Естония за малко да препъне Русия по пътя към Мондиал 2018 (снимки + видео)

Отборът на Естония бе на прага на голяма сензация във волейбола. Тимът на прибалтийската република, който е воден от румънския специалист Джордже Кретю, бе много близко да победи Русия и да се класира за участие на световното първенство в България и Италия през 2018 година.

Естония поведе с 1:0 гейма и имаше аванс от 21:18 срещу “Сборная” във втората част на мача от 5-ия кръг на световната квалификация, която се игра пред 1900 зрители в Спортната зала “Калев” в Талин, но в крайна сметка допусна обрат и загуба с 1:3 (25:21, 21:25, 18:25, 19:25), което класира Русия за Мондиал 2018.

Възпитаниците на Сергей Шляпников, които са едни от първите съперници на България в Световната лига през 2017 година, не започнаха убедително двубоя.

Първоначално “Сборная” поведе с 10:5 след две поредни атаки на Егор Клюка, но последваха няколко индивидуални грешки на опитния разпределител на Русия Сергей Гранкин, които дадоха шанс на Естония да изравни при 13:13 след единична блокада на Ардо Креек срещу атака на Юрий Бережко. Естонските волейболисти на 3 пъти хващаха Максим Михайлов на блокада, а мощният сервис на Оливер Вено разби посрещането на руснаците и направи резултата от 21:20 до 24:20. Естония спечели първата част с 25:21.

Възпитаниците на Сергей Шлюпников бяха близо до поражението и във втората част, когато “Сборная” губеше с 18:21. Шляпников замени Сергей Гранкин с Дмитрий Ковальов и Юрий Бережко с Дмитрий Ковальов, както и Илияс Куркаев с Иля Власов. В игра за изпълнение на сервис се появи и диагоналът на Белогорие Максим Жигалов. Левичаарят направи страхотна серия от линията за начален удар - заби 3 аса и при останалите си 3 сервиса затрудни максимално посрещането на естонците, което доведе до 6 поредни  точки и успех за Русия с 25:21 във втората част.
В третата част руската блокада и защите неутрализира успешно атаките на най-добрите нападатели на Естония Оливер Вено (0/4) и Андрус Раадик (2/10). За “Сборная” в атака се разиграха Максим Михайлов и Иля Власов и успех с 25:18.
Четвъртият гейм започна с няколко аса на Максим Михайлов и Дмитрий Волков и Дмитрий Ковальов, а Русия поведе с 10:6. Няколко успешни блокади на Иля Власов и Артьом Волвич напарвиха комфортна преднината на “Сборная” до 16:9 и 21:14. Русия спечели частта с 25:19, а с това и мача с 3:1 гейма.
Така след 5 поредни победи на квалификационния турнир в Талин (3:0 над Черна гора, 3:0 над Румъния, 3:0 над Унгария, 3:0 над Косово и 3:1 над Естония) и само един загубен гейм момчетата на Сергей Шляпников се класираха за участие на Мондиал 2018 в Италия и България.
Най-резултатен за успеха на Русия стана Максим Михайлов с 19 точки (2 аса, 2 блока, 63% ефективност в атака), а Егор Клюка добави 13 точки (2 аса, 1 блок, 56% ефективност в атака, 26% перфектно и 33% позитивно посрещане). Резервата Иля Власов добави още 9 точки (2 аса, 88% ефективност в атака), а Артьом Волвич още 8 точки (4 блока, 80% ефективност в атака).

#seinonees #fivbmenswch #mizunoeurope #estvolleyball #sportlandeesti #postimees #fivbmenswch #volleyball

A post shared by EST Volley (@estvolleyball) on May 28, 2017 at 2:48pm PDT

За Естония се отличи Ардо Креек с 13 точки (5 блок, 62% ефективност в атака), а Роберт Тяхт добави още 12 точки (2 аса).

ЕСТОНИЯ  - РУСИЯ 1:3 (25:21, 21:25, 18:25, 19:25)