобе с 2:0. "Топчиите" натрупаха повече мачове. В последния от тях се наложиха над Анже след изпълнение на дузпи, а днес имаха генерална репетиция преди старта на сезона в Премиър лийг.
54-ото издание на "Жоан Гампер" всъщност даде възможност на Барселона и Арсенал за първи път да се срещнат в неофициален мач. Досега те бяха играли помежду си 9 пъти в Шампионската лига.

Преди срещата се състоя и официалното представяне на Барса за новия сезон. Най-аплодирани от публиката на "Камп Ноу" бяха Лионел Меси и звездните попълнения Антоан Гризман и Френки де Йонг. Французинът и бившият халф на Аякс бяха титуляри, както и вратарят Нето, привлечен от Валенсия. В стартовия състава попаднаха и младоците Рики Пуч и Карлес Перес.
Луис Суарес бe сред резервите, заедно със Серхио Бускетс, Сержи Роберто и Рафиня. Меси, Филипе Коутиньо, Артуро Видал, Артур и най-новата покупка - защитникът Жуниор Фирпо, изгледаха мача от трибуните.

Арсенал също направи солидно вложение преди няколко дни, привличайки звездата на Лил Николас Пепе. Той обаче не игра днес. Мениджърът Унай Емери все още не може да разчита на доста от основните си футболисти, които са контузени.
"Топчиите" стартираха в предни позиции с Пиер-Емерик Обамеянг, подкрепян от Рийс Нелсън, Хенрих Мхитарян и Месут Йозил.

Началните минути бяха за Арсенал. Лондончани разиграваха спокойно и опитваха флангови атаки, докато футболистите на Барса често грешаха при подаванията. Понрави се обаче Рики Пуч, който показа отлична техника и много движение.
След колебливия първи четвърт час Барселона постепенно взе инициативата. В 21-ата минута Нелсон Семедо проби отдясно и пусна към Усман Дембеле, но неговият шут беше блокиран.  Малко по-късно Жорди Алба получи жълт картон за нарушение срещу Мхитарян.

В средата на полувремето Мейтланд-Найлс центрира опасно към Обамеянг, но той не успя да засече с глава. В 30-ата минута Алба тества рефлекса на Бернд Лено, който с лекота улови. В 36-ата Обамеянг получи подаване от Йозил, обърна се и със силен шут заби топката под гредата - 0:1.
До почивката имаше още една интересна ситуация. Гризман изскочи сам срещу Лено и успя да го преодолее, но за негово разочарование страничният съдия правилно бе вдигнал флага за засада.

Ернесто Валверде направи 7 смени за началото на второто полувреме. Сред появилите се в игра бяха Тер Стеген, Бускетс и Сержи Роберто. Барса заигра много по-бързо и пресираше съперника дълбоко в неговата половина. Дембеле стигна до позиция за удар след хубав самостоятелен рейд, но шутира неточно. В 59-ата минута домакините помислиха, че са изравнили, но футболист на Арсенал изчисти от самата голлиния.
Следващата порция смени в състава на Барса беше приветсвана от публиката заради появата на Суарес. От титулярите остана единствено Гризман. Каталунците притискаха съперника, но не успяваха да вкарат гол. Това обаче направи защитникът на Арсенал Ейнсли Мейтланд-Найлс. Десният бек на "топчиите" върна назад към Лено, но изобщо не погледна, че стражът е напуснал голлинията и топката се озова във вратата.

След автогола на терена за Арсенал влезе дошлият под наем от Реал Мадрид Дани Себайос. Суарес пък направи отличен пробив в наказателното поле, но прати топката в страничната мрежа.
Гризман напусна в 79-ата минута, а секунди по-късно резервата на Арсенал Мартинели пропусна да донесе победата на своя тим.  В самия край на мача Сержи Роберто пусна извеждащ пас към Суарес, а уругваецът с акробатично изпълнение прати топката в мрежата.

За най-добър футболист в двубоя беше избран Френки де Йонг, който очарова с изявите си, макар да игра само преди почивката.

БАРСЕЛОНА - АРСЕНАЛ 2:1 (0:1)
0:1
Обамеянг (36)
1:1 Мейтланд-Найлс (69)
2:1 Суарес (90)

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Нето (46 - Тер Стеген); Семедо (63 - Уаге), Пике (46 - Лангле), Юмтити (46 - Тодибо), Алба (63 - Миранда); Пуч (46 - С. Роберто), Де Йонг (46 - Бускетс), Ракитич (46 - Аленя); К. Перес (46 - Рафиня), Гризман (79 - Коладо), Дембеле (63 - Суарес)
АРСЕНАЛ (4-2-3-1): Лено; Мейтланд-Найлс, Сократис, Чембърс, Монреал (46 - Колашинац); Уилкок (72 - Себайос), Джака; Р. Нелсън (46 - Гендузи); Йозил (73 - Мартинели), Мхитарян (71 - Сака); Обамеянг

Добави коментар Коментари (37)

тони (Гост) 37 отговор
05 август 2019 | 10:51

С тези пътувания до другия край на света, отборите не могат да се подготвят. Барса са в начална фаза на подготовка. Едва ходят, атакуват бавно. Няма нищо ново в играта им, освен по-сериозна преса, която се изисква заради новото правило за аут. Барса на Валверде изглежда, както изглеждаше в деня, в който пое отбора. Младите не стават, а старите кучета все още не са изиграли и едно полувреме заедно. Дембе, коутиньо, рафиня, аленя, умтити, миранда, коядо и перес трябва да напуснат. Рейтинг: 6 6

Този коментар е твърде голям. Ако искате да го прочетете натиснете тук

der (Гост)
05 август 2019 | 12:13

Ново правило ? Ще обясни ли някой? Рейтинг: 6 1

... (Гост) 36 отговор
05 август 2019 | 10:41

Как е Гнома, фарсета или Ван Дайк ще го изклати за златната топка. Рейтинг: 6 12

тони (Гост)
05 август 2019 | 10:47

златната топка е за лукас васкес. по договор. Рейтинг: 8 3

тони (Гост)
05 август 2019 | 11:03

има едно много кратко клипче от мача барса-пуул. в него можеш да видиш как ван дайк вика още хора около себе си, защото не може сам да опази меси. Рейтинг: 12 3

k (Гост) 35 отговор
05 август 2019 | 10:16

Да, наистина красив автогол на Арсенал... Направо се изсраха на всичко хубаво, което направиха през мача... Рейтинг: 8 1

Хмм (Гост) 34 отговор
05 август 2019 | 06:25

На този етап откровено казано представянето на Гризман доста ме притеснява. В този ред на мисли за Дембеле няма какво да кажа дори, изглежда трагично положението при него. Рейтинг: 22 2

Иво (Гост)
05 август 2019 | 09:18

Аз за Дембеле отдавна твърдя че трябваше да се освободят от него за 80-100М, но продължават тоя "велик талант" да го чакат...ще играе от дъжд на вятър още 1-2 години, ще тръгне под наем, накрая ще акустира в някой средняшки отбор за смешни пари. За Гризман нямам притеснения т.к. е показал че е на световно ниво-просто му трябва още адаптация, все пак идва от отбор изповядващ силов и физически футбол, към такъв с повече техника и задържане на топката. Все пак и Меси го няма, а с него ритъмът на играта е съвсем друг. Рейтинг: 14 3

тони (Гост)
05 август 2019 | 10:43

нямам притеснения за гризман. до него стигат по 2-3 топки на мач. няма какво да направи. иначе дембе трябва да напусне клуба Рейтинг: 13 1

ПХАХАХААА (Гост) 33 отговор
05 август 2019 | 05:05

Joe Wil дали е Уилкок?Според вас да ХААХАХАХАХАХАХ Рейтинг: 1 2

Cule (Гост) 32 отговор
05 август 2019 | 03:29

Футболен празник с 98 812 зрители на трибуните и с марка FC Barcelona Рейтинг: 46 6

Lissa (Гост) 31 отговор
05 август 2019 | 01:32

Пос︆︆ет︆︆ет︆︆е на︆︆й-д︆︆об︆︆ри︆︆я с︆︆е︆︆к︆︆с са︆︆й︆︆т за за︆︆по︆︆з︆︆на︆︆нс︆︆тв︆︆а >︆︆>︆︆> w︆︆w︆︆w.︆︆B︆︆r︆︆e︆︆d︆︆h︆︆o︆︆t.︆︆C︆︆o︆︆m Рейтинг: 1 9

04 август 2019 | 23:37

Ето това е мач! Два класни отбора, много фантазия, движение и финес. Истински футбол. Не само грубости и фаулове. Рейтинг: 69 0

barcelona (Гост)
05 август 2019 | 00:16

Точно така! Въпреки че този мач беше неофициален в него имаше от магията на футбола! Рейтинг: 37 5

Карък (Гост)
05 август 2019 | 01:17

Един гол пичове, един гол в този мач бе му дтигбвъд прибера 22850 лв, със около 7 лв залог, 347 коефицент. Страхотни отбори, страхотен стадион, дано головете не бяха достатъчно Рейтинг: 7 2

05 август 2019 | 01:19

За 2350лв става въпрос Рейтинг: 4 2

gg (Гост) 27 отговор
04 август 2019 | 23:34

Страхотен мач между два от най-великите отбори в света. В пъти по-добър от мачовете между Дортмунд и Байерн и Уийнърпул и Манчестър Сити. Да се надяваме все по-често да ставаме свидетели на подобно футболно зрелище, за което всеки футболен почитател мечтае. И след този спектакъл - добре дошъл в Арсенал, Фелипе Коутиньо. Този сезон ще сме фаворити във всяка една надпревара, в която взимаме участие. Барселона, като втория най-велик отбор с света, ще си стане Шампион в слабата Ла лига. Арсенал се завръща от почивка и ще е основен фаворит за титлата в Англия, като и конкуренция не ще липсва в лицето на Челси, Манчестър Сити, Тотнъм и Уийнърпул, ако покажат играта си от шампионския им европейски сезон. Арсенал е най-великият отбор в света. Рейтинг: 18 30

gooner (Гост)
04 август 2019 | 23:36

Хайде, престани вече да излагаш Арсенал с твойте глупости. Няма ли да те прибират вече лекарите? Рейтинг: 29 10

04 август 2019 | 23:23

Суарез си е от старата школа! Може цял мач да пропуска на празна врата,но когато най не очакваш избухва с някакво куриозно изпълнение. Рейтинг: 42 1

barcelona (Гост) 25 отговор
04 август 2019 | 23:15

Суарес си е Суарес! Играхме добре и заслужено спечелихме! Де Йонг е невероятен! Рейтинг: 50 7

04 август 2019 | 23:16

А, да забравих Рики Пуч също беше невероятен! Рейтинг: 40 4

иван (Гост) 24 отговор
04 август 2019 | 23:13

първото полувреме рики и франки играха прекрасно. рики задължително в първия отбор този сезон, ако валверде има топки трябва да го пуска... това момче може да бъде следващата перла излязла от ла масия. алба и дембеле... трагични. гризман се стараеше, не стигаха много топки до него, второто полувреме и аленя се излакоми вместо да му я даде на празна, но нека минат месец-два-три преди да го съдим. Рейтинг: 32 4

тони (Гост)

кажи ми.... на чие място искаш да играе рики? И представи си на колко ще го сгъне касемиро в класикото. Не се работи правилно с това момче. не може да има физика на първолак Рейтинг: 8 8

иван (Гост)
05 август 2019 | 02:31

иниеста да не би да беше някакъв културист? каземиро сгъваше ли го, че нещо не се сещам? коу-франки-артур титуляри и рикито спокойно може да се налага през 2-3 мача на мястото на коу примерно. имаме предостатъчно халфове и голяма част от тях са 30+, време е седнат на пейката и да изградим нов отбор. Рейтинг: 19 1