България отново е четвърта на Евроволей (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България финишираха на 4-о място в крайното класиране на европейското първенство за мъже в София, след като в малкия финал допуснаха загуба от Италия с 1:3 (20:25, 14:25, 25:23, 20:25) пред около 11 000 зрители в “Арена Армеец”.
България и Италия в битка за бронзовите медали
Възпитаниците на Пламен Константинов се опитаха да бъдат равностойни на “адзурите”, но успяха само в третата част. Така България финишира на 4-о място, както на Евроволей 2013 в Полша. Националният ни тим финишира на 4-о място за 5 път през последните 4 години - 4-ти в Световната лига през 2012 година, 4-ти на Олимпиадата в Лондон 2012, 4-и в Световната лига през 2013 година и 4-ти на Евроволей 2013.

Малкият финал на Евроволей 2015 в “Арена Армеец” в София започна с превес за волейболистите на Италия, които поведоха с 6:2 в началото на двубоя. България намали до 5:7 след атака на Тодор Алексиев. “Скуадра адзура” поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. България намали до 7:8 след атака в аут на Иван Зайцев. Нова атака в аут, но този път за Османи Хуанторена и 8:8. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за Италия. България успя да поведе с 10:9 след атака на Теодор Тодоров през центъра. Атака на Филипо Ланца в аут доведе до 12:12. Италия поведе с 15:14 след атака на разпределителя Симоне Джанели. България успя да поведе със 17:16, но Симоне Бути изравни до 17:17. Италия заби 5 поредни точки след добър сервис на Симоне Джанели - 22:17. Пайп на Филипо Ланца и 23:18 за Италия. Италия стигна до успех в първата част с 25:20, след като Симоне Джанели вдигна с една ръка към Османи Хуанторена в зона 4 и той игра технично с блокадата.
Волейболистите на Италия поведоха от самото начало и във втората част с 5:3 и 8:5 до първото техническо прекъсване. Волейболистите на Италия поведоха от самота начало и във втората част с 5:3 и 8:5 до първото техническо прекъсване. България успя да намали до 11:12. При следващото разиграване Симоне Джанели изведе Иван Зайцев без блокада и 13:11 за Италия.
При това разиграване Николай Пенчев стъпи накриво и се наложи да излезе от игра.
Мирослав Градинаров се появи на игрището. Мирослав Градинаров атакува остро по диагонала, но в аут 11:14. Любомир Агонцев замени Георги Братоев. Николай Учиков намали до 12:14. Османи Хуанторен заби ас, а Италия поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Италия поведе със 17:12 и Пламен Константинов взе прекъсване за България. При 12:18 селекционерът на България взе и второто си прекъсване в гейма. Атака през центъра на Матео Пиано и 20:12 за Италия. “Адзурите” стигнаха до геймбол при 24:14 след контраатака на Симоне Джанели. Италия спечели втората част с 25:14.

Италианските волейболисти поведоха в началото на 3-ата част с 8:6. Българските волейболисти съумяха да обърнат развоя на гейма и поведоха с 10:9. Филипо Ланца изравни при 10:10. България поведе с 13712 след ас на Николай Учиков. Нов ас на Николай Учиков и 14:12. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за Италия. Единична блокада на Тодор Алексиев извезе България до 16:13 при второто техническо прекъсване. България дръпна с 19:16 и Джанлоренцо Бленджини взе второто си прекъсване в гейма. България дръпна с 20:15, но “адзурите” върнаха 3 поредни точки до 18:20. България поведе с 22:19 след мощен сервис на Николай Учиков и грешка на италианците. България поведе с 23:20. Османи Хуанторена намали до 21:23. Тодор Алексиев изведе България до геймбол при 24:21. Иван Зайцев намали до 22:24 с атака по блокадата. Блокаут на Иван Зайцев и 23:24. Пламен Константинов взе прекъсване. Николай Учиков атакува по блокадата и България спечели третата част с 25:23.

“Адзурите” поведоха с 4:3 в началото на 4-ия гейм. Николай Учиков изравни с атака при 4:4. България поведе с 5:4 след лошо вдигната топка на Симоне Джанели над антената. Двойна българска блокада спря атака на Италия за 6:4. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за “Скуадра адзура”. България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване след атака по правата на Николай Учиков. Италия изравни при 10:10. България отново поведе след мощна атака на Николай Учиков 11:10. Мирослав Градинаров изведе националите напред с 12:11. Двойна италианска блокада даде преднина на “адзурите” 13:12. Единичен блок на Симоне Бути и 14:12. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Две поредни български грешки и Италия поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Италия дръпна със 17:12, но България намали до 14:17. Ас на Виктор Йосифов и 16:18. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за Италия. нов ас на Виктор Йосивоф и 17:18. “Скуадрата” поведе с 20:17 след ас на Лука Ветори. Атака в центъра на Матео Пиано и Италия поведе с 21:18. Блокаут на Османи Хуанторена и 18:22. Пламен Константинов  взе второто си прекъсване в тази част. Блокаут на Иван Зайцев и Италия поведе с 23:19. При 20:23 в Владимир Николов би сервис в аут и 20:24.  Италия стигна до успех в гейма с 25:20 и 3:1 в мача.

Най-резултатен за българския тим стана влезлият като резерва още в първия гейм Николай Учиков с 15 точки (2 аса и 50% ефективност в атака). За "адзурите" над всички бе Иван Зайцев със страхотните 26 точки (1 блок, 4 аса и 70% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 1:3 (20:25, 12:16, 25:23, 20:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Владимир Николов 4, Николай Пенчев 1, Тодор Алексиев 9, Теодор Тодоров 7, Виктор Йосифов 10 - Владислав Иванов-либеро (Теодор Салпаров, Мирослав Градинаров 2, Николай Учиков 15, Станислав Петков, Любомир Агонцев)