Италия удари Словакия в Шчечин

Олимпийският волейболен вицешампион Италия записа първа победа на Европейското първенство в Полша. След като отстъпиха драматично на Германия с 2:3 на старта на шампионата, днес волейболистите на "Скуадра адзура" биха без особени проблеми Словакия с 3:0 (25:14, 25:19, 25:20) във втората си среща от Група В, играна пред около 3000 зрители в зала "Азоти Арена" в Шчечин.

Така Италия има 1 победа, 1 загуба и 4 точки, с което почти сигурно се класира за плейофната фаза на турнира, но с минимални шансове за първото място в групата и директно класиране за 1/4-финалите. За словаците това бе втора загуба, с което на практика отпаднаха от Евроволей 2017. В момента се играе втория мач от групата между Германия и Чехия. В последните мачове в Група В "адзурите" ще играят с Чехия, а Словакия с Бундестима. Срещите са утре (28 август) от 18,30 и 21,30 часа българско време.

Италия бързо поведе в първия гейм с 6:0 и не изпусна контрола до края. Лука Ветори се представи феноменално на моменти и нанизваше точка след точка. В крайна сметка олимпийските вицешампиони взеха гейма с разгромното 25:14 след страхотен блок на Ветори. "Адзурите" спечелиха и втората част, но този път словаците ги накараха да се поизпотят малко повече. Словакия се държеше равностойно до 14:13, но след това перфектната игра на Филипо Ланца, подпомогнат от Олег Антонов, ги отказа - 25:19. Словашките волейболисти се бореха и в третия гейм, като поддържаха равенството до 14:14, но по-опитният тим на Италия успя да се откъсне в резултата и да спечели с 25:20 и 3:0 след ас на Антонов.

Най-полезен за Италия бе Филипо Ланца с 15 точки (1 блок, 4 аса, 71% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане), а Лука Ветори добави още 13 точки (1 блок, 2 аса и 63% ефективност в атака) за победата. За словаците влезлият като резерва Марсел Лукс се отчете с едва 9 точки.

СЛОВАКИЯ - ИТАЛИЯ 0:3 (14:25, 19:25, 20:25)