Рилски спортист излъга шампионите и е на крачка от финал в НБЛ

Отборът на Рилски спортист (Самоков) направи сериозна крачка към класиране на финал в Националната Баскетболна Лига през сезон 2016/17, след като тази вечер възпитаниците на Людмил Хаджисотиров се наложиха при домакинството си на Лукойл Академик с 90:86 (27:22; 22:25; 18:15; 23:24) в мач №3 и по този начин поведоха в полуфиналната серия с резултат 2:1 победи.

Еван Бруинсма изнесе пореден отличен двубой за самоковци, като този път се отличи с „дабъл-дабъл“ – 28 точки и 13 борби, а Йордан Бозов и Дарин Иванов добавиха съответно по 28 и 13 точки.

Димитър Димитров, Христо Захариев и Дани Гибсън вкараха по 14 точки за шампионите, а Божидар Аврамов и Стив Зак добавига съответно по 13 и 12 точки.

„Студентите“ вкараха първите точки в двубоя след точна стрелба на Захариев, но след това домакините от Самоков отговориха със серия от 7:0. Последва размяна на надмощие, като на два пъти шампионите успяваха да се доближат до 1-2 точки от съперника, но в самия край на първия период Бруинсма и Бозов отново издърпаха Рилски спортист напред – 27:22.

В началото на вторите десет минути Академик стигна до равенството – 27:27, но отговорът на Рилецо бе мигновен – серия от успешни атаки на Стоянов и Дарин Иванов за най-голямата разлика до този момент в мача - 40:33. В оставащите 3:54 минути до края на първото полувреме „студентите“ отново поеха инициативата, но този път усилията на момчетата на Тони Дечев стигнаха само за стопяване на разликата до две точки – 47:49 на почивката.

Корниенко и Гибсън донесоха пълен обрат за Академик в началото на третия период, като шампионите успяха да поддържат аванс от 2-3 точки до средата на периода. Все пак, във втората половина на частта самоковци подобриха значително представянето си и това им помогна да влязат в заключителната четвърт с пет точки преднина – 67:62.

Последният период стартира с много грешки и под двата коша и за близо пет минути игра бяха отбелязани едва две точки, които бяха на сметката на Лукойл Академик за 64:67. Домакините нарушиха сушата с тройка и фал на Бозов, а веднага след това последва и забивка на Георгиев за 73:66, с което Рилски спортист направи сериозна крачка към победата. 4:29 минути преди края Тони Дечев взе прекъсване в опит да върне „студентите“ в правия път. В оставащото време шампионите демонстрираха изключително агресивна защита, която ги върна в мача, но в отговор домакините показаха, че имат здрави нерви и точен мерник, които подсигуриха крайния успех за Рилски спортист – 90:86.

Рилски спортист – Лукойл Академик 90:86 (27:22; 22:25; 18:15; 23:24)

Рилски спортист: Георгиев 4, Бруинсма 28, Иванов 13, Шелтън 10, Бозов 28 (Стоянов 6, Франсис, Вутев 1)

Лукойл Академик: Бийн 4, Зак 12, Гибсън 14, Захариев 14, Димитров 14 (Аврамов 13, Корниенко 8, Иванов 7, Великов)