Ранен гол помогна на Хетафе да прекърши Аякс (видео) 27 февруари 2020 | 23:55
Хетафе поднесе една от изненадите в 1/16-финалите на Лига Европа. Скромният тим от мадридското предградие отстрани гранда Аякс с общ резултат 3:2. Момчетата на Пепе Бордалас загубиха с 1:2 в Амстердам, но с общ резултат 3:2 продължават напред.

Хайме Мата даде ранна преднина на Хетафе и максимално усложни задачата на Аякс. Данило изравни скоро след това, а през второто полувреме автогол на Матиас Оливера донесе победата на "червено-белите". Нидерландците обаче нямаха сили за нещо повече, а и на три пъти гредите им помогнаха.
Малцина очакваха загубата на Аякс в първия мач, и то с 0:2. В търсена на обрата старши треньорът на "червено-белите" Ерик тен Хаг направи цели пет промени в състава си. На вратата се завърна Андре Онана, а сред титулярите се появиха Пеер Шуурс, Карел Айтинг, Раян Гравенберх и Данило. Нямаше ги обаче важни фигури като Николас Таляфико, Хаким Зиеш, Давид Нерес и Куинси Промес, който поне бе сред резервите.

Треньорът на Хетафе Пепе Бордалас заложи на същите 11, които започнаха и преди седмица. В предни позиции действаха Дейверсон и Хайме Мата, а Алан Ниом, Мауро Арамбари, Неманя Максимович и Марк Кукурея оформиха карето в средата на терена.
Испанците нанесоха своя удар още в 5-ата минута. След тъч близо до аутлинията Дейверсон прехвърли топката към Хайме Мата, а той с немалка доза късмет елиминира Лисандро Мартинес и много технино прати топката в мрежата.

Домакините реагираха веднага и можеха да изравнят много скоро, но Давид Сория спаси изстрела на Дони ван де Беек. Пропуск направи и младокът Шуурс, а сантиметри разделиха Максимович от второ попадение за Хетафе.
В 10-ата минута "Йохан Кройф Арена" се зарадва на гол за Аякс. Ван де Беек показа отлична техника в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията към Данило, който нямаше как да сбърка.

Последва период без опасни положения пред двете врати, но с доста нарушения. Хетафе не пропускаше да използва слабостите в защитата на Аякс и отново можеше да излезе напред в резултата, но силният удар на Мауро Арамбари не попадна в целта. Дейверсон също беше постоянна заплаха за бранителите в червено-бяло.
В 35-ата минута Хайме Мата скочи най-високо след центриране от корнер и стреля с глава, но уцели гредата. Секунди по-късно късметът отново бе на страната на домакините, след като Ниом проби и подаде на Дейверсон, но и той шутира в гредата.

На полувремето Тен Хаг смени голмайстора Данило с Куинси Промес. Аякс обаче имаше огромни проблеми в защита и Мата пропиля добра възможност да реши всичко с втори гол за Хетафе. В 59-ата минута Промес центрира към Душан Тадич, но сърбинът прати топката в аут.
Аякс поведе в 64-ата минута след отлично изпълненено статично положение от Айтинг. Неговото центриране беше отклонено от Матиас Оливера, който си вкара автогол и интригата се върна с пълна сила.

Домакините хвърлиха всичко в атака и станаха още по-уязвими за контрите на Хетафе. В 71-ата минута Максимович се озова на добра позиция, но гредата за трети път помогна на Аякс. За нидерландския гранд в игра се появи и ветеранът Клаас-Ян Хунтелаар. Времето до края на мача обаче изтичаше, а "червено-белите" се нуждаеха от два безответни гола.
В заключителните минути срещата се изнерви и футбол почти не се игра. Домакините сяакаш се предадоха, а Хетафе още веднъж пропиля стопроцентово положение пред Онана. Камерунският страж беше преодолян, но Дейли Блинд с глава изби в корнер.

За Аякс остава да се бори за титлата в Ередивизи, а Хетафе ще разбере съперника си на осминафиналите в Лига Европа утре.

Хорхе Молина19 Хорхе Молина
Клаас-Ян Хунтелааржълт картон Клаас-Ян Хунтелаар  90' Марк Кукурея  Марк Кукуреяизлиза
Кенеди  Кенедивлиза
Хайме Мата  Хайме Матаизлиза
Давид Тимор  Давид Тиморвлиза
Lisandro Martinezжълт картон Lisandro Martinez  76'
Ryan Gravenberchизлиза Ryan Gravenberch  74'
Клаас-Ян Хунтелаарвлиза Клаас-Ян Хунтелаар
70' Дейверсон  Дейверсонизлиза
Хорхе Молина  Хорхе Молинавлиза
Матиас Оливераавтогол Матиас Оливера  63'
Daniloизлиза Danilo  46'
Куинси Промесвлиза Куинси Промес
45' Хайме Мата  Хайме Матажълт картон
41' Ален Ниом  Ален Ниомжълт картон
28' Мауро Арамбари  Мауро Арамбарижълт картон
Daniloжълт картон Danilo  11' Давид Сория  Давид Сорияжълт картон
Daniloгол Danilo  10'
5' Хайме Мата  Хайме Матагол
11
2 Айнтрахт (Франкфурт) Айнтрахт (Франкфурт)
9
3 Борусия (Мьонхенгладбах) Борусия (Мьонхенгладбах)
3
5'
Хайме Мата
Danilo
10'
63'
Матиас Оливера

Добави коментар Коментари (3)

Аз (Гост) 3 отговор
28 февруари 2020 | 09:50

То пък само ранния гол да беше. Всяка атака на Хетафе беше голово положение. Три пъти натресоха гредата. Бяха по-добрият отбор и заслужаваха повече от този мач. Имайте предвид, че този Аякс трябваше да излезе от групата си в ШЛ за сметка на Челси, които бяха БРУТАЛНО бутнати в двата мача помежду им. Хетафе > Аякс > Челси. Рейтинг: 2 0

Лига Европа

Довършването на ШЛ и Лига Европа изглежда нереално при сегашните условия 13 май 2020 | 18:44
Чак след месец ще има крайни решения за първенствата и турнирите 23 април 2020 | 18:48
Ето за кои дати ще бъдат изместени финалите в ШЛ и ЛЕ 17 март 2020 | 15:17
Чеферин обяви кога и в какъв формат да очакваме завръщането на евротурнирите 04 април 2020 | 22:25
Президентът на Хетафе: Вече са ясни датите за мачовете с Интер в Лига Европа 08 май 2020 | 19:12
УЕФА няма да съкращава квалификациите за ШЛ и ЛЕ 12 май 2020 | 10:31
Истанбул Башакшехир взе преднина срещу Копенхаген (видео) 12 март 2020 | 22:09
Леверкузен изкова солидна преднина в Глазгоу (видео) 12 март 2020 | 23:56
Исмаел: Не заслужавахме толкова тежка загуба 13 март 2020 | 06:49
Селтик се провали с гръм и трясък 28 февруари 2020 | 00:15
Медицинският шеф на УЕФА посочи главната пречка пред подновяването на евротурнирите 24 април 2020 | 17:51
Официално: Изпълкомът на УЕФА посочи своите условия 23 април 2020 | 17:50
УЕФА реши за евроучастниците, ако сезонът не завърши 23 април 2020 | 13:45
Има много спорно предложение как да се определят евроучастниците, ако първенствата не завършат 22 април 2020 | 09:54
Чеферин призна за още един вариант за ШЛ и Лига Европа 20 април 2020 | 10:22
УЕФА с ясна идея за Шампионската лига и Лига Европа! Ще се играе през три дни 20 април 2020 | 01:26
Британски вестник посочи конкретни дати за финалите в Шампионската лига и Лига Европа 16 април 2020 | 21:42
Шампионска лига и Лига Европа с мини-турнири през август 16 април 2020 | 18:56
УЕФА с важно уточнение за ШЛ и Лига Европа 03 април 2020 | 11:58
Отложиха финалите в ШЛ и Лига Европа 23 март 2020 | 19:53