Изненадите валят на Евроволей 2017! Чехия изхвърли шампиона Франция (видео)

Втора поредна изненада в рамките на броени минути се получи на Европейското първенство по волейбол за мъже в Полша. След като преди малко домакините от "Дружина полска" бяха изхвърлени от турнира след загуба от Словения с 0:3 в плейофите, подобна съдба споходи и шампионите от 2015 година Франция. "Петлите" паднаха от Чехия с 1:3 (21:25, 25:21, 21:25, 20:25) в последната среща от плейофната фаза, играна тази вечер пред около 3500 зрители в зала "Сподек" в Катовице.

Така момчетата на треньора Лоран Тили бяха детронирани от европейския връх в мъжкия волейбол. От друга страна Чехия стига до 1/4-финалите на шампионата на Стария континент за първи път от 2001 година насам. Техен съперник на 1/4-финалите ще бъде Германия. Двата отбора бяха заедно в предварителна Група В, като едва преди три дена Бундестимът спечели с 3:0 гейма. Четвъртфиналната среща между е утре (31 август) от 18,30 часа българско време в Катовице.

Благодарение на страхотната игра в атака на Доновън Джаворонок и Михал Фингер Чехия контролираше играта в първия гейм. Въпреки, че Франция стигна до равенство при 21:21, крайния успех в частта бе за чехите - 25:21. "Петлите" подобриха играта си на блокада и в атака, което затрудни до известна степен чешкото посрещане. И все пак, равностойната игра бе до 20:20, след което френският тим стигна до 25:21 и 1:1. Все още действащите шампиони от Франция поведоха с 8:5 в третия гейм след няколко атаки на Стефан Бойер. Чехите бързо успяха да изравнят и поемат контрола върху играта благодарение на Михал Фингер. Последваха няколко миниобрата, за да се стигне до крайното 25:21 за Чехия след поредна атака на Фингер. Франция беше напред в резултата за последно при 3:2 в четвъртата част. Чехите продължиха да играят много вдъхновено, с много малко грешки и съвсем заслужено се поздравиха с победата след 25:20 и 3:1.

Именно Михал Фингер бе най-полезен за Чехия с 19 точки (1 блок и 58% ефективност в атака), а Доновън Джаворонок добави още 15 точки (2 аса, 54% ефективност в атака и 30% перфектно посрещане) за успеха. За "петлите" Стефан Бойер бе над всички с 20 точки (2 блока, 1 ас и 47% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победа.

ФРАНЦИЯ - ЧЕХИЯ 1:3 (21:25, 25:21, 21:25, 20:25)