България се бори срещу световния шампион Полша, но не стигна до победата (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България завършиха със загуба в първата фаза на Световното първенство, на което сме домакини заедно с България. Момчетата на селекционера Пламен Константинов отстъпиха на действащия шампион Полша с 1:3 (14:25, 25:23, 22:25, 23:25) в последния мач от Група D на шампионата на планетата, игран тази вечер пред пълната зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така българските "лъвове" завършиха на 3-о място в крайното класиране на групата с 3 победи, 2 загуби и 9 точки. България ще продължи борбата във втората фаза на Мондиал 2018 в Група G, където ще спорят с победителят от Група С - САЩ, втория от нашата група - Иран, и четвъртия отбор от Група В, която се игра в Русе, - Канада. Срещите ще бъдат от петък до неделя (21-23 септември) в "Арена Армеец" в София.

Полша пък стана победител в Група D с 5 победи от 5 мача с 15 точки. Световните шампиони от "Дружина полска" продължават в Група Н във втората фаза на шампионата, която отново ще се играе в Морската ни столица. Съперниците на Полша ще бъдат втория от Група С, който ще стане ясен след края на дербито Сърбия - Русия по-късно тази вечер, третия от Група В - Франция, и четвъртия от Група А - Аржентина.

Двубоят България - Полша започна отлично за световните шампиони, които поведоха с 4:3 и 6:3.

Атака на Виктор Йосифов през центъра и 4:7. Полша поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Дълго разиграване завърши след технично отиграване на Михал Кубяк - 6:10. При 6:11 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Атака на Пьотър Новаковски през центъра и 12:7 за “Дружина полска”. Мощна полска блокада спря атака на Николай Учиков от зона 2 - 8:14. Възпитаниците на Витал Хейнен взеха аванс от 8 точки при второто техническо прекъсване - 8:16. Разликата нарасна на 8 точки при 10:18 след технично отиграване по правата от зона 2. Българските волейболисти намалиха до 12:18 след атака на Розалин Пенчев. Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Световните шампиони дръпнаха с 21:13 и Пламен Константинов взе прекъсване за България. Единична блокада на Светослав Гоцев - 14:21. Атака на Бартош Курек и 23:14 за Полша. Поляците стигнаха до геймбол с ас, който дойде след технично изпълнен сервис от капитана им Михал Кубяк. Единичен блок на Бартош Курек срещу атака на Николай Учиков и 25:14 за Полша в първата част.
Поляците стартираха по-добре и във втората част. Момчетата на Витал Хайнен поведоха с 5:3 и 6:4. Националите изравниха при 6:6. Атаки на Николай Учиков и Тодор Скримов изведоха България напред с 8:7 при първото техническо прекъсване. Атака на Валентин Братоев и 10:8. Две поредни страхотни комбинации Георги Сеганов - Николай Учиков и България дръпна с 12:9. Блокаут на Валентин Братоев - 13:10. Валентин Братоев атакува мощно по диагонала от зона 4 за 14:11. Бурната реакция на №10 в състава на България му донесе и жълт картон. Малко по-късно и наставникът на Полша Витал Хейнен също получи картон с жълт цвят. България поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Националите поведоха със 17:13 и Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Блокаут на Николай Учиков и 18:14. България поведе с 20:15 и 23:18 след мощна атака на Валентин Братоев. Полските волейболисти записаха 2 поредни точки и Пламен Константинов веднага взе прекъсване, за да спре устрема им. Това не помогна много и Полша намали до 22:23. Якуб Кохановски би сервис в мрежата и България стигна до геймбол при 24:22. Тодор Скримов донесе успеха на България във втората част с 25:23 мощна атака по диагонала.
Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 3:0 в началото на третата част. Поляците набързо изравниха до 3:3. Тодор Скримов атакува по блокадата за 4:4. “Дружина полска” поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Михал Кубяк и компания дръпнах с 6 точки при 13:7. Второто техническо прекъсване дойде при 16:9 за световните шампиони.
България намали до 16:20 след блокада на влезлия като резерва Николай Николов. Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Ас на Виктор Йосифов и 17:20.  Атака на Мирослав Градинаров и 19:22. Атака на Николай Николов през центъра намали разликата до 20:22. Николай Пенчев би сервис в аут и 20:23. Валентин Братоев намали до 22:24. Сервис в аут на Мирослав Градинаров подари успеха на Полша в третата част - 25:22.

Над всички за българския тим беше Валентин Братоев с 19 точки (2 блока, 1 ас и 59% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успех.

За световните шампиони от Полша Бартош Курек реализира 21 точки (2 блока, 3 аса и 55% ефективност в атака), а капитанът на тима Михал Кубяк добави 18 точки (2 блока, 1 ас и 54% ефективност в атака) за победата.