Франция на 1/4-финал след страхотен обрат и 3:2 над Италия (СНИМКИ)

Победителите в тазгодишната Световна лига от Франция се класира директно за 1/4-финалите на Европейското първенство в България и Италия, след като записаха трета поредна победа. "Петлите" сътвориха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:17, 15:13) над домакините от Италия в последния си мач от Група В, игран тази вечер пред над 8000 зрители в зала "Пала Вела" в Торино.

По този начин французите станаха победители в групата с 3 победи от 3 мача и 8 точки и директно се класираха за 1/4-финалите. Там Франция очаква победителя от плейофа между 2-ия от Група D Сърбия и 3-ия от тази Група В Естония. От друга страна "Скуадра адзура" остана втора с 2 победи, 1 загуба и 7 точки и трябва да мине през фазата на плейофите, където ще спори с 3-ия отбор от Група D Финландия.

Очаквано в началото на първия гейм двата отбора започнаха да се борят много сериозно. Равенството се запази до 15:15, след което "адзурите" успяха да дръпнат с 22:18. В крайна сметка Италия взе гейма с минималното 25:23 след успешна атака на Филипо Ланца. Италия се представи отлично и във втората част, като разпределителят Симоне Джианели можеше да разчита напълно на нападателите си. Волейболистите на Франция се опитаха да се върнат в гейма, но все пак домакините го затвориха при 25:21 и поведоха с 2:0. Третия гейм бе копие на първия с единствената разлика крайния резултат. "Петлите" не позволиха на Италия да запише чиста победа и след силни изяви на Бенжамен Тонюти и Кевин Льо Ру и поредица от грешки на "адзурите" я спечелиха с 25:19.

Двата отбора се бореха до край за всяка топка в началото на четвъртата част, но все пак Франция успя да поведе с 15:11. От другга страна в играта на "Скуадра адзура" се видя спад и разконцентрирани действия, което доведе до крайното 25:17 за французите, с което вкараха мача в тайбрек. В петия решителен гейм и двата тима направиха всичко възможно да стигнат до крайната победа и първото място в групата, но все пак Франция успя да надделее с 15:13 и 3:2.

Най-полезен за френския тим бе звездата Ървин Нгапет с 21 точки (1 блок, 4 аса, 46% ефективност в атака и 45% перфектно посрещане), а Антонен Рузие заби още 17 точки (1 блок и 42% ефективност в атака) за победата. За "адзурите" Османи Хуанторена (2 блока, 1 ас, 43% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане) и Филипо Ланца (1 блок, 43% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане) реализираха по 16 точки, а Иван Зайцев добави 15 точки (2 блока и 35% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

ФРАНЦИЯ - ИТАЛИЯ 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:17, 15:13)
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти, Антонен Рузие 17, Кевин Тили 12, Ървин Нгапет 21, Кевин Льо Ру 11, Никола Льо Гоф 8 - Женя Гребенников-либеро (Пиер Пужол, Никола Марешал 1, Франк Лафит, Мори Сидибе 1)
Старши-треньор: Лоран Тили
ИТАЛИЯ: Симоне Джианели 4, Иван Зайцев 15, Османи Хуанторена 16, Филипо Ланца 16, Симоне Бути 3, Матео Пиано 12 - Масимо Колачи-либеро (Даниеле Сотиле, Лука Ветори 1, Олег Антонов 1, Джулио Саби, Симоне Анцани, Салваторе Росини-либеро)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини.