Драма в Търново доближи Етър до Първа лига

Отборът на Етър (Велико Търново) спечели изключително драматично дербито с третия Витоша (Бистрица) от 27-ия кръг на Втора лига. "Виолетовите" стигнаха до победата с 1:0 в 93-ата минута, а герой стана капитанът Иван Стоянов. Ветеранът отбеляза победното попадение в последната секунда на триминутното продължение. Той бе точен от дузпа.

Преди това в 83-ата минута защитникът на гостите Николай Христозов бе изгонен заради два жълти картона. Реферът Стефан Апостолов даде дузпа буквално в последната атака на домакините. Играещият треньор Станислав Генчев центрира отдясно, а резервата Ангел Стоянов игра с двете ръце.
Решението на съдията вбеси столичани, които имаха много претенции. Капитанът Четин Садула беше бесен, тъй като според него играта с ръка е била след триминутното продължение. Нападателят получи жълт картон, но продължи да се разправя, което му костваше втори жълт картон.

Самата среща започна лошо за "бистришките тигри", след като голмайсторът Стефан Христов се контузи в началото на мача и трябваше да бъде заменен принудително в 11-ата минута от Георги Амзи, а впоследствие се оказа, че има фрактура на крака.

В 17-ата минута Иван Стоянов бе близо до гол, той преодоля вратаря на гостите, но Кристиян Узунов изби пред голлинията. До края на първата част Християн Василев трябваше да спасява акробатично удар отдалеч.

През втората част двата тима станаха още по-открити, като нападателите Иван Петков и Тодор Колев влязоха за "болярите". В 69-ата минута обаче Витоша бе близо до попадение. Ивайло Лазаров се откъсна зад защитата, като с красив удар от въздуха прати топката над гредата.В следващата атака Иван Стоянов напредна отдясно и стреля, но Василев отново спаси.

Десет минути по-късно бе най-чистото положение за Етър. Стоянов мина на парад през няколко защитници, след което изведе Цветомир Тодоров сам срещу вратаря. Той стреля, но Василев с отлично спасяване изби в корнер.

120 секунди по-късно Витоша остана с човек по-малко. Христозов получи втори жълт картон. С човек повече Етър се хвърли още повече в атака, но чисти положения липсваха. В 93-ата минута Генчев центрира, Стоянов спря топката с двете ръце, а реферът посочи бялата точка.

Садула също бе изгонен, а Стоянов реализира своя четвърти гол от 10 мача през тази пролет. След последния съдийски сигнал цялата скамейка на гостите се нахвърли върху Апостолов, но до ексцесии не се стигна.

С тази победа Етър е все по-близо до Първа лига. Лидерът във Втора лига има актив от 58 точки, като преднината му пред втория Септември е пет точки. Така три кръга преди края на сезона търновци имат нужда от четири точки, за да се върнат в родния елит. Следващият кръг предстои гостуване на Созопол, а след това домакинство на Царско село 2015.

Бистрица остана на трето място с 46 точки, като записа трето поредно поражение в първенството.

ЕТЪР - ВИТОША 1:0
1:0 Иван Стоянов (93-дузпа)

ЕТЪР: Цветомир Цанков, Георги Кременлиев, Иван Скерлев Симеон Иванов, Галин Ташев, Станислав Генчев, Йордан Апостолов, Цветомир Тодоров, Иван Стоянов, Джихат Кямил, Стефан Неделчев

ВИТОША: Християн Василев, Румен Гьонев, Ивайло Лазаров, Венцислав Бонев, Кристиян Узунов, Кристиян Кочилов, Михаил Петров, Николай Христозов, Петко Цанков, Четин Садула, Стефан Христов