България на полуфинал на Евроволей 2018 в София (снимки)

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 години се класира за полуфиналите на Европейското първенство, което се провежда в София. Момичетата на селекционера Стоян Гунчев се наложиха над връстничките си от Сърбия с 3:1 (25:19, 25:21, 20:25, 25:22) в последната си среща от Група I на шампионата, играна тази вечер пред около 500 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

По този начин младите български "лъвици" завършиха на 2-о място в крайното класиране с 4 победи, 1 загуба и 9 точки, с което се класира за финалната четворка на шампионата. На полуфиналите България ще играе срещу победителя от другата Група II - Италия, която завърши с 5 победи от 5 мача. Русия, която стана първа в нашата група също с 4 победи и 1 загуба, но с 13 точки, ще играе срещу втория от Група II - Турция. Полуфиналните мачове са в петък (20 април) като първи по програма от 17,00 часа е този между "Сборная" и Турция, а българските момичета ще излязат срещу "Скуадра адзура" от 19,30 часа.

Националките са на полуфинал на Евроволей 2018: България - Сърбия 3:1@@@

Българските момичета стартираха стабилно в първия гейм, като започнаха да диктуват играта. Силното им оръжие – сервисът, заработи, като благодарение на него, взеха първоначален аванс от три точки при 12:9. Тимът на България продължи да тормози посрещането на Сърбия и разликата нарасна до 20:15. До края българките задържаха темпото и спечелиха гейма с 25:19. Във втората част възходът продължи, а сервисът на България отново бе труден, като младите "лъвици" поведоха с 6:2. Сръбкините започнаха да грешат, а българските момичета дръпнаха с 16:10. Сърбия се опита да се върне, като успя да намали разликата до две точки при 21:23. В решителните минути, обаче, България устоя на всички атаки и спечели гейма спокойно с 25:21.

Сръбкините, обаче, не се предадоха като изригнаха в третия гейм и до втората техническа пауза водеха с 16:12. Те показаха възможности, като на свой ред засилиха началния си удар, а атаката им, особено в центъра стана неспасяема. Натискът разколеба българските момичета, те не успяха да намерят вярното решение и Сърбия спечели гейма с 25:20, като се върна в играта. Четвъртата част бе изключително оспорвана, като премина през редица обрати. В крайна сметка тимът на България показа страхотен дух и и мотивация, като устоя на огромното напрежение и повали Сърбия след 25:22 и 3:1.

Най-полезн за българския тим за пореден път стана Александра Георгиева с 20 точки (1 блок, 51% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане), а капитанката Мария Йорданова добави още 14 точки (1 ас, 36% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане) за победата. За младите сръбкини влязлата като резерва Валерия Савичевич реализира 15 точки.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (19:25, 21:25, 25:20, 22:25)