Чехия даде само гейм на съседите си от Словакия на Евроволей 2017

Националният волейболен отбор на Чехия започна с победа участието си на Европейското първенство в Полша. Момчетата на испанския селекционер Мигел Анхел Фаласка дадоха само гейм на съседите си от Словакия и ги надиграха с 3:1 (25:19, 28:30, 25:16, 25:17) в първата си среща от Група В, играна тази вечер пред близо 2500 зрители в зала "Азоти Арена" в Шчечин.

В момента се играе втория мач от т.нар. "група на смъртта" между олимпийския вицешампион Италия и силния тим на Германия. Във вторите си двубои от групата Чехия ще играе срещу Бундестима, а Словакия със "Скуадра адзура". Мачовете са в неделя (27 август) от 18,30 и 21,30 часа българско време.

Първият гейм започна по-добре за чехите, които бързо поведоха с 10:5. Словакия се опита да изравни, но Чехия не позволи това да се случи благодарение на Доновън Джаворонок. В крайна сметка Чехия запази преднината си и взе спокойно гейма с 25:19. Словаците реагираха като в началото на втората част дръпнаха убедително с 9:5, а след това с 12:6. Последва истински щурм на чехите, които стигнаха до равенство при 16:16 след страхотни изяви в атака на Михал Фингер. Двата отбора продължиха да се борят за всяка точка, като гейма мина много над 25-а точка. Все пак, Словакия го измъкна с 30:28 след отличен блок на разпределителя си Юрай Затко.

Благодарение на страхотната игра на блокада и мощните сервиси на Доновън Джаворонок, включително и три последователни аса, Чехия спечели третия гейм с убедителното 25:16. Четвъртата част бе равностойна единствено до 9:9, след което чехите се възползваха от множеството грешки на Словакия, за да стигнат до крайната победа след 25:17 и 3:1.

Най-полезен за чехите бе Михал Фингер с 24 точки (2 блока, 1 ас и 60% ефективност в атака) за победата. Доновън Джаворонок добави още 18 точки (3 блока, 3 аса, 48% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане) за успеха. За тима на Словакия Щефан Хъртиански реализира 15 точки (47% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане), а Емануел Кохут (2 блока, 2 аса и 69% ефективност в атака) и Петер Млинарчик (52% ефективност в атака) завършиха с по 13 точки.

ЧЕХИЯ - СЛОВАКИЯ 3:1 (25:19, 28:30, 25:16, 25:17)
ЧЕХИЯ: Якуб Янух 2, Михал Фингер 24, Доновън Джаворонок 18, Петър Михалек 13, Марек Беер 3, Алес Холубец 8 - Мартин Кристоф-либеро (Ян Гълъбов, Ян Хадрава)
Старши-треньор: Мигел Анхел Фаласка
СЛОВАКИЯ: Юрай Затко 1, Петер Млинарчик 13, Щефан Хъртиански 15, Марсел Лукс 12, Емануел Кохут 13, Петер Ондрович 5 - Матей Кубс-либеро (Милан Бенч 6, Даниел Концал, Михал Петрас 2, Марек Луджа 1)
Старши-треньор: Мирослав Палгут.