Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:3

България спечели Балканиадата за юноши (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години спечели титлата на Балканиадата в Стара Загора! На финала младите ни национали, водени от треньора Драган Иванов, победиха Сърбия с 3:1 (25:27, 25:17, 25:18, 25:14) като вдигнаха трофея пред собствена публика и на собствен терен в местната зала "ДЗУ".

Така българските "лъвчета" спечелиха балканското злато като генерална репетиция преди Европейското първенство в Турция в началото на юли и дадоха заявка и надежди за медали на шампионата на Стария континент.

Първият гейм премина изключително равностойно, като двата тима на няколко пъти сменяха водачеството. Напрежението в българския тим, обаче, доведе до няколко наивни грешки и "репрезентацията" дръпна с 21:18. Сърбите пропуснаха първия си геймбол при 24:22, а след това българите направиха успешен блок и изравниха при 24:24. "Плавите", все пак, надделяха в решителния момент и затвориха частта с 27:25. При пасив от 1:4 треньорът Драган Иванов поиска тайм-аут в началото на втория гейм и още до първото прекъсване "лъвчетата" обърнаха до 8:6. Те продължиха да доминират и авансът им до втората пауза стигна 7 точки - 16:9, а след това логично и заслужено се стигна до равенство в геймовете 1:1 след 25:17.

Възползвайки се от психологическото си предимство, младите български момчета започнаха силно и третия гейм. Те поведоха с 8:4, а по-късно и с 14:7, но необясним срив в редиците им доведе до равенство при 16:16. За радост на феновете в Стара Загора, драматичните мигове в гейма свършиха дотук и българският отбор спечели гейма с 25:18. С оглед на развитието на мача и категоричното българско надмощие, четвъртият гейм се превърна в очакван завършек на мача, а с това и на целия шампионат. Българските национали спечелиха с разлика - 25:14, а с това и срещата с 3:1, с което триумфираха и с балканска титла. Сърбия остана със сребърните отличия.

Най-полезен за българския тим бе Алберт Албаадж с 16 точки (2 блока, 3 аса и 41% ефективност в атака), а Самуил Вълчинов добави още 13 точки (1 блок, 2 аса, 53% ефективност в атака и 31% позитивно посрещане) за победата. За сърбите Александър Зарич също реализира 16 точки.

В спора за бронза Турция надигра Босна и Херцеговина с 3:1 (25:23, 25:13, 20:25, 25:19). Така турците взеха бронзовите медали, а тимът на Босна и Херцеговина оформи финалната четворка.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:1 (25:27, 25:17, 25:18, 25:14)
БЪЛГАРИЯ: Любослав Телкийски 2, Алберт Албаадж 16, Самуил Вълчинов 13, Денис Карягин 10, Желязко Апостолов 6, Николай Захариев 9 - Петко Иванов-либеро (Божидар Георгиев, Петър Петров 4, Симеон Добрев-либеро)
Старши-треньор: Драган Иванов
СЪРБИЯ: Богдан Станойевич 5, Александър Зарич 16, Алия Бекрич 12, Огнен Никетич 12, Димитрийе Станкович 4, Урош Малешевич 5 - Марко Миленкович-либеро (Никола Мичич 1, Лука Благойевич 2, Милутин Мияилович, Милош Бойович, Йован Степанович 1)
Старши-треньор: Огнен Булич.

Статистика: ossrb.org