Сузане Шултинг е новата олимпийска шампионка в шорттрека на 1000 метра

Холандката Сузане Шултинг спечели олимпийската титла на 1000 метра в шорттрека. Шултинг финишира за 1:29.778 минути, като остави зад себе си канадката Ким Бутен и италианката Ариана Фонтана, които завършиха втора и трета.

20-годишната Шултинг излезе начело след първата обиколка и до края не позволи да бъде сериозно атакувана от останалите си четири съпернички. По този начин Шултинг добави втори медал от ПьонгЧанг след бронза в щафетата на 3000 метра. До момента най-голямото постижение във все още младата кариера на Шултинг бе златният медал на 1500 метра от младежкото световно първенство в София през 2016 година.

Ким Бутен прибави трети медал към колекцията от ПьонгЧанг и първи сребърен, след като досега имаше два бронзови. Канадката финишира за 1:29.956 минути, а Ариана Фонтана, която завърши трета с време 1:30.656 минути, попълни колекцията си от медали от Пьончан след титлата на 500 метра и среброто в щафетата на 3000 метра. За 27-годишната Фонтана това бе общо осми медал от олимпийски игри.

Финалът на 1000 метра се превърна в разочарование за домакините от Република Корея, след като техните две представителки - Минджон Чой и Сукхи Шим, се сблъскаха в последната обиколка и си попречиха. Шим бе наказана, като така Чой зае четвъртото място.

Финал "А" в шорттрека на 1000 метра при жените:

1. Сузане Шултинг (Холандия) - 1:29.778 минути

2. Ким Бутен (Канада) - 1:29.956 минути

3. Ариана Фонтана (Италия) - 1:30.656 минути

4. Минджон Чой (Република Корея) - 1:42.434