Филаделфия с първи Супербоул в историята си

Филаделфия спечели Супербоул LII, надигравайки Ню Инглънд с 41:33. Първият трофей "Винс Ломбарди" в историята на "орлите" дойде след вторият най-резултатен мач за титлата на НФЛ, а куотърбекът на победителите Ник Фоулс бе избран и за MVP. 13 години след като загуби от същия съперник на Супербоул XXXIX Филаделфия позволи на Том Брейди да раздаде пасове за рекордните в историята на мача 505 ярда, но спечели надстрелването.

Новобранецът Джейк Елиът даде аванс на "орлите" с фийлдгол от 25 ярда след 7:05 мин. игра, на направилият катастрофален мач Стивън Гостовски изравни с шут от 26 ярда 3:38 мин. по-късно. В края на първата четвъртина Алшон Джефри хвана 34-ярдова бомба на Фоулс и първата четвъртина завърши 9:3 в полза на "орлите".

На старта на втората Гостковски удари гредата при фийлдгол от 26 ярда, а в следващото си нападение Ню Инглънд решиха да превърнат Том Брейди в уайд рисийвър. Топката отиде извън обсега на избрания за MVP на редовния сезон ден по-рано ветеран, потвърждавайки думите отпреди седем години на съпругата му Жизел "Мъжът ми не може да лови проклетата топка!"

Ник Фоулс обаче успя в това, в което Брейди се провали. 34 секунди преди края на полувремето куотърбекът на Филаделфия улови пас на тайтенда Трей Бъртън в ендзоната за 22:12. Ню Инглънд протестираха за непозволено подреждане на "орлите", но специално комюнике от комисионерския офис в Ню Йорк потвърди решението на съдиите да зачетат тъчдауна.

По време на почивката Джъстин Тимбърлейк в третото си появяване на Супербоул направи противоречиво шоу с много музика, танци, плейбек и светлинни ефекти. В едно от изпълненията си Тимбърлейк включи "задочно" и символа на Минеаполис, покойния Принс, който се "появи" на стадиона, благодарение на великолепен видео ефект.

На старта на третата четвърт Ню Инглънд най-после вкараха Роб Гронковски в мача. Хванал само един пас за 9 ярда преди почивката тайтендът показа нагледно защо е кошмар за всяка защита. Негов тъчдаун и такъв на Крис Хоугън свалиха разликата до три точки, като между тях за съперника се разписа Кори Клемънт (б.а. – овладял едва четири паса, но за рекордните в кариерата си 100 ярда) и последното действие за сезона стартира при 29:26 за Филаделфия.

Ню Инглънд поведоха за първи и последен път 9:22 мин. преди изтичане на редовното време, когато вторият тъчдаун на Гронковски (б.а. – отново през неизлекувания след грип Роналд Дарби) резултатът стана 33:32 в полза на шампионите. До края обаче топката бе тяхно притежание едва 73 секунди!

Филаделфия направиха епична седемминутна серия с конвертиран ключов четвърти даун към Зак Ърц. Именно тайтендът, за когото палци от трибуните стискаши съпругата му Джули, световна шампионка по футбол с тима на САЩ от 2015 г., отбеляза оказалият се решителен тъчдаун. 2:21 мин. преди края Продуктът на Станфорд се разписа след 11-ярдов пас на Фоулс. Филаделфия не успяха при опита за две допълнителни точки, но защитата измъкна "орлите" 12 секунди по-късно, когато Брандън Греъм изби топката от ръцете на Брейди и Дерек Барнет овладя на 31-ия ярд в половината на съперника.

Филаделфия не се сдобиха с първи даун и се задоволиха с фийлдгола на Елиът от 46 ярда (б.а. – рекорден по дължина за новобранец на Супербоул), като дадоха един последен шанс на Брейди. Чудото не се получи. Ню Инглънд стигнаха до центъра, но пасът на отчаянието на Брейди към Гронковски се озова на земята в ендзоната и времето изтече.

Поражението на Ню Инглънд бе пето на Супербоул, което ги изравни с Денвър като №1 по този показател за всички времена. "Патриотите" пропуснаха да изравнят Питсбърг, ставайки едва вторият отбор с шест титли в Супербоул ерата. А във Филаделфия след загубите на Супербоул XV и Супербоул XXXIX готвят първия шампионски парад за "орлите" от 1960 г. насам.