Брюж нокаутира Зенит в последната секунда (видео) 20 октомври 2020 | 21:52
Брюж стартира по мечтан начин участието си в Шампионската лига. Белгийският тим надви с 2:1 като гост Зенит, а победното попадение падна в добавеното време и беше дело на Шарл де Кетеларе. Преди това Еманюел Денис откри резултата в 63-ата минута, а в 74-ата вратарят Итън Хорват си вкара автогол след удар на Деян Ловрен в гредата и рикошет.

Двата отбора изиграха много разочароващо първо полувреме и доста по-динамично второ. Руснаците реагираха като ужилени след полученото попадение и бяха близо до пълен обрат, но вместо това изпуснаха и едната точка.

След тегленето на жребия за групите от лагера на Зенит бяха категорични, че ще атакуват едно от първите две места в групата. Питерци не са прескачали груповата фаза от сезон 2015/16, а мачът срещу Брюж попадаше в графата "задължителни победи". Руският гранд по традиция се представя силно на свой терен в Шампионската лига и спечели пет от предишните си 6 домакинства.

Гостите от Белгия също разчитаха много на това да направят успешен старт, макар треньорът им Филип Клеман да призна, че Зенит е фаворит в двубоя. Брюж обаче неведнъж е стигал до изненадващи резултати далеч от дома, включително през миналия сезон, когато направи 2:2 срещу Реал Мадрид на "Сантиаго Бернабеу".
Наставникът на Зенит Сергей Семак не можеше да използва наказания Дъглас Сантос и Малком, който е контузен. В предни позиции очаквано си партнираха Артьом Дзюба и Сердар Азмун, а в халфовата линия действаха Далер Кузяев, Вилмар Бариос, Магомед Оздоев и Себастиан Дриуси. В центъра на защитата започнаха Деян Ловрен и Ярослав Ракицкий.

Брюж беше ударен от COVID-19 и след направените тестове заразени се оказаха трима важни футболисти - Симон Миньоле, Одилон Косуну и Михал Кръменчик. В отсъствието на Миньоле на вратата застана Итън Хорват, а тримата нападатели бяха Еманюел Денис, Шарл де Кетеларе и Крепин Диата. Основната сила на този състав на Брюж е в средата на терена и днес Клеман се довери на опитните Ханс Ванакен, Рууд Вормер и Матс Ритс.
Началото беше доста динамично. Зенит можеше да стигне до гол още в първите минути след грешка на Хорват, който не беше играл в официален мач поведе от година. Американският страж излезе неуверено, но успя да попречи на Азмун да стигне до топката. Левият бек на домакините Даниил Круговой впечатли с включванията си в атака, но бранителите на Брюж се ориентираха и не му позволяваха да центрира необезпокояван.

В първия четвърт час по-твърдата игра на белгийците им донесе два жълти картона. Отборът на Филип Клеман обаче комбинираше много разумно и за домакините не беше лесно да отнемат топката. В 16-ата минута Де Кетеларе центрира опасно, но Ловрен се намеси навреме. Малко по-късно крилото на Брюж настъпи Бариос, който се свлече на терена, но успя да продължи.
Повечето атаки на Зенит до почивката всъщност представляваха дълги подавания към Азмун и Дзюба, но двамата нямаха почти никаква подкрепа от халфовете, а в същото време защитата на Брюж умело си ги препредаваше и не им позволяваше да стигнат до позиция за обстрел на вратата.

В 33-ата минута с жълт картон се сдоби и Ритс, който удари с лакът Дриуси при единоборство във въздуха. В края на полувремето Зенит беше по-активният отбор, но в атаките на руския шампион все така липсваше скорост.
В 40-ата минута за пръв път в мача се наложи един от двамата вратари да се намесва сериозно. Ванакен засече с глава центриране от десния фланг и насочи топката точно под гредата, но Михаил Кержаков внимаваше и изби в корнер. Ванакен имаше още един шанс в 42-ата минута, но след силния му изстрел извън наказателното поле топката излезе в аут.

В самия край на полувремето Азмун не се възползва от рикошет в опасна близост до вратата на Брюж, а след това Ловрен отправи удар с глава след центриране от корнер, но не затрудни Хорват.
Зенит вдигна темпото веднага след почивката. Дриуси стреля покрай вратата, а Азмун започна да тормози с борбеността си защитата на Брюж. Гостите обаче чакаха своя миг и той дойде в 63-ата минута. Тогава Денис догони центрира от самата аутлиния и пред Кержаков настана истинско меле. Ракицкий на два пъти се намеси добре, но топката попадна на крака на Денис и той не сбърка.

Това развитие на мача накара домакините да се хвърлят в атаки и само за няколко минути те създадоха повече голови положения, отколкото за целия двубой до момента. Вячеслав Караваев пропусна от чиста позиция след флангово подаване на Кузяев, а после Азмун подаде по перфектен начин на Дриуси, но той стреля високо в аут.
Семак смени Дриуси и Кузяев с Андрей Мостовой и новото попълнение Вендел. Бившият футболист на Спортинг (Лисабон) имаше участие в изравнителното попадение, дошло в 74-ата минута. Той подаде в центъра на Ловрен, който реши да шутира от далечна дистанция и изненада Хорват. Топката срещна гредата и се отклони от гърба на вратаря, след което спря в мрежата - 1:1.

Зенит продължи да атакува с много хора. Дзюба печелеше повечето първи топки, а оттам съотборниците му нахлуваха на скорост по фланговете. В 79-ата минута Дзюба стреля мощно, но Хорват спаси. Малко по-късно резервата Мостовой проби опасно, но беше затворен и стигна само до корнер.
Гостите вече изглеждаха доволни от равенството. Те пропуснаха добър шанс в 89-ата минута след удар на Де Кетеларе. В ответната атака Вендел шутира много силно, но Итън Хорват реагира добре и успя да избие. Така се стигна до третата минута на добавеното време, когато отбраната на Зенит "проспа" една флангова атака, Вормер подаде на Де Кетеларе и той нямаше как да сбърка на празна врата.

В следващия кръг Зенит ще е гост на Борусия (Дортмунд), а Брюж ще приеме Лацио.

Михаил Кержаков Михаил Кержаков41 Итън Хорват22 Итън Хорват
Вячеслав Караваев Вячеслав Караваев15 Clinton Mukoni Mata Pedro Lourenco77 Clinton Mukoni Mata Pedro Lourenco
Себастиан Дриуси Себастиан Дриуси11 Крепин Диата11 Крепин Диата
Сердар Азмун Сердар Азмун7 Dennis Emmanuel Bonaventure42 Dennis Emmanuel Bonaventure
Артьом Дзюба Артьом Дзюба22 Charles Katelaere90 Charles Katelaere
Александър Ерохин Александър Ерохин21 Youssouph Badji27 Youssouph Badji
Андрей Мостовой Андрей Мостовой17 Ноа Ланг10 Ноа Ланг
Вендел Вендел20
90' Charles Katelaere  Charles Katelaereгол
Магомед Оздоевизлиза Магомед Оздоев  88'
Александър Ерохинвлиза Александър Ерохин
85' Ханс Ванакен  Ханс Ванакенжълт картон
82' Dennis Emmanuel Bonaventure  Dennis Emmanuel Bonaventureизлиза
Youssouph Badji  Youssouph Badjiвлиза
77' Крепин Диата  Крепин Диатаизлиза
Ноа Ланг  Ноа Лангвлиза
Итън Хорватавтогол Итън Хорват  74'
Себастиан Дриусиизлиза Себастиан Дриуси  72'
Андрей Мостовойвлиза Андрей Мостовой
Далер Кузяевизлиза Далер Кузяев
Венделвлиза Вендел
63' Dennis Emmanuel Bonaventure  Dennis Emmanuel Bonaventureгол
Деян Ловренжълт картон Деян Ловрен  53'
33' Mats Rits  Mats Ritsжълт картон
14' Dennis Emmanuel Bonaventure  Dennis Emmanuel Bonaventureжълт картон
12' Clinton Mukoni Mata Pedro Lourenco  Clinton Mukoni Mata Pedro Lourencoжълт картон