Обезкървените "орли" не се огънаха в Белгия (видео) 29 октомври 2020 | 00:14
Брюж и Лацио направиха 1:1 в среща от група "F" на Шампионската лига. И двата гола на "Ян Брейдел" паднаха преди почивката. Лацио поведе с точен изстрел на Хоакин Кореа в 14-ата минута, но в 42-ата капитанът на домакините Ханс Ванакен изравни от дузпа, отсъдена за нарушение на Патрик

Италианският тим игра без много от титулярите си, които изобщо не бяха в групата за мача. Равенството остави съперниците на върха в групата с по 4 точки. На трета позиция е Борусия (Дортмунд) с 3 точки, а последен е Зенит, който има две загуби.

В първия кръг от груповата фаза Брюж изненада Зенит като гост, а победният гол падна в последните секунди. Този успех обаче беше последван от загуба в местното първенство от Льовен на Кристиян Малинов. Лацио постепенно навлиза в добра форма след колебливото начало на сезона. В Шампионската лига "орлите" надвиха Борусия (Дортмунд) с 2:1, а след това се справиха със същия резултат и с Болоня в Серия "А".

Двата отбора не се бяха срещали преди в евротурнирите. Лацио имаше 2 победи и 2 загуби срещу белгийски тимове, а Брюж беше спечелил само 5 от общо 18 мача срещу представители на Серия "А".
Лацио пристигна в Белгия без цели 12 футболисти. Причината не беше обявена официално, но почти сигурно става дума за положителни тестове за коронавирус. Сред отсъстващите бяха голмайсторът на тима Чиро Имобиле, Луис Алберто, Лукаш Лейва и титулярният страж Томас Стракоша.

Въпреки многото липсващи основни футболисти, Симоне Индзаги успя да сглоби достатъчно боеспособен състав. На вратата застана ветеранът Пепе Рейна, а в атака Фелипе Кайседо беше предпочетен пред Ведат Мурики. Хоакин Кореа беше другият нападател на "орлите". В средата на терена действаха Мохамед Фарес, Сергей Милинкович-Савич, Андреа Пароло, Жан-Даниел Акпа-Апро и Адам Марушич. На пейката остана Андреас Перейра, който не е напълно здрав.
Домакините от Брюж нямаха сериозни кадрови проблеми. Добрата новина за Филип Клеман беше завръщането под рамката на Симон Миньоле, а от контузия се възстанови и Саймън Дели, който бе един от тримата защитници, заедно с Одилон Косуну и Клинтон Мата. В предни позиции си партнираха Еманюел Денис и Шарл де Кетеларе.

Лацио започна със самочувствие и по нищо не си личеше, че е без половината си титуляри. В 4-ата минута Миньоле се намеси добре след изстрел на Кореа, а домакините отговориха с шут на Рууд Вормер, който беше блокиран.
В 14-ата минута Марушич подаде на Кореа, аржентинецът се освободи от Дели и с прецизен удар с левия крак от кри резултата в полза на "орлите". Италианците бяха близо и до втори гол, но Кайседо не се възползва от открилата се пред него възможност.

В средата на полувремето рикошет в наказателното поле на Лацио направи така, че топката стигна до Де Кетеларе, но той се оказа изненадан и изстрелът му излезе в аут. В следващите минути гостите контролираха двубоя и не позволяваха да се стигне до други напрегнати ситуации пред вратата им.
В 40-ата минута при единоборство пред вратата на Лацио Патрик задържа Матс Ритс. Първоначално играта продължи, но когато прегледа ситуацията с ВАР, реферът Антъни Тейлър даде дузпа за Брюж. Ханс Ванакен прати Рейна в обратния ъгъл и изравни - 1:1.

На почивката Индзаги смени виновника за дузпата Патрик с Андреас Перейра, а Брюж пропусна да поведе. Еманюел Денис се измъкна отдясно и стреля, но Рейна успя да докосне топката с крак и да избие в корнер.
В 56-ата минута в игра за Лацио влезе Мурики и това доведе до промяна на схемата. "Орлите" преминаха към 4-4-2 с Мурики и Кайседо в атака, а Корея се премести на левия фланг. Брюж обаче нападаше все по-смело и търсеше втори гол. Едуард Собол можеше да изведе белгийците напред, но от няколко метра не уцели опразнената врата.

Проблемите за Лацио се увеличиха с травмата на Кайседо. Вместо него се появи младият поляк Шимон Чиш, който набързо си изкара жълт картон, а Миньоле попречи на Милинкович-Савич да донесе победата на "орлите".
Финалният щурм на Брюж донесе няколко разбърквания пред вратата на Рейна. В 79-ата минута Вормер стреля в аут, а малко по-късно Андреас Перейра пропусна да се превърне в герой за Лацио.

В следващия кръг Брюж ще посрещне Борусия (Дортмунд), а Лацио ще гостува на Зенит.

Симон Миньоле Симон Миньоле88 Хосе Рейна25 Хосе Рейна
Clinton Mukoni Mata Pedro Lourenco Clinton Mukoni Mata Pedro Lourenco77 Патрик4 Патрик
Charles Katelaere Charles Katelaere90 Хоакин Кореа11 Хоакин Кореа
Dennis Emmanuel Bonaventure Dennis Emmanuel Bonaventure42 Фелипе Кайседо20 Фелипе Кайседо
Ноа Лангвлиза Ноа Ланг
76' Szymon Czyz  Szymon Czyzжълт картон
Dennis Emmanuel Bonaventureжълт картон Dennis Emmanuel Bonaventure  69'
68' Фелипе Кайседо  Фелипе Кайседоизлиза
Szymon Czyz  Szymon Czyzвлиза
58' Жан-Даниел Акпа-Акпро  Жан-Даниел Акпа-Акпрожълт картон
56' Мохамед Фарес  Мохамед Фаресизлиза
Ведат Мурики  Ведат Мурикивлиза
46' Патрик  Патрикизлиза
Андреас Перейра  Андреас Перейравлиза
45' Уесли Хут  Уесли Хутжълт картон
Ханс Ванакендузпа Ханс Ванакен  42'
40' Патрик  Патрикжълт картон
35' Мохамед Фарес  Мохамед Фаресжълт картон
Крепин Диатажълт картон Крепин Диата  32'
14' Хоакин Кореа  Хоакин Кореагол