Петрова и Начева извън финала в тройния скок

Българското участие на Световното първенство по лека атлетика в Доха приключи след квалификациите в тройния скок при жените. Габриела Петрова и Александра Начева не успяха да намерят място сред най-добрите 12 в света. Петрова, която пропусна Балканиадата в Правец заради контузия, постигна 13.98 метра (+0.3 м/сек) в най-добрия си втори опит и този резултат й отреди 16-а позиция в общото класиране. През сезона тя имаше 14.20 метра. Личният рекорд на възпитаничката на Атанас Атанасов е 14.66 метра от финала на планетарния форум в Пекин през 2015 г., когато завърши четвърта.

Сребърната европейска медалистка за девойки от тази година Александра Начева, която има проблем с коляното, също не успя да покаже най-доброто от себе си днес и постигна едва 13.05 метра (+0.3 м/сек), като с този резултат се нареди на последното 26-о място. 18-годишната Начева, за която това беше дебют на световно първенство при жените, беше най-малката от всички участнички в сектора. През сезона тя имаше 14.13 метра, а личното й постижение е 14.18 метра.
Така родните атлети приключиха участието си с два финала в Доха - седмото място на 200 метра на Ивет Лалова-Колио и десетата позиция на Мирела Демирева в скока на височина.

Пет атлетки преминаха квалификационната норма от 14.30 метра в днешната квалификация. С най-добър резултат от всички участнички се класира ямайката Шаника Рикетс с 14.42 метра (+0.6 м/сек). Олимпийската и двукратна световна шампионка Катерин Ибаргуен (Колумбия) скочи 14.32 метра, колкото постигна и световната шампионка от Дегу 2011 Олга Саладуха (Украйна). Настоящата планетарна шампионка и водачка в световната ранглиста за сезона с 15.41 метра си осигури място във финала с 14.31 метра. Петата, която преодоля квалификационната норма от 14.30 метра, е американката Кетъра Орджи, която скочи точно толкова.

Финалът се затвори с 14.12 метра на румънката Андреа Пантиру.

Извън най-добрите 12 остана олимпийската шампионка от Лондон 2012 Олга Рипакова (Казахстан), която с 14.09 метра се нареди 13-а.