Безлична България си тръгна от Евроволей 2019!

Мъжкият национален отбор на България по волейбол завърши по безличен начин участието си на Евроволей 2019. Възпитаниците на Силвано Пранди отпаднаха от европейското първенство след загуба от Словения с 1:3 (27:25, 17:25, 16:25, 17:25) в мач от 1/8-финалната фаза на турнира, който се игра пред над 11 000 зрители в “Арена Стожице” в Любляна.

За Словения това бе първа победа срещу България през този век, като до тази вечер двата тима се бяха сблъсквали 3 пъти - всички завършвали с успех по 3:0 за националите.

На 1/4-финалите словенците ще се изправят в Любляна срещу шампиона от 2017 година Русия, който очаквано разби Гърция с 3:0 (25:16, 25:15, 25:16) по-рано в “Арена Стожице”.
България поведе с 2:0 и 3:1 след атака на Светослав Гоцев в началото на двубоя. Ян Кожамерник изравни при 4:4. Единична блокада на Митя Гаспарини даде преднина на домакините. Две поредни точки от атак ана Цветан Соколов и България отново поведе със 7:6. Нова атака на Цветан Соколов срещу тройна блокада и 8:7.
Снимка: BoBaVolley
Словенците пак успяха да поведат при 10:9. Блокаут на Цветан Соколов доведе до 12:13. При 14:16 Николай  Пенчев влезе в игра. Ален Пайенк реализира веднага атака през центъра и Словения дръпна с 3 точки при 17:14. Силвано Пранди взе прекъсване за България.
Светослав Гоцев намали до 17:18, но словенците пак дръпнаха с 3 точки при 20:17. Блок на Митя Гаспарини срещу атака на Цветан Соколов доведе до 22:18 за словенците. Единичен блок на Виктор Йосифов намели резултата до 20:22. Тине Урнаут изведе Словения до геймбол при 24:21. Българските волейболисти спасиха 3 геймбола и изравниха резултата при 24:24. След успешен троен блок на Цветан Соколов, Алекс Грозданов и Мартин Атанасов. Ас на Мартин Атанасов и геймбол за България при 26:25. България спечели първата част с 27:25, след като словенците докоснаха мрежата при блокада.

България поведе много бързо в началото на втората част с 3:1 след блокаут на Цветан Соколов. Ас на Мартин Атанасов и 5:1. Блокада на Николай Пенчев и 6:2. Последваха 5 поредни точки за домакините и Словения поведе със 7:6 след блок на Деян Винчич. Клемен Чебул направи 8:6. Георги Петров замени Мартин Атанасов. Ас на Клемен Чебъл и двойна блокада срещу атака на Цветан Соколов доведе резултата до 10:6 за домакините. Силвано Пранди взе второто си прекъсване в гейма. Блокада на Виктор Йосифов намали резултата до 8:12. Нов ас на Клемен Чебул и 10:15. Словенците дръпнаха с цели 8 точки при 18:10. Цветан Соколов атакува в аут - 10:19. Николай Пенчев намали до 14:22. Виктор Йосифов атакува технично за 15:23. Виктор Йосифов би сервис в мрежата и Словения стигна до геймбол при 24:16. Тончек Щерн реализира последната точка във втората част за 25:17 за Словения.
Словения поведе с 3:2 и 6:5 в началото на третия гейм. Светослав Гоцев изравни при 6:6 след атака през центъра. Мартин Атанасов намали до 10:11. Момчетата на Алеберто Джулиани дръпнаха с 3 точки при 13:10 след блокада срещу атака на Цветан Соколов.

Добромир Димитров замени Георги Сеганов. Две поредни отигравания на Николай Пенчев и 12:14. Цветан Соколов атакува отново в аут - 12:16. Силвано Пранди взе прекъсване. Словения поведе с 18:12. Силвано Пранди извади Цветан Соколов и пусна в игра Венелин Кадънков, който още при първата си атака атакува в аут - 12:19. Словения поведе с цели 8 точки при 20:12, след като Венелин Кадънков не можа да достигне до вдигнатата топка. Силвано Пранди взе второто си прекъсване в гейма. Ян Кожамерник удари мрежата - 13:20. Светослав Гоцев атакува в мрежата - 14:22. Мартин Атанасов намали до 16:22. Светослав Гоцев сгреши началния удар - 15:23. Тине Урнаут изведе Словения до геймбол при 24:15. Домакините затвориха третата част с 25:15.
Георги Сеганов и Цветан Соколов се завърнаха в игра за България в началото на 4-ата част. Успешна атака и два поредни ас на Клемен Чебул доведоха до 3:0 за Словения в началото на 4-ия гейм. Силвано Пранди взе прекъсване. Мрежа на Мартин Атанасов и 3:7. Цветан Соколов намали до 4:8. Тончек Щерн атакува мощно за 11:6. България намали до 8:11 след мрежа на домакините. Блокада на Теодор Тодоров - 9:12. Деян Винчич пусна технично за 13:9 за Словения. Ас на Клемен Чебул и разликата набъбна до 14:9. Силвано Пранди взе второто си прекъсване в гейма. Теодор Тодоров атакува през центъра за 10:14. Всичко се получаваше в полето на Словения и Деян Винчич увеличи с атака на мрежата, а след това двойна блокада при атака на Соколов увеличи аванса на 17:10. Епизодичните проблясъци в българския отбор не донесоха нищо и домакините продължиха да диктуват събитията на полето, докато българите направиха и няколко непредизвикани грешки, довели до по-бързото приключване на мача, което дойде след атака на Тончек Щерн - 25:17 в 4-ата част и 3:1 гейма в мача.
СЛОВЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:27, 25:17, 25:16, 25:17)