Олимпиакос елиминира действащия шампион и е на финал в Евролигата (видео)

Отборът на Олимпиакос е първият финалист в Евролигата през сезон 2016/17, след като тази вечер гърците победиха действащия шампион на най-авторитетния клубен турнир на Стария континент ЦСКА (Москва) с 82:78 (12:18; 21:22; 27:24; 22:14).

Василис Спанулис, Костас Папаниколау и Гиоргиос Принтезис бяха най-резултатни за победителите, след като вкараха по 14 точки, а Вангелис Манцарис добави 12 точки.

Милош Теодосич наниза 23 точки за руснаците, а Нандо Де Коло и Аарън Джексън вкараха съответно по 16 и 12 точки, но това се оказа крайно недостатъчно за действащите носители на трофея да си осигурят място на финала.

Началото на двубоя бе изключително равностойно, като играта вървеше кош за кош и след близо шест минути игра резултатът бе равен – 9:9. Последваха силни минути за символичните домакини от ЦСКА (Москва), в които „армейците“ успяха да се откъснат с девет точки – 18:9, но в самия край гърците се активизираха и стопиха три точки от пасива си за 12:18 след 10 минути игра.

В началото на втория период баскетболистите на Олимпиакос се доближиха още повече до съперника след тройка на Йоанис Папапетру, но оттук до края на първото полувреме ЦСКА отново използва по-добре шансовете си и това помогна на руснаците да възстановят преднината си – 40:33.

Третата четвърт премина при размяна на надмощие, след като първо баскетболистите на Олимпиакос успяха да стопят изоставането си до три точки след точни стрелби на Принтезис, но след това руснаците отново вдигнаха оборотите и разликата в тяхна полза стана двуцифрена – 57:46. Все пак, в самия край на периода отново бе ред на „червено-белите“ да поемат инициативата, а това доведе и до завръщане на интригата преди началото на заключителните десет минути – 60:64 в полза на ЦСКА.

Разликата продължи да се движи между 3-4 точки, но малко след средата на периода бе дадено началото на обрата, след като Бирх, Грийн и Спанулис се развихриха от тройката и Олимпиакос излезе напред в резултата – 76:73 при 1:15 минути до края. Последва прекъсване за ЦСКА, като оставащото време премина при постоянно надлъгване, а повече късмет имаха баскетболистите на Олимпиакос, които запазиха концетрация и това им донесе и победата – 82:78.

ЦСКА (Москва) – Олимпиакос 78:82 (18:12; 22:21; 24:27; 14:22)

ЦСКА (Москва): Де Коло 16, Теодосич 23, Аугустин 6, Фридзон, Джексън 12, Воронцевич 2, Хигинс 6, Хряпа 3, Курбанов 2, Хайнс 8)

Олимпиакос: Грийн 8, Бирх 4, Йънг, Папапетру 3, Спанулис 14, Аграванис 8, Милутинов 5, Принтезис 14, Папаниколау 14, Манцарис 12