Наполи и Аталанта сътвориха спектакъл, в който главно действащо лице бе съдията (видео)

Наполи не успя да победи Аталанта и да се изравни по точки с тима от Бергамо на третото място в Серия "А". Никола Максимович и Аркадиуш Милик на два пъти даваха преднина на домакините, но с попадения на Ремо Фрoйлер и Йосип Иличич Аталанта стигна до точката - 2:2.

Мачът ще се запомни обаче със скандалите около решенията на рефера Пиеро Джакомели. Най-голямо бе недоволството на Наполи след втория изравнителен гол на Иличич в 86-ата минута. Секунди по-рано домакините искаха да бъде отсъдена дузпа в тяхна полза, но арбитърът не пожела да прегледа ситуацията. Карло Анчелоти реагира бурно и бе изгонен, а неаполитанци дълго отказваха да приемат решението на Джакомели.

Преди няколко дни Наполи стигна само до равенство (1:1) като гост на СПАЛ 2013 и пропусна да се възползва от грешната стъпка на лидерите Ювентус и Интер. Аталанта пък разгроми със 7:1 Удинезе и се настани на третата позиция. "Бергамаските" имаха рекордните 28 гола след 9-ия кръг, но знаеха, че на "Сан Паоло" ги чака пределно мотивиран съперник, който от първата минута ще преследва победата.

Домакините продълажаваха да страдат от кадрови проблеми, особено в защита, където отново липсваха Костас Манолас, Елсейд Хисай и Фаузи Гулам. Марио Руи не е напълно възстановен и на левия фланг на отбраната бе преместен Себастиано Луперто. Максимович обаче се завърна навреме и си партнираше с Калиду Кулибали. В предни позиции стартираха Ървинг Лозано и Аркадиуш Милик, а Хосе Кайехон и Лоренцо Инсиние действаха по двете крила. На пейката остана Дрис Мертенс. Наставникът на гостите Джан Пиеро Гасперини все още не можеше да разчита на Дуван Сапата, а Луис Муриел отново не получи възможност да започне от първата минута. Атаката водеха Йосип Иличич и Марио Пашалич, подкрепяни от опитния Алехандро Гомес. В защитата се завърна Хосе Луис Паломино, а тимът от Бергамо се надяваше да докаже защо само Манчестър Сити от началото на годината има повече победи на чужд терен от отборите в първенствата от Топ 5.

Първите 45 минути бяха наситени със събития. Наполи игра много силно и създаде редица положения пред вратата Пиерлуиджи Голини. В 16-ата минута Никола Максимович откри резултата с глава след хубаво центриране от десния фланг на Кайехон. Сърбинът отпразнува попадението си, като показа фланелка с името на съотборника си Кевин Малкюи, който получи тежка контузия наскоро.
Малко преди гола халфът на Наполи Алан напусна с травма, а вместо него се появи Пьотър Жиелински. При 1:0 домакините създадоха 4 чисти положения, от които не се възползваха. Най-фрапантен беше двойният пропуск на Милик от няколко метра. Полякът пътво уцели гредата с глава, а после подари топката на падналия Голини.

Аталанта атакуваше по-рядко, но груба грешка на вратаря Алекс Мерет позволи на Ремо Фройлер да изравни в 41-ата минута. Шввейцарският национал нахлу отдясно в наказателното поле и отправи неособено силен удар, но топката мина между краката на Мерет за 1:1.
В началото на втората част неаполитанци сбъркаха много подавания и това създаде до няколко напрегнати ситуации пред вратата им. След влизането на Мертенс на мястото на Лозано домакините отново взеха инициативата и Фабиан Руис не вкара от удобна позиция.

Милик стреля майсторски от фаул, но топката се отби от гредата. В 71-ата минута Руис изведе зад защитата Милик, който заобиколи Голини и търкулна топката в мрежата. Наполи контролираше ситуацията на терена, но Аталанта нямаше намерение да се предава.
Най-спорният момент дойде в 85-ата минута. Първо Фернандо Йоренте и Симон Кяер се сблъскаха в наказателното поле на гостите и испанецът поиска дузпа. Реферът Джакомели подмина ситуацията, а в ответната атака Иличич изскочи сам срещу Мерет и отбеляза за 2:2. Всички футболисти на Наполи се скупчиха около рефера с искане да отмени гола. Намесата на ВАР бе за евентуална засада, каквато нямаше. Домакините обаче настояваха за дузпа в предходния епизод, а съдията изобщо не прегледа тази ситуация.

Напрежението ескалира и Джакомели показа червени картони на Анчелоти и почти целия щаб на Наполи. Играта не бе подновена близо десетина минути, а когато това все пак стана, Иличич дори можеше да направи пълен обрат в полза на Аталанта.