Зрелище като по времето на Марадона: Наполи срази Рома в памет на Дон Диего (видео) 29 ноември 2020 | 23:47
Наполи разгроми с 4:0 Рома в дербито от 9-ия кръг на Серия "А". Срещата беше много емоционална за домакините, които още веднъж почетоха паметта на най-голямата си легенда Диего Марадона. Роденият в Неапол Лоренцо Инсиние откри резултата преди почивката, а гръмката победа стана факт след попадения на Фабиан Руис, Дрис Мертенс и Матео Политано след почивката.

Тимът на Дженаро Гатузо вече 5-и в класирането с актив от 17 точки, колкото имат още Ювентус и Рома. За "вълците" това беше първо поражение в Серия "А" през сезона, ако не се брои служебната загуба от Верона в първия кръг.

Това беше последен мач на стадион "Сан Паоло" под това име. По-рано днес кметът на Неапол Луиджи Де Магистрис официално обяви, че съоръжението вече ще носи името на Марадона. По ирония на съдбата, идолът на Неапол гледа за последно мач на "Сан Паоло" през 2014-а, а съперник отново беше Рома.

"Имаше много прекрасни предложения, но в крайна сметка решихме, че стадионът ще се казва "Стадио Диего Армандо Марадона", написа градоначалникът в Instagram.
Де Магистрис потвърди, че всички снимки, шалчета, играчки и други сувенири, оставени от феновете пред стадиона, ще бъдат събрани в специална стая, посветена на Марадона. Стана ясно също така, че една от метростанциите в града ще бъде прекръстена на името на легендарната "десетка".

Футболистите на Наполи излязоха със специални екипи в чест на Дон Диего. Фланелките бяха в бяло и синьо, като наподобяваха тези на националния отбор на Аржентина. На таблото грееше ликът на Марадона, а по трибуните бяха разположени много плакати, възхваляващи гениалния аржентинец. Пред един от тях Инсиние поднесе букет цветя.
По време на минутата мълчание преди първия съдийски сигнал в центъра на терена беше сложена фланелка с името на легендата. Футболистите на Наполи се постараха от самото начало да покажат, че няма как да не спечелят този мач. В предни позиции за домакините действаха Инсиние, Дрис Мертенс и Ървинг Лозано. Кръстеният на Марадона Диего Деме замести Тиеумуе Бакайоко в средата на терена, а Пьотър Жиелински имаше по-офанзивна роля от него и Фабиан Руис.

За Рома титуляр беше Един Джеко, който даде отрицателен тест за COVID-19. В защитата ги нямаше контузените Крис Смолинг и Мараш Кумбула, но се завърнаха Рожер и Джанлука Манчини. Бившият играч на Аталанта обаче се контузи още преди почивката и бе заменен от  Жуан Жесус. Браян Кристанте допълни дефанзивното трио на "вълците".
Инсиние пропусна да открие след подаване на Марио Руи, а Рома отвърна с неточен удар на Педро Родригес. В 10-ата минута мачът беше спрян за кратко и всички на терена засвидетелстваха почитта си към Диего Марадона с аплодисменти.

В средата на полувремето Наполи трайно се настани в половината на гостите. Логичното се случи в 31-ата минута. Капитанът Инсиние изпълни перфектен пряк свободен удар и Антонио Миранте се оказа безпомощен. Голът със сигурност би се харесал на Марадона, който в кариерата си е отбелязал не едно и две попадения по подобен начин. Инсиние се затича до тъчлинията и взе фланелка с името на легендата, като няколко пъти я целуна.
Кристанте пропиля една от малкото възможности за Рома до почивката, а проблемите за Пауло Фонсека следваха един след друг. Първо се контузи Манчини, а след това и Жордан Верету. Французинът стисна зъби и доигра полувремето, но за началото на втората част вместо него излезе Гонсало Вийяр.

Секунди преди отборите да се приберат в съблекалните Наполи можеше да поведе с 2:0, но Миранте демонстрира добър рефлекс след изстрела на Мертенс.
Белгиецът се ядоса на съотборника си Лозано в първите минути след почивката, когато очакваше пас, но вместо това мексиканският национал реши да стреля от малък ъгъл и сбърка. Хенрих Мхитарян на няколко пъти се озова в засада, а Джеко беше напълно незабележим.

В 64-ата минута Наполи вкара втори гол. Негов автор стана Фабиан Руис. Халфът получи топката около границата на наказателното поле и с много прецизен удар я прати до гредата. Гостите съвсем рухнаха, а неаполитанци нямаха намерение да спират дотук.
В 81-ата минута Мертенс направи 3:0. Нисичкият нападател беше точен с добавка отблизо след неубедителна намеса на Миранте. Белгиецът е голмайстор номер 1 в историята на Наполи, като през миналата година изпревари от върха в класацията именно Марадона.

Наказателната акция приключи с гол на резервата Матео Политано в 86-ата минута. Юношата на Рома наказа отбора на сърцето си след самостоятелен пробив между няколко защитници. Реферът Марко Ди Бело не даде никакво продължение и сложи край на мача ведмага след изтичането на редовното време.

Дрис Мертенсгол Дрис Мертенс  81'
79' Лоренцо Пелегрини  Лоренцо Пелегриниизлиза
Борха Майорал  Борха Майоралвлиза
Пьотър Жиелинскиизлиза Пьотър Жиелински  77' Браян Кристанте  Браян Кристантежълт картон
Елиф Елмасвлиза Елиф Елмас
71' Един Джеко  Един Джекоизлиза
Карлес Перес  Карлес Пересвлиза
Ървинг Лозаноизлиза Ървинг Лозано  67'
Матео Политановлиза Матео Политано
Фабиан Руисгол Фабиан Руис  64'
46' Жордан Верету  Жордан Веретуизлиза
Gonzalo Villar  Gonzalo Villarвлиза
38' Джанлука Манчини  Джанлука Манчиниизлиза
Жуан Жесус  Жуан Жесусвлиза
Джовани Ди Лоренцожълт картон Джовани Ди Лоренцо  32'
Лоренцо Инсиниегол Лоренцо Инсиние  31'
29' Рожер  Рожержълт картон
Лоренцо Инсиние
31'
Фабиан Руис
64'
Дрис Мертенс
81'
Матео Политано
86'

Добави коментар Коментари (12)

U/R (Гост) 12 отговор
30 ноември 2020 | 21:01

пак ма и6аха в ц.иганския ми гъ333 Рейтинг: 2 0

malko rom4e (Гост) 11 отговор
30 ноември 2020 | 21:00

4 к.уртака п.оех с кеф... мммдааа. как ма е6аха, както и ц.иганското ми отборче от бежанци Рейтинг: 3 1

Фен (Гост) 10 отговор
30 ноември 2020 | 10:04

Браво, като по времето когато Диего играеше в Наполи и колосите в Италия, включително и Рома се чудеха как да го спрат. Сега ги мотивира отгоре. Вечна ти памет Кралю. Рейтинг: 16 2

Уточнение (Гост) 9 отговор
30 ноември 2020 | 09:44

Марадона е гениалната реклама на Камората! И жертва на същата тази най-стара мафия в света! Град, в който 70% от населението се прехранва от контрабанда и дрога има за идол гениален футболист и дрогиран идиот! Рейтинг: 4 3

Ivo (Гост) 8 отговор
30 ноември 2020 | 03:28

Диего мотивира и отвъдното. Рейтинг: 14 1

Провал (Гост) 7 отговор
30 ноември 2020 | 01:56

Неапол е столицата на наркотрафикантите в Европа. Отговаряте ли си на въпроса каква е причината това да е така. Нема по-изпаднал град с по-прости биологични единици в него, просто нема. Рейтинг: 8 15

р (Гост)
30 ноември 2020 | 08:25

ти първо се научи как се пише няма и тогава се опитвай да казваш . кой какъв е Рейтинг: 5 6

30 ноември 2020 | 00:11

еее братленца мерси мерси тука се черпим яко за тоя мач кока има жени има пиене има ... да му мисли доктора ми ще го съдят хахахха той нобелова награда заслужава че доживях до 60 те го съдят хахахахаха Рейтинг: 5 16

.45 ACP (Гост) 2 отговор
29 ноември 2020 | 23:59

"Наполи" просто бяха брилянтни - много бързина по крилата, стабилна халфова линия, много импровизация, разиграване с лекота, качествени пасове. Заслужено победиха с такава голова разлика. Рейтинг: 25 1