2012 - Челси

Драма като тази от финала в Мюнхен през 2012 година рядко се вижда на финал на голямо футболно състезание. Домакинът Байерн и Челси сътворяват напрегнат мач, който може да съперничи по драматизъм на финалите от 1999 и 2005 година. Общо взето през почти целия двубой Байерн диктува събитията на терена, но без да успява да превърне превъзходството си в гол. Така се стига до 83-ата минута, когато Томас Мюлер с глава взривява трибуните. Хиляди германци на "Алианц Арена" и милиони пред телевизорите очакват титлата да е в ръцете на баварците.

В 88-ата минута обаче Дидие Дрогба изравнява и праща мача в продължения. Там екшънът е пълен, защото домакините получават право да изпълнят дузпа. В мюнхенския футболен храм обаче Челси има блестящия вратар Петър Чех, който спасява удара от бялата точка на Ариен Робен.

Дори и при дошлите дузпи след 120-ата минута първоначално изглежда, че късметът все пак ще облагодетелства Байерн. Хуан Мата бърка първата дузпа за англичаните, но при 3:2 за германския гранд зад топката застава Ивица Олич. И греши. Ашли Коул прави 3:3, а след него опитният Бастиан Швайнщайгер също пропуска. За да завърши напълно образа си на клубна легенда, Дрогба бележи победната дузпа - 4:3 за Челси. Край!

Футболистите от Лондон ликуват като щури - най-после щедрият собственик на клуба Роман Абрамович вижда отбора си на върха. Баварците пък не знаят къде се намират, като това със сигурност е един от най-болезнено загубените финали в историята на КЕШ/ШЛ. За нещастие на Байерн това е втора свръх болезнена загуба за отбора след онази от 1999 срещу Манчестър Юнайтед.