"Камп Ноу" приветства новите звезди и видя победен гол в последната минута (видео)

Барселона победи Арсенал с 2:1 и за 42-и път спечели трофея "Жоан Гампер". Пиер-Емерик Обамеянг откри за гостите с мощен шут под гредата в 36-ата минута. Пасът беше на Месут Йозил, а габонецът разстреля Нето. Домакините изравниха с комичен автогол на Ейнсли Мейтланд-Найлс, а в края на мача резервата Луис Суарес зарадва феновете с победен гол за Барса.

За каталунците това бе едва трета проверка през лятото. Те започнаха контролите със загуба от Челси (1:2), а после спечелиха срещу японския Висел Кобе с 2:0. "Топчиите" натрупаха повече мачове. В последния от тях се наложиха над Анже след изпълнение на дузпи, а днес имаха генерална репетиция преди старта на сезона в Премиър лийг.

54-ото издание на "Жоан Гампер" всъщност даде възможност на Барселона и Арсенал за първи път да се срещнат в неофициален мач. Досега те бяха играли помежду си 9 пъти в Шампионската лига.

Преди срещата се състоя и официалното представяне на Барса за новия сезон. Най-аплодирани от публиката на "Камп Ноу" бяха Лионел Меси и звездните попълнения Антоан Гризман и Френки де Йонг. Французинът и бившият халф на Аякс бяха титуляри, както и вратарят Нето, привлечен от Валенсия. В стартовия състава попаднаха и младоците Рики Пуч и Карлес Перес.

Луис Суарес бe сред резервите, заедно със Серхио Бускетс, Сержи Роберто и Рафиня. Меси, Филипе Коутиньо, Артуро Видал, Артур и най-новата покупка - защитникът Жуниор Фирпо, изгледаха мача от трибуните.

Арсенал също направи солидно вложение преди няколко дни, привличайки звездата на Лил Николас Пепе. Той обаче не игра днес. Мениджърът Унай Емери все още не може да разчита на доста от основните си футболисти, които са контузени.

"Топчиите" стартираха в предни позиции с Пиер-Емерик Обамеянг, подкрепян от Рийс Нелсън, Хенрих Мхитарян и Месут Йозил.

Началните минути бяха за Арсенал. Лондончани разиграваха спокойно и опитваха флангови атаки, докато футболистите на Барса често грешаха при подаванията. Понрави се обаче Рики Пуч, който показа отлична техника и много движение.

След колебливия първи четвърт час Барселона постепенно взе инициативата. В 21-ата минута Нелсон Семедо проби отдясно и пусна към Усман Дембеле, но неговият шут беше блокиран.  Малко по-късно Жорди Алба получи жълт картон за нарушение срещу Мхитарян.

В средата на полувремето Мейтланд-Найлс центрира опасно към Обамеянг, но той не успя да засече с глава. В 30-ата минута Алба тества рефлекса на Бернд Лено, който с лекота улови. В 36-ата Обамеянг получи подаване от Йозил, обърна се и със силен шут заби топката под гредата - 0:1.

До почивката имаше още една интересна ситуация. Гризман изскочи сам срещу Лено и успя да го преодолее, но за негово разочарование страничният съдия правилно бе вдигнал флага за засада.

Ернесто Валверде направи 7 смени за началото на второто полувреме. Сред появилите се в игра бяха Тер Стеген, Бускетс и Сержи Роберто. Барса заигра много по-бързо и пресираше съперника дълбоко в неговата половина. Дембеле стигна до позиция за удар след хубав самостоятелен рейд, но шутира неточно. В 59-ата минута домакините помислиха, че са изравнили, но футболист на Арсенал изчисти от самата голлиния.

Следващата порция смени в състава на Барса беше приветсвана от публиката заради появата на Суарес. От титулярите остана единствено Гризман. Каталунците притискаха съперника, но не успяваха да вкарат гол. Това обаче направи защитникът на Арсенал Ейнсли Мейтланд-Найлс. Десният бек на "топчиите" върна назад към Лено, но изобщо не погледна, че стражът е напуснал голлинията и топката се озова във вратата.

След автогола на терена за Арсенал влезе дошлият под наем от Реал Мадрид Дани Себайос. Суарес пък направи отличен пробив в наказателното поле, но прати топката в страничната мрежа.

Гризман напусна в 79-ата минута, а секунди по-късно резервата на Арсенал Мартинели пропусна да донесе победата на своя тим.  В самия край на мача Сержи Роберто пусна извеждащ пас към Суарес, а уругваецът с акробатично изпълнение прати топката в мрежата.

За най-добър футболист в двубоя беше избран Френки де Йонг, който очарова с изявите си, макар да игра само преди почивката.

БАРСЕЛОНА - АРСЕНАЛ 2:1 (0:1)