Русия смаза Словения и е първият полуфиналист на Евроволей 2017 (снимки)

Волейболистите от националния отбор ан Русия се класираха на полуфинал на Европейското първенство по волейбол, след като смазаха Словения с 3:0 (25:17, 25:19, 25:19)първата 1/4-финална среща, която се игра пред 3572 зрители в “Таурон Арена” в Краков.

Така възпитаниците на Сергей Шляпников станаха първите, които се класираха в Тп 4 на Евроволей 2017.

На полуфинал “Сборная” ще срещне победителя от 1/4-финал №3: Белгия - Италия.

Отборът на Русия не се е класирал за полуфинал на Европейско първенство от 2013 година, когато станаха шампиони.

Русия поведе уверено в резултата още в началото на срещата, след като Максим Михайлов записа отлична серия на начален удар и “Сборная” дръпна с 9:3. Руската блокада напълно неутрализира диагонала на Словения Митя Гаспарини, който реализира едва една точка от 8 опита. Три поредни точки на Дмитрий Волков направиха резултата 16:8 при второто техническо прекъсване. За Словения безгрешен в първата част бе Тине Урнаут, който записа 100% ефективност от 6 атаки, но това не предотврати загубата в първата част със 17:25.

През втората част отново руската блокада спираше почти всички атаки на европейските вицешампиони от 2015 година. Русия поведе с 8:6 и 16:12. Дмитрий Волков на два пъти спираше с единична блокада атаките на резервния диагонал Тончек Щерн. Максим Михайлов и Артьом Волвич атакуваха мощно и “Сборная” взе и втората част с комфортното 25:19.

След 10-минутната почивка положението на Словения се усложни, след като контузия получи посрещачът Ян Казамерник. Русия поведе с 6:3 след атака на Максим Михайлов. Руските волейболисти започнаха да грешат на начален удар и Словения успя да поведе с 11:10. Ален Шкет атакува в аут и възпитаниците на Сергей Шляпников поведоха с 20:16. Два последователни успешни пайпа на Дмитрий Волков, руска блокада срещу атака на Тине Урнаут, а победната точка в третата част и мача заби Артьом Волвич - 25:19 и 3:0 гейма.

Максим Михайлов заби 13 точки (1 ас, 1 блок, 55% ефективност в атака) за Русия, а Дмитрий Волков добави още 12 точки (1 ас, 3 блока, 62% ефективност в атака, 25% перфектно и 63% позитивно посрещане). Юрий Бережко се отличи с 10 точки (1 ас, 3 блока, 50% ефективност в атака, 14% перфектно и 79% позитивно посрещане).

Тине Урнаут стана най-резултатен за Словения с 12 точки (63% ефективност в атака, 13% перфектно и 57% позитивно посрещане).

РУСИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:0 (25:17, 25:19, 25:19)