Челси спечели битката с Тотнъм за четвъртото място (видео)

Челси спечели директната битка за четвъртото място, след като победи с 2:1 Тотнъм на "Стамфорд Бридж" в лондонското дерби от 27-ия кръг на Премиър лийг. Така "сините" прекъснаха серията си от четири поредни срещи без успех в първенството и се откъсна на четири точки пред днешния си съперник. Оливие Жиру (15') и Маркос Алонсо (48') се разписаха за победителите, а Антонио Рюдигер си отбеляза автогол минута преди края, с което оформи крайния резултат.

Франк Лампард и Жозе Моуриньо направиха по четири промени в своите състави. Домакините бяха без контузения Н'Голо Канте. Тами Ейбрахам пък бе възстановен, но остана на скамейката за началото. Оливие Жиру стартира на върха на атаката. Маркос Алонсо, Рос Баркли и Мейсън Маунт също започнаха. Кепа Арисабалага отново седна сред резервите.

Джафет Танганга, Ян Вертонген, Танги Ндомбеле и Джовани Ло Селсо бяха титуляри за Тотнъм, а изненадващото Деле Али остана на скамейката за началото и се появи за последните 12 минути. Стивън Бергвайн и Лукас Моура започнаха в атака за "шпорите". Хюн-Мин Сон е контузен.

Домакините стартираха по-добре, но първата опасност създадоха "шпорите". Бергвайн и Моура комбинираха около границата на наказателното поле, след което бразилецът стреля силно, но Кабайеро успя да избие. Малко след това и Лорис трябваше да се намеси след удар по земя на Маунт.

В 15-ата минута Жоржиньо изведе добре Жиру. Първият удар на французина бе избит, след което добавка на Баркли рикошира в гредата. Топката стигна отново до Жиру, който стреля силно от малък ъгъл - 1:0.

Десет минути след това Алонсо нанесе много хубав удар от границата на наказателното поле, но топката профуча на сантиметри над напречната греда.
Тотнъм се активизира в последната част на първото полувреме. Аспиликуета блокира изстрел на Моура, а малко след това Кабайеро изби над гредата удар с глава на Санчес. В 37-ата минута Танганга опита с едно докосване да овладее и да си поведе едно дълго подаване. Топката премина покрай излезлия напред Кабайеро, но Танганга не успя да я достигне и тя излезе в аут.
В самото начало на втората част Челси нанесе решителен удар. Маунт проби отдясно, след което пусна на границата на наказателното поле към Баркли, който разтегна още по-наляво към Алонсо. Испанецът нанесе много плътен удар по земя, пращайки топката неспасяемо в ъгъла - 2:0.
В 53-тата минута ВАР прегледа ситуация с опасно влизане на Ло Селсо в крака на Аспиликуета за евентуален червен картон, но незнайно защо аржентинецът се размина без никакво наказание в тази ситуация, въпреки че имаше достатъчно основания да бъде изгонен.

Десет минути преди края Ейбрахам пропусна страхотна възможност да отбележи трети гол за Челси. Малко след това пък удар на Алонсо от фаул срещна гредата.

В 89-ата минута Тотнъм успа да върне един гол, след като опит за ниско центриране на Ламела отдясно рикошира в крака на Рюдигер и влезе във вратата на Кабайеро.
Двата отбора остават съответно на четвърто и пето място, като Челси има преднина от четири точки пред Тотнъм. "Шпорите" могат да бъдат изпреварени от Шефилд Юнайтед и Манчестър Юнайтед още през тази седмица.