Канада с измъчена победа над Иран в София (видео + снимки)

Националният волейболен отбор на Канада записа първа победа във втората фаза на Световното първенство в Италия и България. "Кленовите листа" се наложиха много трудно и драматично над Иран с 3:2 (25:20, 20:25, 25:15, 23:25, 15:12) във втория си мач от Група G, игран тази вечер пред едва малко над 500 зрители в "Арена Армеец" в София.

Срещата бе единствено за престиж и чест, тъй като и двата тима нямат шансове да продължат напред към финалната шестица на шампионата в Торино. Иран и Канада имат по 4 победи и 3 загуби, като "персите" са 3-и в групата с 12 точки, а северноамериканците са на последното място с 11 точки.

По-късно тази вечер е важният мач между България и САЩ, изходът от който до голяма степен ще реши кой ще се класира за финалите в Торино. Утре (23 септември) в последния ден в групата Иран ще играе с американците, а Канада с българските "лъвове". Двубоите са съответно от 17,00 и 20,30 часа.

След тежката загуба от България снощи, Иран започна необичайно трудно в първия гейм, което позволи на "кленовите листа" да контролират играта и да поведат след 25:20. Във втората част звездата, капитанът и разпределителят на "персите" Мир Сайед Маруфлакрани показа от своите магнетични подавания и ролите се размениха, в резултат на което Иран изравни след 25:20. В третия гейм Канада бързо поведе с 8:1 и не изпусна водачеството до края - 25:15 и 2:1. Четвъртата част бе напълно равностойна, но в крайна сметка Иран стигна до тайбрек след минималното 25:23. В петия решителен гейм Канада дръпна с 5:1, след което спокойно спечели с 15:12 и 3:2.

Много силен мач за "кленовите листа" изиграха капитанът Джон Перин (3 блока, 1 ас и 58% ефективност в атака) и Николас Хоуг (1 блок, 4 аса и 56% ефективност в атака), които реализираха по 29 точки за победата. За тима на Иран Амир Гафур се отчете с 24 точки (1 блок и 58% ефективност в атака), а Милад Ебадипур добави още 17 точки (1 блок, 2 аса и 47% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

ИРАН - КАНАДА 2:3 (20:25, 25:20, 15:25, 25:23, 12:15)