Веласко изнесе лекция на Хейнен във Варна! Аржентина удари световния шампион (видео + снимки)

Мъжкият национален отбор на Аржентина сътвори истинска изненада. "Гаучосите" нанесоха първо поражение на световния шампион Полша с 3:2 (16:25, 25:19, 25:23, 23:25, 16:14) в двубой от група Н на световното първенство, изигран в зала "Конгресна" във Варна.

Най-резултатен за Аржентина бе Кристиан Поглажен с 14 точки (1 блок, 1 ас), 12 добави Хосе Луис Гонзалес (2 блока, 1 ас).

За "Дружина полска" Артур Шалпук реализира 19 точки (1 блок).

Полша остава на върха в класирането с 16 точки, Аржентина е четвърта с 8 точки.

Световните шампиони започнаха отлично срещата и след едно равенство поведоха с 5:1, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:3 за Полша. След прекъсването символичните домакини отбелязаха три поредни точки и поведоха с 11:3. Последва серия от 3 поредни точки за Аржентина, но при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:10 за световните шампиони. В края на гейма с отлична блокада и атака Полша поведе с 9 точки при 21:12 и взе безпроблемно първата част с 25:16.

В началото на втората част играта бе равностойна и след няколко изравнявания първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7 за Полша. След прекъсването последваха две равенства, след които с две отлични атаки световните шампиони поведоха с 11:9, но допуснаха изравняване при 11:11.

След ново равенство поляците отново поведоха с 2 точки и пак допуснаха Аржентина да изравни при 14:14, след което и да поведе с 2 точки при второто техническо прекъсване - 16:14 за южноамериканския тим. След прекъсването играчите на Полша допускаха грешки и Аржентина поведе с 5 точки при 19:14. Аржентинците продължиха с добрата си игра в защита и успяха да спечелят втората част с 25:19 и да изравнят резултата в геймовете - 1:1.

И в началото на третата част играта бе равностойна и резултатът бе изравняван 4 пъти. Последваха отлични отигравания на аржентинците, които отбелязаха 4 поредни точки и поведоха с 8:4 при първото техническо прекъсване. След почивката полският тим показа качествата си и след две грешки на аржентинците и контраатака успя да изравни при 11:11. Последва още едно изравняване, след което аржентинците поведоха с 2 точки, като при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:14 в тяхна полза.

Южноамериканците продължиха с добрата игра след прекъсването, реализираха 5 поредни точки след 17:16 и поведоха с 6 точки при 22:16. Полша се опита да се върне в гейма, намали пасива си до точка при 23:24, но Аржентина успя да спечели третата част с 25:23.

Аржентина поведе с 2 точки в началото на четвъртата част при 5:3, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за южноамериканците. След 11:9 за Аржентина поляците отбелязаха три поредни точки след грешка при начален удар на символичните гости и две страхотни блокади и не само изравниха при 11:11, но и поведоха.

Последваха още 4 изравнявания, а при второто техническо прекъсване аржентинците имаха точка аванс - 16:15. След прекъсването резултатът бе изравняван два пъти, след което с отлична игра в защита южноамериканците поведоха с 3 точки при 20:17. Полша обаче веднага реализира 3 поредни точки и изравни при 20:20 и треньорът на Аржентина Хулио Веласко взе прекъсване.

След още две изравнявания със страхотна контраатака и ас на Дамиан Шулц Полша поведе с 2 точки при 24:22 и взе гейма с 25:23 и изравни резултата - 2:2.

След три равенства в началото на тайбрека с две успешни атаки и отлична блокада Аржентина поведе с 6:3. Световните шампиони изравниха при 7:7 след грешки на аржентинците и перфектна тройна блокада, а при смяната на игралните полета резултатът бе 8:7 за южноамериканците.

След нови три изравнявания поляците поведоха с 2 точки при 12:10, като две от последните три точки за световните шампиони бяха отсъдени след видео повторения, които според треньорския щаб на Аржентина бяха спорни и в ущърб на отбора. Аржентина обаче спечели 5 поредни точки, след като губеше с 11:14, в края и не само изравни при 14:14, но и спечели тайбрека с 16:14.

Водач в групата е Полша с 5 победи, 1 загуба и 16 точки, пред Сърбия с 5 победи, 1 загуба и 14 точки. Трети е отборът на Франция с 3 победи и 3 загуби и 12 точки, а тимът на Аржентина е с 3 успеха, 3 поражения и 8 точки в актива си.

Утре срещите в групата продължават. От 17.00 часа е двубоят Сърбия-Аржентина, а от 20.40 часа ще играят Полша и Франция.