Лоренсо завърши сезон 2016 в MotoGP с победа, сбогувайки се с Yamaha

Хорхе Лоренсо записа впечатляваща победа в последния си старт с Yamaha в MotoGP и отбеляза края на сезон 2016 с време 45:54.228 минути. На подиума с него се качиха и Марк Маркес, който бе близо до победата в последните обиколки, и Андреа Яноне.

Пистата "Рикардо Тормо" традиционно изпрати сезонът със спиращо дъха състезание. Температурата ѝ беше по-висока от вчера, а условията за мотоциклетистите – перфектни. Хорхе Лоренсо направи много силен старт, но зад него се получи сериозно разбъркване – Яноне и Винялес излязоха зад него, а Роси и Маркес останаха на четвърто и пето място. Три обиколки след старта Лоренсо водеше вече с цяла секунда пред пилота на Ducati Яноне. Тогава стана и първият инцидент от състезанието за Йони Ернандес, който добави поредното падане за уикенда.

На следващата обиколка Доктора изпревари Винялес на завой номер 14, а два завоя по-късно същото извърши и Маркес. За две обиколки Лоренсо увеличи преднината си с още половин секунда. Пет обиколки след началото Дани Педроса също падна, а Роси успя да изпревари Яноне – началото на множеството маневри помежду им. На дългата права моторът на Ducati се справи много добре и Яноне си върна второто място. След още три обиколки Доктора отново излезе зад Лоренсо след закъснял ход на Яноне. Десет обиколки от началото Лоренсо вече бе на повече от четири секунди спрямо Роси.

По средата на състезанието скоростта на КТМ и Калио започна да се изпарява – той бе последен, на 3.6 секунди зад Тито Рабат, а скоро след това се прибра в бокса.

При 13 оставащи обиколки битката за второто място между четиримата (Роси, Яноне, Маркес, Винялес) отново се засили – Яноне и Маркес притиснаха Доктора, който допусна пред себе си единствено Яноне. В същото време Кръчлоу стана третият паднал мотоциклетист. Две обиколки по-късно Маркес атакува и изпревари Роси и Яноне, излизяйки зад Лоренсо, и започна да намалява преднината му.

Малко по-късно Роси вече е на 6 секунди от Лоренсо, а Роси отново влезе в топ 3, изпреварвайки Яноне. Проблем с мотора на Довициозо го отдалечи от съотборника му на седем секунди и на 13 от лидера Лоренсо, а братята Еспергаро вече бяха опасно близо до него. Междувременно изоставането на Маркес спрямо Лоренсо падна под четири секунди.

Шест обиколки преди края Яноне отново изпревари Роси, който започна да има проблеми с предната гума – същите, които започна да получава и Лоренсо. Неговата преднина се топеше и падайки под две секунди преди последната обиколка, изглеждаше, че Маркес може да поднесе изненада.

Последната обиколка все пак не поднесе такава и в топ 3 финишираха Лоренсо, Маркес и Яноне. Извън подиума остана Роси, който не успя да се пребори със сънародника си, а зад него финишира Винялес, следван от Пол Еспергаро, Довициозо и Алейш Еспергаро.

Снимка: Yamaha Racing