Полша остава в играта, Сърбия на полуфинал (видео + снимки)

Действащият световен шампион Полша почти сигурно се класира за полуфиналите на Мондиал 2018 в Италия и България. Волейболистите на "Дружина полска" удари Сърбия с 3:0 (28:26, 28:26, 25:22) в първата си среща от Група J на финалната шестица на шампионата, играна тази вечер пред около 9000 зрители в зала "Пала Алпитур" в Торино.

По този начин двата тима имат по 1 победа и 3 точки, като "плавите" на практика са сигурни полуфиналисти, а световните шампиони от Полша са много близко до това. Днес (28 септември) от 22,15 часа българско време е последния мач в групата между домакините от Италия и "Дружина полска", като "адзурите" се нуждаят от истинско чудо, за да продължат напред. "Скуадра адзура" трябва да победи поляците с 3:0 гейма и то с огромната разлика от 60 точки (б.р. примерно 25:5, 25:5, 25:5), което изглежда като мисия невъзможна.

Тогава трите отбора ще имат по 1 победа, 1 загуба, 3 точки и геймово съотношение 3:3 и ще трябва да се гледа точковото съотношение помежду им. Ако Италия направи чудото, то напред към полуфиналите ще продължат "адзурите" и Сърбия, а Полша ще отпадне. Във всеки друг случай за финалната четворка ще се класират "плавите" и "Дружина полска".

Сърбия водеше през целия първи гейм, като дори стигна до геймбол, когато финала на частта се превърна в истински трилър. В крайна сметка Полша го измъкна с 28:26. Втората част няма разлика. "Плавите" водеха през цялото време преди световните шампиони да изравнят при 25:25 след атака на Артур Шалпук. "Дружина полска" дори дръпна с 26:25 след ас на звездата Бартош Курек, след което спечели гейма с 28:26 след негова атака. И третия гейм се разви по подобен сценарий и в крайна сметка Полша се поздрави с победата след 25:22 и 3:0.

Най-полезни за полския тим бяха Бартош Курек (2 аса и 68% ефективност в атака) и капитанът Михал Кубяк (4 блока, 1 ас и 53% ефективност в атака) с 15 и 14 точки за победата. За сърбите Урош Ковачевич реализира също 14 точки.

ПОЛША - СЪРБИЯ 3:0 (28:26, 28:26, 25:22)