България се измъчи с Украйна, но изтръгна първа победа на Евроволей 2017 (снимки)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха с измъчена победа участието си на Европейското първенство в Азербайджан и Грузия. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов направиха труден обрат и се наложиха над Украйна с 3:2 (25:23, 21:25, 23:25, 25:11, 15:4) в първия си мач от Група С, игран този следобед пред около 2000 зрители в залата на Националната гимнастическа арена в Баку.

Така българските "лъвици" почти сигурно ще намерят място в следващата фаза на шампионата на Стария континент. Утре (24 септември) отново 14,30 часа България ще играе срещу силния тим на Турция, който по-късно тази вечер ще спори с действащия еврошампион Русия. За Украйна това е втора драматична загуба с 2:3 след вчерашното поражение от "Сборная", с което на практика загуби шансове за продължаване напред. Украинките почиват утре.
Първият гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което украинките дръпнаха със 7:4 след ас на Инна Молодцова и блокада на Анна Степанюк и с 8:5 след атака на Ирина Трушкина. Последваха няколко грешки на Украйна и силни минути на Добриана Рабаджиева и Елица Василева. и обрат до 10:8 за "лъвиците". Пусната топка на Трушкина и контра на Молодцова и равенство 11:11. Украйна дръпна отново при 15:13 след атака на Анастасия Чернуха и ас на капитанката Надя Кодола и с 16:14 след атака-пайп на Кодола. Атака на Ели Василева и контра на Страшимира Симеонова и 16:16. Българките излязоха напред в резултата при 21:20 след блокада на Елица Василева, след което стигнаха и до геймбол при 24:22 след блок на Страши Симеонова. България взе гейма с 25:23 след блок-аут на Симеонова.
В началото на втората част Украйна бързо поведе с 4:0 след две атаки на Анастасия Чернуха и две грешки на българките. Въпреки тайм-аута за Иван Сеферинов, разликата се запази и даже се увеличи до 8:2 след грешка при мрежата на Диана Ненова и ас на Инна Молодцова. България успя леко да намали изоставането си при 12:8 след атака и блок на Доби Рабаджиева, но веднага допуснаха две точки за 14:8. Втората техническа пауза пък дойде при 16:9 за украинките. Независимо от усилията на "трикольорките", Украйна запази преднината си до 20:14 след блок-аут на Анна Степанюк. Последваха силна атака и ас на Ели Василева и технично пускане на Страши Симеонова за 20:17. В крайна сметка Украйна затвори частта в своя полза при 25:21 след поредна атака на Чернуха и изравни на 1:1.
Третия гейм стартира равностойно до 6:6, след което България дръпна с 8:6 след ас на българската разпределителка Лора Китипова и атака в аут на Надя Кодола от украинките. Две грешки на българките и 8:8. Последва обрат и 12:9 за Украйна след успешни атаки на Анастасия Чернуха и Кодола. Прекъсването, което поиска Иван Сеферинов, даде резултат и "лъвиците" стигнаха до 13:13 след ас на Емилия Димитрова и контра на Страши Симеонова. Все пак, второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за украинските волейболистки след атака на Ирина Трушкина. Украйна продължи да води до 20:17, след което България успя да изравни при 21:21 след аут на Чернуха и силна контра на Ели Василева. България дръпна при 23:22 след нова атака на Ели Василева, но Украйна стигна до геймбол при 24:23 след грешка на българките и отлична блокада на Чернуха. Украинките измъкнаха гейма с 25:23 след грешка в атака на Страши Филипова, за да поведат с 2:1.
Четвъртата част тръгна добре за българките, които поведоха с 4:2 след атака на Христина Русева и блокада на Страши Симеонова. Разликата нарасна до 7:3 след нов отличен блок на Симеонова и технично пускане на Доби Рабаджиева. Техническата пауза пък дойде при 8:4 след поредна успешна блокада на Симеонова. Преднината на България продължи да расте до 13:6 след нови страхотни изяви на блок на Русева и Рабаджиева. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:9 след нова успешна атака на Еми Димитрова. Резултатът стана 18:10 след контра на Ели Василева, а след това 20:11 след силен ас на Василева. В крайна сметка България спечели гейма с разгромното 25:11 след блок-аут на Еми Димитрова и вкара мача в тайбрек.
Петия решителен гейм започна също добре за българските "лъвици", които поведоха с 6:2 след три поредни атаки в аут на Украйна и ас на Доби Рабаджиева. Размяната на полетата пък дойде при 8:2 след технично пускане на Еми Димитрова и нова атака в аут на украинките. Последва силна контра на Ели Василева и 9:2. България продължи спокойно и спечели тайбрека с 15:4, а с това и мача с 3:2.
Най-полезна за българския тим стана капитанката Елица Василева с 21 точки (3 блока, 3 аса, 43% ефективност в атака и 41% перфектно посрещане) за победата. Страшимира Симеонова (

5 блока!!!

и 52% ефективност в атака) и Добриана Рабаджиева (3 блока, 2 аса, 44% ефективност в атака и 62% перфектно посрещане) добавиха 17 и 16 точки за успеха. За украинките Надя Кодола (1 блок, 1 ас, 49% ефективност в атака и 59% перфектно посрещане) и Анастасия Чернуха (2 блока и 29% ефективност в атака) реализираха 19 и 17 точки, но и това не бе достатъчно за победа.
БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 3:2 (25:23, 21:25, 23:25, 25:11, 15:4)