Феноменален мач на Мхитарян срещу Босна и Херцеговина, ЕП не е мираж за Армения 08 септември 2019 | 18:09
Капитанът Хенрик Мхитарян изнесе великолепен мач за Армения при домакинската победа с 4:2 над Босна и Херцеговина в първата среща от шестия кръг в група “J” на европейските квалификации. Новото попълнение на Рома вкара първите две попадения, асистира за третото и предизвика четвъртото, което беше автогол. С този успех отборът му излезе на трета позиция и е само на 3 точки от втория Финландия, който по-късно днес играе срещу Италия. За финалите се класират първите два състава.

Двубоят в Ереван зарадва и най-големите критици, като изобилстваше от положения и драматични моменти. С ключова роля за триумфа на арменците е и вратарят им Арам Айрапетян, който направи няколко важни спасявания.

Още в 3-ата минута и шансът беше на страната на домакините след удар на Един Джеко в гредата. При последвалата атака Мхитарян вкара за Армения, като все още бяхме в тази 3-а минута.

Съотборникът на Мхитарян в Рома Един Джеко все пак реализира за 1:1 в 13-ата минута.

Домакините започнаха много силно втората част, но стигнаха до попадение чак в 66-ата минута. Тогава Мики покачи на 2:1 с бомбен шут под гредата. Гостите обаче отговориха само четири минути по-късно чрез Амер Гояк - 2:2.

Местните феновете отново станаха на крака в 77-ата минута, когато Мхитарян подаде на Ованес Амбарцумян за 3:2.

Джеко изпусна с глава от отлична позиция в 84-ата, а вратарят Айрапетян пак блесна в 86-ата.

В добавеното време интригата умря, след като центриране на Мхитарян беше засечено в собствената си мрежа от Стиепан Лончар. Това попадение може да се окаже с много важна роля, защото с него арменците придобиха и предимство пред босненците в преките мачове, след като първата битка между тях в Сараево беше спечелена от домакините с 2:1.

След месец арменците гостуват на слабака Лихтенщайн и имат шанс да увеличат актива си. Босна и Херцеговина пък приема Финландия.
Лига Европа
кръг, неделя 8 септември
Армения
4:2краен резулат
Босна и Херцеговина
Aram Hayrapetyan Aram Hayrapetyan16 Ибрахим Сехич12 Ибрахим Сехич
Hovhannes Hambardzumyan Hovhannes Hambardzumyan19 Darko Todorovic4 Darko Todorovic
Stjepan Loncarавтогол Stjepan Loncar  90'
Aram Hayrapetyanжълт картон Aram Hayrapetyan  85' Darko Todorovic  Darko Todorovicизлиза
Рияд Баич  Рияд Баичвлиза
Kamo Hovhannisyanизлиза Kamo Hovhannisyan  83'
Arman Hovhannisyanвлиза Arman Hovhannisyan
80' Мохамед Бешич  Мохамед Бешичизлиза
Stjepan Loncar  Stjepan Loncarвлиза
Роман Ховсепянизлиза Роман Ховсепян  79'
Erik Vardanyanвлиза Erik Vardanyan
Hovhannes Hambardzumyanгол Hovhannes Hambardzumyan  77'
Карлен Макъртчянизлиза Карлен Макъртчян  75'
Artak Grigoryanвлиза Artak Grigoryan
72' Един Джеко  Един Джекожълт картон
Миралем Пянич  Миралем Пяничжълт картон
70' Амер Гояк  Амер Гоякгол
Хенрих Мхитариянгол Хенрих Мхитариян  66'
64' Един Виска  Един Вискаизлиза
Haris Duljevic  Haris Duljevicвлиза
45' Мохамед Бешич  Мохамед Бешичжълт картон
Геворг Газарянжълт картон Геворг Газарян  33'
25' Един Виска  Един Вискажълт картон
13' Един Джеко  Един Джекогол