Монтана даде само гейм на Марек и се класира на полуфинал за Купата (галерия)

Домакините на финалният турнир за Купата на България за мъже - Монтана, се класираха за полуфиналите на надпреварата. Момчетата на треньора Даниел Пеев дадоха само гейм и надиграха Марек Юнион Ивкони (Дупница) с 3:1 (25:19, 23:25, 25:20, 27:25) в третия 1/4-финал от турнир, игран тази вечер в пълната зала "Младост".

Така Монтана за трета поредна година се класира на полуфиналите за Купата на България. Там монтанчани очакват победителя от последния 1/4-финал между Пирин (Разлог) и действащия носител на трофея Добруджа 07 (Добрич), които ще играят по-късно тази вечер. Срещата е утре (13 януари) от 18,15 часа. Преди това от 15,30 часа ще бъде първия полуфинал между шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас), който отстрани ЦСКА след 3:0, и Хебър (Пазарджик), който пък елиминира Миньор (Перник) след 3:1 гейма по-рано днес.
1/4-финал №3 на Купата на България: Марек Юнион Ивкони - Монтана@@@
Първия гейм започна малко по-добре за Марек, които поведоха с 4:2 след грешка от монтанчани и атака на Димитър Дулчев. Домакините, обаче, изравниха при 5:5 след отличен блок на Иван Латунов и дори дръпнаха с 8:6 след контри на Латунов и младежкия национал на Русия Кирил Клец от втора линия. Последва ас на Клец и 9:6 за Монтана. Постепенно дупничани стигнаха до 10:10 след грешка на Клец и директна точка от начален удар на новото попълнение на тима - разпределителя Георги Топалов. Равенството се запази до 14:14, след което Монтана поведе отново с 16:14 след добра игра при мрежата на Борис Наков. Ас на Наков и контра на Латунов - 18:14 и тайм-аут за треньора на Марек Иван Тасев. Въпреки това, разликата нарасна до 22:17 след нова успешна атака на Кирил Клец. В крайна сметка Монтана спокойно взе гейма с 25:19 след атака на Златко Кьосев.
В началото на втората част Марек отново дръпна с 5:3 след атака и ас на Димитър Дулчев. Разликата се запази до първото техническо прекъсване. Последваха две контри на Борис Наков и Златко Кьосев за 8:8, след което дупничани си върнаха преднината при 11:8 след две поредни блокади на Ангел Велков и Преслав Йорданов. Стигна се до равенство при 12:12 след блок на Кирил Клец и аут на Дулчев, след което Монтана дори поведе с 15:12 след силни изяви на Аспарух Аспарухов и Иван Латунов. Втората пауза пък дойде при 16:13 за монтанчани след блок-аут на Клец. Силното включване на угандиеца Катбарт Малинга помогна на Марек да изравни при 22:22. Марек дори измъкна гейма с 25:23 след блок на Борислав Апостолов и аут на Клец.
Третия гейм тръгна напълно равностойно, но постепенно Марек излезе напред в резултата при 13:11 след блокада на Преслав Йорданов и атака в аут на Кирил Клец. Последва равенство при 15:15 след успешна атака на Аспарух Аспарухов и аут на Катбарт, но все пак втората техническа пауза дойде при точка преднина за дупничани - 16:15 след грешка от сервис на Аспарухов. След това в игра за Монтана влезе опитният капитан на тима Мартин Пенев, а домакините обърнаха до 17:16 след технично отиграване на Златко Кьосев и грешка на разпределителя на Марек Георги Топалов. Играта продължи точка за точка до 19:18, след което последва технично пускане на Клец и грешка на Марек за 21:18. Отличен блок на Аспарухов и грешка в атака на Малинга и 23:18. Монтана без проблеми спечели гейма с 25:20 след нова силна атака на Клец.

Четвъртата част стартира добре за домакините от Монтана, които поведоха с 8:5 след добри изяви на Кирил Клец и Златко Кьосев. Последваха атака на Катбарг Малинга, грешка на Аспарух Аспарух и контраатака-пайп на Станислав Величко и 8:8. Равенството се запази до 11:11, след което монтанчани дръпнаха с 14:12 след нови силни отигравания на Клец и Кьосев. Монтана продължи да води до 16:14 след нова атака на Клец. Последваха блок на Димитър Дулчев, аут на Клец и Кьосев и ас на разпределителя Георги Топалов и 18:16 за Марек. Домакините съумяха да изравнят при 19:19. След поредното равенство при 20:20, монтанчани поведоха с 21:20 след контра на Иван Латунов. Атака на Малинга и ас на Дулчев и нов обрат - 22:21 за Марек и тайм-аут за Даниел Пеев. Двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, но в крайна сметка Монтана измъкна гейма с 27:25 след атака на Кьосев и страхотен единичен блок на Борис Наков, а с това и мача с 3:1.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) - МОНТАНА 1:3 (19:25, 25:23, 20:25, 25:27)

МАРЕК: Георги Топалов 4, Димитър Дулчев 14, Станислав Величков 13, Ангел Велков 6, Борислав Апостолов 5, Преслав Йорданов 5 - Христо Колев-либеро (Светослав Иванов, Катбарг Малинга 14, Георги Михайлов-либеро)
Старши-треньор: ИВАН ТАСЕВ