Борусия (Д) припомни за красотата на Бундеслигата с перфектен рестарт (видео) 16 май 2020 | 18:20
Борусия (Дортмунд) записа блестяща победа с 4:0 над Шалке 04 в дербито от 26-ия кръг на Бундеслигата. С този и още четири мача беше сложено началото на рестарта в елитната дивизия на германския шампионат. Пред празните трибуни на “Сигнал Идуна Парк” домакините разгромиха “кралскосините” след попадения на Ерлинг Холанд (29'), Рафаел Герейро (45’, 63’) и Торган Азар (48’). По този начин “жълто-черните” се доближиха само на точка до лидера Байерн (Мюнхен), който в неделя гостува на Унион (Берлин). След десет дни пък е големият дуел между Дортмунд и баварците. Плюс за Борусия е и фактът, че РБ (Лайпциг) не успя да надвие Фрайбург.

Състезателите на Люсиен Фавър показаха завидна форма на фона това, че не бяха играли от два месеца насам. Тимът на Шалке имаше някакво игрово предимство само в първите минути, след което Борусия се разигра. Отборът от Гелзенкирхен няма победа от осем срещи насам и с отрицателна голова разлика рискува да изостане в битката за място в Лига Европа.

Домакините имаха куп контузени, а отделно на загрявката травма получи 17-годишният Джовани Рейна, който трябваше да бъде титуляр. Вместо него излезе Торган Азар. В предни позиции беше и Ерлинг Холанд, а Джейдън Санчо започна сред резервите, след като през последните дни се възстановяваше от котнтузия. Той се появи за малко в края.

На пейката на Шалке остана вратарят Александер Нюбел, който през лятото ще подсили Байерн (Мюнхен). Треньорът Дейвид Вагнер заложи на преотстъпения от Барселона защитник Жан-Клер Тодибо. "Миньорите" също стартираха с трима централни бранители.
Тимът от Гелзенкирхен владееше по-често топката в началните минути, но първата възможност за гол беше на сметката на Борусия. В 4-ата минута Холанд се озова зад защитата, но съвсем малко не му достигна да прехвърли вратаря.
Скоро отборът на Люсиен Фавър наложи игрово предимство и в 13-ата попадението беше много близо. Тогава Ашраф Хакими се измъкна сам по дясното крило и подаде в наказателното поле, но там футболистите в синьо изчистиха.
Дортмунд продължи да натиска. В 23-ата Юлиан Брант пробва да реализира от пряк-свободен удар, но уцели тялото на играч на съперника. След последвалия корнер Холанд шутира силно с левия крак, но до гредата.
Гостите отговориха с добра възможност в 26-ата минута, но Роман Бюрки спаси удара на Даниел Калиджури.
Борусия поведе в резултата три минути след това. Брант технично изведе Азар отдясно, който пък центрира към връхлитащия в наказателното поле Холанд. Там норвежкият вундеркинд засече точно за 1:0.
Скоро след това Рафаел Герейро пропусна да удвои от добра възможност. В 40-ата Махмуд Дахуд шутира мощно и само намесата на Салиф Сане спаси Шалке от второ попадение.
И все пак гостите не се спасиха от втори гол. Той падна секунди преди паузата и беше реализиран от Герейро. Всички тръгна от грешно подаване на вратаря Андре Шуберт, след което домакините направиха бърза атака, при която Брант даде последния пас.
На полувремето Вагнер направи две смени в състава си, вкарвайки Гуидо Бургщалер и Раби Матондо. Треньорът на Шалке промени и схемата на игра.
За нещастие на "кралскосините" обаче, Борусия бързо стигна до трети гол. В 48-ата Азар завърши нова контраатака, а подаването отново беше на Брант.
Футболистите на Шалке като че ли се предадоха още на този етап. Бургщалер стигна до един удар, но Бюрки парира с лекота.
Дойде и 63-ата минута, когато Дортмунд направи 4:0 с втори гил на Герейро. Левият бек беше изведен сам срещу вратаря и от трудно положение с левия крак опъна мрежата - 4:0.
До края не се случи нищо съществено, а домакините даже не се възползваха от всичките си вече разрешени пет смени.
Марсел Шмелцервлиза Марсел Шмелцер
86' Раби Матондо  Раби Матондожълт картон
Торган Азаризлиза Торган Азар  79'
Джейдън Санчовлиза Джейдън Санчо
76' Даниел Калиджури  Даниел Калиджуриизлиза
Торган Азаргол Торган Азар  48' Салиф Сане  Салиф Санежълт картон
46' Жан-Клер Тодибо  Жан-Клер Тодибоизлиза