Франция разплака Бразилия насред Куритиба (видео + галерия)

Европейският волейболен шампион Франция разплака олимпийския първенец Бразилия и му развали големия празник, след като спечели Световната лига за втори път в своята история на бразилска територия.
Франция разплака Бразилия и грабна Световната лига
Момчетата на селекционера Лоран Тили се наложиха изключително трудно и драматично над "Селесао" с 3:2 (21:25, 25:15, 25:23, 19:25, 15:13) в големия финал на финалната шестица, игран тази нощ пред страхотната публика от над 23 000 зрители на футболен стадион "Арена да Байшада" в Куритиба.
Титлата е още по-ценна за Франция, тъй като това е последното издание на най-комерсиалния волейболен турнир в света с това име (б.р. догодина Световната лига ще се казва Нова волейболна лига) и с нов формат. Освен 2-те си титли "петлите" имат и един сребърен, и един бронзов медал. Французите също така взеха своебразен реванш за загубения финал в Лигата с 2:3 гейма през 2006 година в Москва.
Олимпийските шампиони от Бразилия пък така и не успяха да спечелят рекордна 10-а титла, като остават в историята с 9 златни, 6 сребърни и 4 бронзови отличия. Също така това бе 5-и загубен финал в последните 7 години, както и трета загубена финална битка за бразилците на родна земя след 1995 и 2002 година.
По-рано през нощта пък Канада спечели исторически първи медал от Световната лига, след като се добра до бронза след победа над САЩ с 3:1.
Първият гейм на финала започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Бразилия - 8:7 след атака през центъра на Маурисио Силва. "Петлите" успяха да обърнат в своя полза при 11:10 след грешка в атака на Рикардо Лукарели, след което играта отново продължи точка за точка до 14:14. Олимпийските шампиони се оттеглиха на втората техническа пауза с две точки аванс - 16:14 след атака в аут на Стефан Бойер и контра блок-аут на Маурисио Боржеш. Последва силна контра на Уолъс Де Соуса и 17:14. Въпреки усилията на французите, "Селесао" запази преднината си до 20:17 след сервис в аут на Кевин Льо Ру. В крайна сметка Бразилия спокойно взе гейма с 25:21 след бърза атака през центъра на Маурисио Силва.
В началото на втората част Франция бързо поведе с 5:1 след силни изяви на Ървин Нгапет и Бартелеми Шинениезе и две грешки на бразилците. Въпреки тайм-аута за селекционера на домакините Ренан Дал Зото, първата техническа пауза дойде при 8:3 за "петлите" след блок-аут на Стефан Бойер. Последваха атака и силен ас на Уолъс Де Соуса и аут на Бойер и 8:6. Французите си върнаха преднината при 12:7 след две отлични блокади на Бойер и Шинениезе. Разликата продължи да расте до 16:9 след грешка на Лукаш Сааткамп и технично пускане на Бойер. Резултатът стана 20:12 след грешка на Уолъс и силен блок на Кевин Льо Ру, след което Франция без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:15 след сервис в аут на Маурисио Соуса и изравни на 1:1.
Третия гейм стартира равностойно до 3:3, след което европейските шампиони от Франция дръпнаха с 5:3 след атака в аут на Рикардо Лукарели и пусната топка на разпределителя Бенжамен Тонюти. Разликата леко нарасна до 7:4 след контра блок-аут на Ървин Нгапет, което накара Ренан Дал Зото да поиска тайм-аут. Независимо от това, техническото прекъсване дойде при 8:5 за "петлите" след нова успешна атака на Нгапет. Нови две контри на Нгапет и 10:5. Постепенно Бразилия стопи изоставането си до 13:11 след силни изяви на Уолъс Де Соуса и грешка в атака на Бартелеми Шинениезе от французите. Франция веднага върна две точки за 15:11 след атака на Тревор Клевено и блок на Тонюти, а техническата пауза дойде при 16:12 след поредна успешна атака на Стефан Бойер. "Селесао" отново намали пасива си до 18:17 след ас на Бруно Резенде, блок на Лукаш Сааткамп и грешка на Клевено. Бразилия дори стигна до равенство при 20:20 след технично отиграване на Уолъс. Двата тима се "захапаха" в резултата до 23:23, но в крайна сметка Франция измъкна гейма с 25:23 след атака на Нгапет и отличен блок на Льо Ру.
Четвъртата част започна по-добре за олимпийските шампиони от Бразилия, които поведоха с 4:2 след атаки на Рикардо Лукарели и Уолъс Де Соуса. Разликата стана 7:3 след две страхотни блокади на Бруно Резенде и Едер Карбонера, който влезе в игра в края на третия гейм. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:3 за "Селесао" след контра на Маурисио Боржеш. Постепенно Франция намали до 11:9 след грешка на бразилците и ас на Стефан Бойер. Домакините веднага си върнаха две точки от преднината си за 13:9 след нови успешни атаки на Лукарели и Уолъс. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за Бразилия след мощна атака през центъра на Карбонера. Бразилските волейболисти успяха да увеличат преднината си до 20:15 след технична изява при мрежата на Лукарели и страхотна единична блокада на Уолъс. Бразилия спечели гейма с 25:19 след блок-аут през центъра на Карбонера и вкара финалната среща в тайбрек.
Петият решителен гейм стартира с две силни атаки на Рикардо Лукарели и 2:0 за Бразилия. Играта продължи точка за точка до 6:4 след атака от втора линия на Уолъс Де Соуса, след което последва аут на Ървин Нгапет - 7:4 и тайм-аут за Лоран Тили. Това даде ефект и Франция стигна до равенство при 7:7 след грешка на Уолъс и блокада на Кевин Льо Ру. Все пак, размяната на полетата дойде при 8:7 за "Селесао" след технична атака на Лукаш Сааткамп. Разликата леко нарасна до 10:8 след блок на Бруно Резенде. "Петлите" стигнаха до ново равенство при 11:11, след като една силна топка спасена от Ървин Нгапет се върна директно в полето на Бразилия. Последва атака в аут на Лукарели и 12:11 за европейските шампион. Въпреки тайм-аута за Ренан Дал Зото, последва силна контра на Бартелеми Шинениезе и 13:11. В крайна сметка Франция триумфира с титлата, след като спечели с 15:13 след атака на Тревор Клевено, а с това и мача с 3:2.
Над всички за новите шампиони в Лигата бе звездата на тима Ървин Нгапет със страхотните 29 точки (3 блока, 60% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) за победата. Стефан Бойер добави още 18 точки (2 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака) за успеха.
За "Селесао" Уолъс Де Соуса (2 блока, 1 ас и 46% ефективност в атака) и Рикардо Лукарели (55% ефективност в атака) реализираха по 22 точки, но и това не бе достатъчно за победа.
БРАЗИЛИЯ - ФРАНЦИЯ 2:3 (25:21, 15:25, 23:25, 25:19, 13:15)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 1, Уолъс Де Соуса 22, Рикардо Лукарели 22, Маурисио Боржеш 5, Лукаш Сааткамп 8, Маурисио Силва 6 - Талес Хос-либеро (Рафаел Де Оливейра, Ренан Буяти 1, Едер Карбонера 6)
Старши-треньор: Ренан Дал Зото
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 2, Стефан Бойер 18, Ървин Нгапет 29, Тревор Клевено 12, Кевин Льо Ру 8, Бартелеми Шинениезе 4 - Женя Гребенников-либеро (Тибо Росар 2, Жулиен Линеел, Антоан Бризар)
Старши-треньор: Лоран Тили.
СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от финала БРАЗИЛЯ - ФРАНЦИЯ 2:3 - ТУК!!!