Тотална доминация! Байерн шампион за 30-и път (видео + галерия) 16 юни 2020 | 23:24
Байерн (Мюнхен) е новият-стар шампион на Германия! Хегемонът в Бундеслигата спечели титлата за осми пореден и общо 30-и път след успех с 1:0 при гостуването си на Вердер (Бремен). Роберт Левандовски отбеляза своя гол №31, за да узакони доминацията на баварския гранд, който си осигури първото място два кръга преди края на сезона. Отборът на Ханзи Флик има с 10 точки повече от втория Борусия (Дортмунд), който не може да стопи изоставането си с оставащи само три мача.

Успехът на "Везерщадион" не дойде лесно, макар че Байерн беше господар на терена през цялото време. Левандовски се разписа малко преди почивката, но в 79-ата минута Алфонсо Дейвис получи червен картон, а в последните секунди на редовното време блестяща намеса на Мануел Нойер попречи на Юя Осако да изравни и да отложи празненствата.
Байерн е в серия от 11 шампионатни победи, 7 от които след подновяването на първенството през май. Мюнхенският колос гарантира 12 от последните си 14 титли на чужд терен и постигна 19-а поредна победа срещу Вердер. През есента бременци изненадващо поведеха на "Алианц Арена", но после бяха пометени с 1:6.

В състава на Ханзи Флик се завърнаха Роберт Левандовски и Томас Мюлер, които не играха срещу Борусия (Мьонхенгладбах) заради наказания. Полякът бе начело в листата на стрелците с 30 попадения, а Мюлер имаше впечатляващите 20 асистенции. Серж Гнабри и Кингли Коман бяха титуляри по двата фланга на атаката, а в средата на терена действаха Йошуа Кимих и Леон Горетцка, който е в отлична форма и вече вкара 6 гола след зимната пауза. Четиримата бранители пред Мануел Нойер бяха Бенжамен Павар, Жером Боатенг, Дейвид Алаба и Алфонсо Дейвис.
На резервната скамейка останаха Алваро Одриосола и Люка Ернандес, за които се предполагаше, че ще започнат от първата минута. Иван Перишич и Хавиер Мартинес имаха леки здравословни проблеми и не попаднаха в групата за двубоя. От нея поради травми отсъстваха още Тиаго Алкантара, Никлас Зюле, Филипе Коутиньо и Корентен Толисо

Вердер направи огромна крачка към оцеляването си в елита с разгромния успех срещу Падерборн (5:1), но все още е под чертата. Тимът на Флориан Коофелт има равен брой точки с 16-ия Фортуна (Дюселдорф) и с три по-малко от Майнц 05, който е на спасителното 15-о място.
37-годишният наставник на бременци бе лишен от услугите на трайно контузения Йомер Топрак, но нямаше други кадрови проблеми. В предни позиции започна Юя Осако, подкрепян от Леонардо Битенкурт и Милот Рашица. Триото Кевин Фогт, Максимилиан Егелщайн и Дейви Клаасен имаха тежката задача да се противопоставят на мощната халфова линия на Байерн. На вратата бе Иржи Павленка, а защитното каре оформиха Теодор Гебре Селасие, Никлас Мойсандер, Милош Велкович и Марко Фридъл.

Байерн бързо притисна домакините в търсене на ранен гол. Защитата на Вердер изглеждаше неорганизирана, но устоя на първоначалния натиск. В 9-ата минута Битенкурт центрира към далечната греда и там Гебре Селасие засече от въздуха, но ъгълът беше прекалено малък и топката излезе в аут. Баварците отговориха с удар на Коман, който също не попадна в очертанията на вратата. В 18-ата минута Егелщайн опита далечен изстрел, но и този път не се наложи Нойер да се намесва. В средата на полувремето Кимих нацели гредата, но страничният рефер беше вдигнал флага за засада.

Над "Везерщадион" заваля дъжд, но той не попречи на футболистите на Байерн да наложат още по-сериозно надмощие. В 24-ата минута Мюлер намери Коман, а французинът стреля неточно с глава.  В 33-ата Боатенг опита да изненада Павелка с далечен шут, но стражът на Вердер внимаваше.
Малко преди почивката баварците все пак стигнаха до гол. Боатенг копна към Левандовски, той овладя топката на гърди и я прати във вратата. Ситуацията беше разгледана с помощта на ВАР за евентуална засада, но такава нямаше и попадението бе зачетено.

Коофелт направи смяна на почивката, пускайки Себастиан Лангкамп вместо Фогт. Вердер обаче все по-ряко получаваше възможности да минава в противниковата половина. Байерн доминираше изцяло и в 55-ата минута Левандовски красиво отклони топката във вратата с пета, но този път засада имаше и резултатът остана 1:0.
След час игра Лева направи пропуск с глава от няколко метра, а малко по-късно Павар беше близо до гол с изстрел от далечна дистанция. Мюнхенци с лекота стигаха до наказателното поле, но все нещо не им стигаше, за да отбележат решаващия втори гол.

В 76-ата минута Нойер излезе почти до центъра, за да пресече дълъг извеждащ пас към резервата Джошуа Сарджънт. В 79-ата Алфонсо Дейвис получи пресилен втори жълт картон и Байерн остана в намален състав, но времето до края не беше много.
Кингсли Коман още веднъж показа техника и скорост, но Павелка спаси удара му.  Ханзи Флик извади Гнабри, за да пусне Люка Ернандес на мястото на изгонения Дейвис. Численото неравенство не се усети по никакъв начин, а в разредените пространства контрите на Байерн станаха още по-опасни.

В 87-ата минута играчите на Вердер поискаха дузпа за игра с ръка на Боатенг, но реферът Харм Осмерс добре видя, че ударът беше отблизо, а защитникът на баварците държеше ръката си плътно до тялото. В края на двубоя се появи и ветеранът Клаудио Писаро, който има забележителн постижения и с двата отбора. Перуанецът не получи шанс да се разпише, но такъв се откри пред Осако в 90-ата минута. Японският нападател отправи много коварен удар с глава и принуди Нойер да демонстрира великолепния си рефлекс.
"Бременските музиканти" са с третата най-слаба атака (35 гола) и втората най-пропусклива защита (65 гола) в Бундеслигата. Байерн пък има рекордните 93 гола след 32 кръга и със сигурност ще се опита да достигне до кота "100".

Голямата цел пред баварците е да приключат кампанията с требъл. На 4 юли те ще играят във финала за Купата на Германия срещу Байер (Леверкузен), а в Шампионската лига са почти сигурни четвъртфиналисти, след като сразиха Челси с 3:0 в Лондон.

Фин Бартелс Фин Бартелс22
89' Йошуа Кимих  Йошуа Кимихжълт картон
Себастиан Лангкампжълт картон Себастиан Лангкамп  88'
Милош Велковичизлиза Милош Велкович
Клаудио Писаровлиза Клаудио Писаро
Дейви Клаасенизлиза Дейви Клаасен  84'
Никлас Фюлкругвлиза Никлас Фюлкруг
82' Серж Гнабри  Серж Гнабриизлиза
Люка Ернандес  Люка Ернандесвлиза
79' Алфонсо Дейвис  Алфонсо Дейвисчервен картон
Себастиан Лангкампвлиза Себастиан Лангкамп
43' Роберт Левандовски  Роберт Левандовскигол
19' Алфонсо Дейвис  Алфонсо Дейвисжълт картон
9 Извършени фалове 13
43'

17 юни 2020 | 20:51

Я-Я, щом се праиш на толкоз хитрий Петър, млад-ЕЖ0, да ми отговориш, ЗАЩО съдийчето от тъмен турски произход изгони вашто црно канадско индианче, пардон сигане - АЛфи-то ЦЯЛ час по-късно, а не в 19-та минута, когато той подкоси с една кунг-фу фатка ЦН на Вердерските музиканти - БиттерКурт и го удари с крак отзад по мускулите зад горната част над коляното и то БЕЗ топка или в борба за такава, щото кълбото му бе вече избегало далеч... Рейтинг: 0 2

Този коментар е твърде голям. Ако искате да го прочетете натиснете тук

LEVANDOVSKI (Гост) 98 отговор
17 юни 2020 | 14:51

MIA SAN MIA Рейтинг: 1 0

Мнение (Гост) 97 отговор
17 юни 2020 | 12:14

Честита титла на феновете на баварците! Байерн не са виновни, че толкова години вече нямат конкуренция. Дори миналия сезон с Ковач станаха шампиони. Рейтинг: 7 0

Анти Курвалчо (Гост)
17 юни 2020 | 20:01

И магаре да сложат за треньор,пак ще са шампиони! Рейтинг: 1 0

Норге (Гост) 96 отговор
17 юни 2020 | 10:57

само червен фен може да бъде фен на Байерн Мюнхен и Ливърпул! Цскар. снощи празнувах титлата на Байерн скоро ще празнувам и на Ливърпул и да се надявам и на ЦСКА тази година ще бъде червена Рейтинг: 4 5

!!! (Гост) 95 отговор
17 юни 2020 | 10:48

Великия ЦСКА има 31 Рейтинг: 2 4

Liverpool (Гост) 94 отговор
17 юни 2020 | 09:58

Да, може и да е ясно, че Байерн ще е шампион, но това не значи, че немското първенство не е интересно. Винаги има интрига около участниците в ЕКТ и изпадащите отбори. Да не говорим, че се вкарват страшно много голове и се разчита само и единствено на нападстелния футбол. Рейтинг: 15 2

17 юни 2020 | 09:23

Тва да не ти е булгаристан бе, шушляк! Или някоя друга територия от бившите съветски кочини?! Рейтинг: 8 5

Челси с купата (Гост) 91 отговор
17 юни 2020 | 08:39

Никога няма да забравим 2012 година, а вие Мюмюни!?!? Рейтинг: 10 14

Целси с Топа отзад (Гост)
17 юни 2020 | 20:05

И ние тъпи Целсита с 3ка в анала. Станахте за смях тъпо отборче насред Англията помаци сини. Рейтинг: 2 0

Оле Гунар (Гост) 90 отговор
17 юни 2020 | 08:32

Поздравява баварските си наложници за успеха и споменава със сарказъм "92-та минута".... Рейтинг: 12 8