България се "събуди" и обърна Франция в Лигата на нациите (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България записаха втората си победа в Лигата на нациите, след като днес обърнаха непобедения до този момент тим на Франция с 3:2 (18:25, 22:25, 25:21, 25:22,15:11) в третата си среща от турнира в Нингбо (Китай).
Воденият от Силвано Пранди състав прекъсна серията си от 4 последователни поражения и се изкачи до 11-то място след 6 изиграни срещи в надпреварата през 2019 година.
Селекционерът на България Силвано Пранди си позволи доста промени в състава по време на мача и те в крайна сметка се оказаха печеливши. Националите ни губиха с 0:2 гейма, но успеха да обърнат развоя на срещата и да триумфират, след страхотни изяви в атака и на блокада.

От другата страна на мрежата Лоран Тили също си позволи доста експерименти със състава си.
Селекционерът на България Силвано Пранди не може да разчита на Тодор Скримов, който във вчерашния мач срещу Полша (1:3) получи контузия.
Наставникът на Франция Лоран Тили заложи в стартовия си състав на разпределителя Рафаел Коре. Двубоят България - Франция започна с лек превес на “петлите”, които поведоха с 6:4 след технично пусната топка на Кевин Тили. Николай Учиков намали до 6:7. Франция дръпна 2 точки при първото техническо прекъсване - 8:6. Разликата от една точка се запази и при 13:14. Николай Учиков атакува в аут за 13:15. Розалин Пенчев завърши атаката си за 16:21. Единична блокада на Николай Льо Гоф срещу атака на Николай Учиков и 23:16. Франция спечели спокойно първата част с 25:18.
Силвано Пранди замени Георги Братоев с Георги Сеганов и Николай Учиков с Велизар Чернокожев в началото на втората част. Франция поведе с 6:3. Велизар Чернокожев изпълни мощен сервис и помогна на Георги Сеганов да напарвам блокада - 5:6. Първото техническо прекъсване дойди при 8:7 за “петлите”. Две поредни успешни атаки на Велизар Чернокожев и България поведе с 12:11. Тимоти Карле атакува в аут и 13:11. Атака в аут на Кевин Тили - 14:12. Блок на Кевин Тили срещу атака ан Велизар Чернокожев даде преднина на Франция с 16:15 при второто техническо прекъсване. Двоен блок спря атака на Николай Пенчев и Франция поведе с 18:16. Разликата се запази и при 21:19. “Петлите” стигнаха до геймбол при 24:20. Розалин Пенчев атакува мощно с пайп за 21:24. Георги Братоев отново се появи в игра за изпълнение на начален удар. Той затрудни със сервиса си посрещането на съперника и Стефан Бойер атакува в аут за 22:24. Блокаут на Стефан Бойер донесе успеха на Франция във втората част.
Селекционерът на Франци Лоран Тили даде шанс за изява в началото на третата част на диагонала Жан Патри, който замени неубедителния Стефан Бойер, и на центъра Бартелеми Шининиези, който смени Никола Льо Гоф. Възпитаниците на Силвано Пранди поведоха с 4:0 в началото на третата част след отлични изяви в атака на Велизар Чернокожев. Розалин Пенчев направи 8:4 при първото техническо прекъсване. България поведе с 10:4 и това накара Лоран Тили да вземе първото си прекъсване в мача. Николай Пенчев атакува по диагонала от зона 4 за 12:7. Атака на Светослав Гоцев доведе до 13:9. Франция намали разликата до 3 точки при 11:14 след технично пусната топка от Кевин Тили. Велизар Чернокожев направи 15:11 с мощна атака. Нова атака на Николай Пенчев по диагонала от зона 4 и 18:15. Франция намали до 1 точка при 17:18 след атака на Жан Патри. Нова успешна атака на Жан Петри и при 20:19 Силвано Пранди взе прекъсване за България. Блокада на Велизар Чернокожев направи резултата 22:20. Нова отлична атака на Жан Патри и Франция намали до 21:22. Двоен български блок спря атака на Жан Патри и България стигна до геймбол при 24:21. Красимир Георгиев спря с блокада атака на Кевин Тили и България спечели третата част с 25:21.
Ясин Лаути остана на игрището за “петлите” в началото на 4-ата част. Франция поведе с 4:2. Велизар Чернокожев намали до 5:6. Франция поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Националите изравниха при 9:9. ”Петлите” отново поведоха с 3 точки при 16:13. Три поредни български точки след атака на Николай Пенчев, блок на Светослав Гоцев и атака в аут на Жан Патри възстановиха равенството при 17:17. България поведе с 19:18, след като Розалин Пенчев се пребори успешно на блокада. Лоран Тили взе прекъсване за “петлите”. Розалин Пенчев атакува мощно след пас на либерото ни Петър Каракашев за 20:18. Нова остра атака на Розалин Пенчев и 21:19. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Красимир Георгиев и 23:21. Розалин Пенчев би сервис в мрежата и Силвано Пранди взе прекъсване при 23:22. Отлична атака в центъра на Красимир Георгиев - 24:22 и геймбол за България. Двойна българска блокада спря атака на Кевин Тили и донесе успеха на националите н 4-ия гейм с 25:22.
Николай Пенчев записа първата точка в тайбрека. България поведе убедително с 4:1 след технична атака на Розалин Пенчев. Красимир Георгиев блокара атака на Бартелеми Шинениези и 8:5 за България. Светослав Гоцев контраатакува и направи 10:7. Нова остра атак на Светослав Гоцев през центъра и 12:9 за България. Националите поведоха с 12:10 и Лоран Тили взе прекъсване за Франция. Бартелеми Шинениезе намали разликата само до 1 точка при 11:12. Страхотна комбинация между Георги Сеганов и Светослав Гоцев доведе до 13:11. Единична блокада на Розалин Пенчев срещу атака на Жан Патри изведе България до мачбол при 14:11. Двойна блокада на Красимир Георгиев и Велизар Чернокожев донесоха успеха на България в тайбрека с 15:11 и в мача с 3:2 гейма.
Най-резултатен за българския отбор стана Розалин Пенчев с 15 точки, а Светослав Гоцев добави още 8 точки за втория успех в турнира през сезона.

Жан Патри се отличи с 13 точки за състава на Франция.

От 15 до 17 юни България е домакин на предстоящия турнир във Варна, където съперници на "лъвовете" ще бъдат Австралия, Япония и Италия.

БЪЛГАРИЯ - ФРАНЦИЯ 3:2 (18:25, 22:25, 25:21, 25:22,15:11)