Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Левски Лукойл набира скорост в Европа

Левски Лукойл спечели втори пореден мач в груповата фаза от турнира за Купата на ФИБА Европа. Лошият старт на столичани вече е в миналото и те взеха реванш от Цмоки Минск за загубата в първия мача помежду им, триумфирайки със 75:64 в София днес. Така те вече имат баланс от 2 пбоеди и 2 загуби и шансовете им за излизане от групата са налице.

Гостите от Беларус вкараха първите две точки в днешната среща, но серия от 7-0 изстреля Левски Лукойл напред, а след нея българите не позволиха на съперника да си върне лидерството до края на частта. След 10 минути баскетбол в столичната зала “Универсиада” домакините водеха с 4 точки - 20:16. Нови седем точки без отговор изведоха “сините” напред с двуцифрена разлика за първи път в двубоя при 27:16, а до почивката Цмоки така и не успя да свали разликата под 10 точки. На полувремето Левски Лукойл бе напред с 38:28

Серия от 10-4 върна шансовете на гостуващия тим след четири минути игра в третата четвърт и намали дистанцията между двата отбора само до точка - 40:39. Българите обаче отговориха силно и завършиха частта стабилно, за да поведат отново с двуцифрен аванс при 56:44 след 30 минути. В оставащите 10 минути баскетболистите на беларуския шампион на няколко пъти сваляха изоставането си, но нямаха сили за обрат, а това означаваше втора поредна победа за българския тим след 75:64.

Брендън Йънг и Куон Чийтъм с по 14 точки бяха най-резултатни за победителите, като Чийтъм впечатли и със 7 борби и 6 асистенции. Венцислав Петков вкара 12 точки, а Йордан Минчев остана с 11 и 9 борби. Капитанът Асен Великов добави 9 точки, 4 асистенции и 4 отнети топки.

Шампионът с Балкан (Ботевград) Алекс Гаврилович вкара 19 за Цмоки, а Бранко Миркович се отчете с 14.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ - ЦМОКИ МИНСК 75:64 (20:16, 18:12, 18:16)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Асен Великов 9, Чавдар Костов 5, Йордан Минчев 11, Куон Чийтъм 14, Райън Райт 6 (Брендън Йънг 14, Венцислав Петков 12, Джайълс Смит 4)

ЦМОКИ МИНСК: Бранко Миркович 14, Доминез Бърнет 12, Витали Лютич 2, Максим Салаш 5, Алекс Гаврилович 19 (Яухени Белянку 6, Максим Лютич 4, Роб Лауъри 2, Андрей Рахозенка)