Първо злато за Унгария в ПьонгЧанг 2018

Сериозна драма се разигра по време на финала при щафетите на 5000 метра в шорттрека, а Унгария спечели първата в историята си титла от Зимни олимпийски игри.

В ПьонгЧанг 2018 квартетът на “маджарите” се пребори с представителите на домакините Република Корея, Китай и Канада за най-ценното отличие. Корейският екип се движеше очаквано добре в челото до средата на състезанието, когато се случи най-лошият възможен сценарий - нелепо падане на олимпийския шампион на 1500 метра от Пьонгчанг 2018 Лим Хьо Джу в 23-а от общо 45 обиколки лиши страната от възможност за медал още на този етап, като корейците завършиха на четвърта позиция.

Унгарската щафета пък повиши оборотите в ключовите мигове преди финала и се поздрави с дълго чакания успех. Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Ксаба Бурян донесоха първата в историята зимна олимпийска титла на страната и първи медал изобщо от Игри от 1980 година насам.

Те гарнираха невероятното си постижение с олимпийси рекорд - 6:31.971 минути. Двамата братя Лю са с баща от Китай и майка от Унгария. На второ място остана Китай, бронзов медалист от олимпиадата преди четири години, с 6.32,035 минути. Олимпийският шампион от Ванкувър'2010 Канада спечели бронзовото отличие с 6.32.282 минути.

Част от щафетата на Канада бе Шарл Амлен, който вече има пет олимпийски медала в кариерата си, от които три златни. Той е след най-успешните канадски спортисти в историята на зимни олимпиади. Самюел Жирар пък завоюва втори медал от ПьонгЧанг след златото на 1000 метра. Със спечелването на бронза Канада продължи рекорда си за най-много завоювани олимпийски медали в тази дисциплина и вече имат шест отличия.

Отборът на САЩ, сребърен медалист от Сочи 2014, спечели финал "Б" и остана пети в крайното класиране.

шорттрек, щафета, 5000 метра мъже:

финал "А":

1. Унгария (Шаоан Лю, Шандор Шаолин Лю, Виктор Кнох, Чаба Бурян) - 6:31.971 минути, олимпийски рекорд