Красив гол на Костов доближи Левски до върха (видео+галерия)

Отборът на Левски най-накрая успя да победи Черно море през този сезон. "Сините" надвиха чак от четвъртия опит тима на Илиан Илиев и се доближиха само на три точки от втория ЦСКА-София и на шест от шампиона Лудогорец. 26-кратните шампиони на България спечелиха гостуването си на "Тича" с 1:0, а в герой за пореден път през този сезон се превърна Станислав Костов. Голмайсторът на първенството отбеляза красиво попадение в 16-ата минута, което се оказа достатъчно за трите точки. Последните десет минути отборът на Георги Дерменджиев игра с човек по-малко, тъй като Луи Нганиони беше правилно изгонен в 82-ата минута.

Така столичани вече имат актив от 58 точки. Черно море пък записа втора поредна загуба в плейофите и остана на шеста позиция с 42 точки.

Следващия кръг Левски приема Лудогорец, но този път ще се надява да зарадва феновете си, след като ги разочарова преди месец на "Герена", когато отстъпи с 0:2 от шампионите пред 17 000 зрители.

93 Черно море - Левски

През този сезон на "Тича" домакините вече два пъти бяха разплакали "сините". Първо играчите на Илиан Илиев отстраниха 26-кратните шампиони на 1/8-финалите на Купата на България след дузпи, а след това ги надвиха с 1:0 в шампионата. В началото на първенството пък столичани стигнаха до равенството 2:2 в последните секунди на "Герена". Именно поради това гостите пристигнаха малко притеснени във Варна.

"Моряците" приключиха преди няколко дни участието си за купата след драматично изпълнение на дузпи срещу Ботев (Пловдив), а заради наказания отпаднаха за този мач централният бранител Пламен Димов, както и контузените Георги Илиев, Цветомир Панов, Георги Божилов и Емил Янчев.

Илиев направи цели седем промени в стартовия състав от мача с "канарчетата". Единствено Иван Дюлгеров, Виктор Генев, Васил Панайотов и Мартин Минчев започнаха, докато Мирослав Енчев, Мартин Костадинов, Юго Кононго, Мехни Фенуш, Родриго Енрике, Патрик Андраде и Жоржиньо замениха Панов, Динов, Станчев, Ндонгола, Илиев, Витанов и Радослав Василев

Наставникът на "сините" Георги Дерменджиев също бе направил множество промени в стартовия състав от мача с Ботев (Пловдив). Цели петима нови играчи започнаха за гостите, а двама от тях дебютираха от първата минута - Седрик Унтонджи и Богдан Вашчук. Станислав Иванов за първи път бе титуляр от август, а Луи Нганиони записва четвърти мач в първенството. След два мача наказание Кали Тиам се завърна сред титулярите. Петимата смениха Давид Яблонски, Давиде Мариани, Еркебулан Сейдахмет, Валери Божинов и Паулиньо. Бранителят, който бе наказан за този мач, беше изваден от състава от ръководството, а бразилецът и швейцарецът изтърпяваха наказание. Казахстанският талант е контузен, а опитният играч бе на пейката.

Николай Михайлов бе на вратата, а Живко Миланов, Унтонджи, Нуно Рейш и Луи Нганиони бяха в защита. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха опорните полузащитници, а Горанов, Иванов и Вашчук действаха зад Костов. Така Левски започна с шест българи в състава, а на пейката имаше още петима родни футболисти.

Двубоят започна по-добре за домакините, които имаха предимство през първите 10 минути, но без да стигнат до голови положения пред вратата на столичани. При първата си добра атака гостите поведоха. Голмайсторът Станислав Костов получи топката извън наказателното поле, финтира Енчев, след което проби отляво и с хубав удар в близкия ъгъл не остави шансове на Дюлгеров. Нападателят отпразнува своето 20-то попадение за сезона пред около 2000 фенове на столичани.

В 30-ата минута вратарят на "моряците" Дюлгеров нокаутира Унтонджи при центриране от фаул. Младежкият национал се размина с топката и удари бранителя, който имаше нужда от лекарска намеса, но след три минути се върна в игра. Иван Горанов стреля далеч от пряк свободен удар, докато Михайлов изби остро центриране на Минчев, който беше най-активен за домакините.

Тиам рискуваше да бъде изгонен в 41-ата минута, когато влезе много остро в краката на Панайотов, но получи само жълт картон.

Второто полувреме отново беше свързано с много борба между двата тима, като "зелените" се опитваха да задържат топката, а "сините" да разчитат на контраатака. Хубавият футбол и головите положения липсваха в двубоя. Илиев пусна Аристот Ндонгала, докато Горанов не успя да завърши бърза атака на гостите. Радослав Василев също влезе, за да засили атаката на Черно море. "Сините" обаче се отбраняваха с доста играчи и не оставяха свободни пространства. Михайлов даде сигурност на малкото центрирания, а Нганиони си изпроси глупав жълт картон в 70-ата минута, след като разкара топката след съдийски сигнал.

Костов пропусна най-добрата възможност през втората част, когато не успя да спре топката след центриране на Миланов в 74-ата минута. Малко след това нападателят потърси дузпа, а при падането удари своето дясно коляно, което го мъчи от две седмици. Именно поради това беше и заменен от Дерменджиев.

Нганиони направи груб фаул в 82-ата минута и остави Левски с десет човека. В последните минути гостите накъсаха играта със смени и бавене на играта, което не позволи на варненци да стигнат до вратата на Михайлов.

Антони Белмонт, Сержиу Буш и Илия Юруков влязоха на терена и помогнаха на Левски да запише 18-та победа през този сезон в шампионата. Успехът беше общо 70-и за "сините" срещу "моряците" от 118 мача в елита на България, като 24 от тях са постигнати във Варна. Там домакините останаха с 15 победи от 59 мача.

Тимът на Илиан Илиев има две поредни гостувания на Ботев (Пловдив) и Берое, след което приема Лудогорец и ЦСКА-София.

"Сините" излизат срещу шампионите другата неделя, но с подобна игра отоно ще имат сериозни проблеми срещу "орлите".

ЧЕРНО МОРЕ - ЛЕВСКИ 0:1
0:1 Костов (16)

ЧЕРНО МОРЕ (4-2-3-1): Иван Дюлгеров, Мирослав Енчев, Виктор Генев, Мартин Костадинов, Юго Кононго, Мехди Фенуш, Родриго Енрике, Васил Панайотов, Патрик Андраде, Мартин Минчев, Жоржиньо

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Николай Михайлов, Живко Миланов, Седрик Унтонджи, Нуно Рейш, Иван Горанов, Кали Тиам, Мартин Райнов, Луи Нганиони, Богдан Вашчук, Станислав Иванов, Станислав Костов