България се измъчи срещу Португалия, но стигна до успеха! Цецо Соколов с 33 точки (видео + галерия)

България постигна третата си поредна победа в груповата фаза на Евро 2019 по волейбол при мъжете. В трета среща от група "А" "трикольорите" победиха изключително трудно с 3:1 (25:22, 28:30, 25:23, 25:22) състава на Португалия в най-трудния си двубой на шампионата до момента, продължил 129 минути.

Успехът във френския град Монпелие класира България за следващата фаза в турнира - 1/8-финалите.

Волейболистите на България стартираха отлично и бързо поведоха с 3:0 след отлични изяви на Цветан Соколов. Последваха 5 поредни точки за Португалия и 3:5. Силвано Пранди веднага взе прекъсване, но “иберийците” записаха 6-а поредна точка - 3:6. Цветан Соколов намали до 4:6 след атака от зона 2 по диагонала. Мартин Атанасов атакува в аут и 5:9. Атака и блокада на Мартин Атанасов намалиха разликата само на 1 точка при 8:9. Пайп на Тодор Скримов направи 9:10. Атака на Мартин Атанасов в антената и отново 3 точки аванс за Португалия - 12:15. Пайп на Тодор Скримов намали разликата до 2 точки при 14:16. Двойна блокада на Цветан Соколов и Светослав Гоцев - 15:16. Уго Силва взе прекъсване за Португалия. Единична блокада на Алешандре Ферейра срещу атака на Цветан Соколов и Португалия поведе с 19:16. Двоен блок срещу атака на Тодор Скримов и 16:20.
Силвано Пранди взе второто си прекъсване в първата част. Влезлият като резерва Алекс Грозданов атакува през центъра - 17:20. Нуно Тейшера атакува в мрежата, а блокаут на Тодор Скримов намалиха разликата само на точка при 19:20. Уго Силва взе прекъсване за Португалия. Алешандре Ферейра даде аванс от 2 точки при 21:19. Цветан Соколов атакува мощно по правата от зона 2 за 20:21. Георги Сеганов остави Цветан Соколов на разкъсан блок в зона 2 и равенство при 21:21.
Ас на Цветан Соколов и България поведе при 22:21. Нова бомбена атака на Цветан Соколов изведе България до геймбол при 24:22. Цветан Соколов донесе и успеха на България в първата част с 25:22.
Балгария поведе с 5:3 в началото на втората част. Последваха два поредни аса на Лоуренсо Мартинс и равенство при 5:5. Цветан Соколов отново изведе България напред 6:5. Алекс Грозданов и Цветан Соколов направиха 9:6. Феноменална контраатака на Цветан Соколов доведе до 11:7. Тодор Скримов атакува по диагонала от зона 4 за 13:8. Цветан Соколов атакува по португалската блокада за 14:9. Атака на Мартин Атанасов и грешка в нападение на Алешандре Ферейра доведоха до 18:11. Алекс Грозданов заби мощно през центъра за 19:13. Пайп на Тодор Скримов доведе до 20:14. Португалия намали до 17:20 след ас на Алешандре Ферейра. Николай Пенчев замени Мартин Атанасов. Португалия намали до 19:21 и Силвано Пранди взе прекъсване. Цветан Соколов изведе България напред при 22:18. България поведе с 23:21, но Португалия намали до 22:23. Виктор Йосифов изведе България до геймбол при 24:22.
Ас на Филип Цветичанин и равенство при 24:24. Цветан Соколов изведе България до втори геймбол при 25:24. Алешандре Ферейра съумя да изравни - 25:25. Равенството се запази до 28:28. Португалия поведе с 29:28 след спорно вдигане на Мигел Тавареш. Силвано Пранди реагира остро и поиска обяснение, но получи жълта картон.
Пайп на Жоао Шимоеш донесе успеха на Португалия във втората част с 30:28.
Николай Пенчев започна в състава на България в началото на третата част на мястото на Мартин Атанасов. Теодор Тодоров пък замени капитана Виктор Йосифов.
Португалия поведе с 3:1 в началото на третата част. Последваха 7 поредни точки за България и 8:3. Цветан Соколов изведе България напред с 11:5. Пайп на Тодор Скримов направи разликата 8 точки в полза на България при 14:6. Уго Силва побърза да вземе прекъсване. Португалия съумя да намали до 14:16. Няколко отлични изяви на Теодор Тодоров в атака направиха резултата 20:16. При 21:19 Силвано Пранди взе прекъсване. Блокаут на Алешандре Ферейра намали разликата само на 1 точка при 20:21. Цветан Соколов атакува технично по блокадата за 22:20. Грешка на португалските волейболисти и 23:20. България стигна до геймбол при 24:21. Ас на Бруно Куня и 24:23. Бруно Куня би следващия начален удар в аут и 25:23 за България в третата част.
Четвъртата част започна равностойно до 4:4. Португалия поведе с 6:4 след спорно съдийско решение. Силвано Пранди протестира, но получи червен картон, което донесе още една точка за иберийците - 4:7. Блокада и атака на Алекс Грозданов намалиха резултата до 8:9. При 9:11 Добромир Димитров смени Георги Сеганов. Блок на Алешандре Ферейра даде аванс от 4 точки на Португалия при 14:10. Силвано Пранди взе прекъсване. България намали до 1 точка при 15:16. Националите поведоха с 19:18. след атака на Мартин Атанасов. Цветан Соколов се справи с тройната блокада за 20:19. Уго Силва взе прекъсване. Тодор Скримов изведе България до успех в 4-ата част с 25:22 и в мача с 3:1 гейма.
Най-резултатен за България стана диагоналът Цветан Соколов със своите 33 точки. Скримов добави още 13 точки за ценния успех, който е реванш за поражението срещу португалците в Лигата на нациите по-рано през лятото на 2019 година.
Алешандре Ферейра се отличи с 22 точки за отбора на Португалия.
В понеделник България ще играе срещу домакина Франция, докато във вторник българите срещат Италия в последния си мач от груповата фаза на турнира.
БЪЛГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 3:1 (25:22, 28:30, 25:23, 25:22)