Русия започна защитата на титлата си с победа

Националният волейболен отбор на Русия започна с победа защитата на олимпийската си титла от Лондон 2012. Волейболистите на "Сборная" даде гейм и се наложи над Куба с 3:1 (25:17, 25:19, 22:25, 25:18) в първия си мач от Група В на олимпийския турнир при мъжете в Рио 2016, игран тази нощ пред над 6000 зрители в зала "Мараканазиньо".

Във втория кръг мачове в групата момчетата на селекционера Владимир Алекно ще играят срещу САЩ, които тръгнаха с малко изненадваща загуба от Канада с 0:3. Кубинците пък, които са на Олимпиадата без доста от основните си играчи заради инцидента във Финландия по време на турнир от Световната лига, ще излязат срещу Египет, който започна със загуба от световния шампион Полша с 0:3. Срещите са съответно утре (9 август) от 15,30 часа и в сряда (10 август) от 02,30 часа през нощта българско време.

Срещата ще се запомни с това, че легендарният ветеран и капитан на Русия Сергей Тетюхин стана първия волейболист играл на 6 поредни Олимпиади. Руснаците взеха лесно първите два гейма с 25:17 и 25:19, след което Владимир Алекно смени именно Тетюхин и Александър Волков. Това позволи на младите кубинци да спечелят третия гейм с 25:22, но все пак "Сборная" не изпусна нещата и спечели крайната победа след 25:18 в четвъртата част.

Най-полезен за "Сборная" стана Максим Михайлов с 16 точки (3 блока и 36% ефективност в атака), а Сергей Тетюхин (1 блок, 2 аса и 39% ефективност в атака) и Егор Клюка (2 аса и 37% ефективност в атака) добавиха по 10 точки за победата. За тима на Куба Осниел Рендон (2 блока, 1 ас и 29% ефективност в атака) и Осниел Мелгарехо (3 блока, 1 ас, 28% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане) реализираха 20 и 18 точки.

РУСИЯ - КУБА 3:1 (25:17, 25:19, 22:25, 25:18)
РУСИЯ: Сергей Гранкин 1, Максим Михайлов 16, Сергей Тетюхин 10, Егор Клюка 10, Артьом Волвич 9, Александър Волков 9 - Алексей Вербов-либеро (Игор Кобзар, Константин Бакун 1, Дмитрий Волков 5, Андрей Ащев 1, Артьом Ермаков)
Старши-треньор: Владимир Алекно
КУБА: Йосвани Гонсалес 2, Осниел Рендон 20, Осниел Мелгарехо 18, Хавиер Хименес 13, Хавиер Консепсион, Ливан Осория 10 - Йондер Гарсия-либеро (Мигел Анхел Лопес, Адриан Гойде)
Старши-треньор: Николас Вивес.