Страхотен Цецо Соколов с 29 точки! Зенит напред за Купата след страхотен обрат срещу Локомотив и Пламен Константинов

Волейболният национал Цветан Соколов и грандът Зенит (Казан) се класираха за финалната четворка на турнира за Купата на Русия.

Цецо Соколов и съотборниците му направиха страхотен обрат и се наложиха много трудно над домакините от Локомотив (Новосибирск), водени от бившия селекционер на България Пламен Константинов, с

3:2 (25:21, 23:25, 27:29, 25:23, 19:17)

в последен решителен мач в Група Б от полуфиналната фаза на турнира, игран този следобед в пълната зала "Север".

Така Зенит спечели първото място в групата с 3 победи от 3 мача и 8 точки, с което се класира за финалния турнир за Купата на Русия. От друга страна Локомотив за поредна година не успя да стигне до финалната фаза на тази надпревара.

Зенит започна много добре в първия гейм и поведе с 6:3 след ас на Цветан Соколов. Постепенно Локомотив успя да изравни при 11:11 благодарение на Дмитрий Лизик. Казанци отново излязоха напред в резултата при 17:14, след което запазиха преднината си до крайното 25:21.

След равностойното начало на втората част Локомотив успя да дръпне с 8:6 след ас на Дмитрий Лизик. Въпреки чудесната игра в защита и в атака на "железничарите", Зенит съумя да обърне до 16:14 в своя полза. Локомотив изравни при 20:20, след което даже измъкна гейма след 25:23

Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 14:12 след единична блокада на Алексей Родичев срещу атака на Максим Михайлов. Фабиан Джизга направи блокада срещу атака на Цветан Соколов - 17:15. Зенит успя да изравни при 20:20, след като мощен сервис затрудни посрещането на Локомотив, а малко по-късно Максим Михайлов атакува успешно от зона 4 по диагонала. Локо поведе с 23:21, след като Александър Бутко се опита да пусне топката в полето на съперника, но бе блокиран от Алексей Родичев. Цветан Соколов атакува мощно от зона 2 по правата покрай троен блок за 22:23. Ървин Нгапет изравни при 23:23, а малко по-късно изведе Зенит до геймбол при 24:23. Алексей Родичев изравни при 24:24. Мощна атака по острия диагонал от зона 4 на Цветан Соколов излезе в аут - 25:26. Цветан Соколов изравни до 26:26 след блокаут. Константин Бакун изведе Локомотив напред при 28:27. При следващото разиграване Цветан Соколов пусна успешно топката в полето на домакините, но след това се приземи в полето на Локомотив и тимът от Новосибирск спечели третата част с драматичното 29:27.

Максим Михайлов при атака пайп / фото: Роман Кручинин, zenit-kazan.com

Четвъртият гейм стартира равностойно. Постепенно Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха уверено в резултата и дръпнаха с 21:17. Цветан Соколов и Зенит обаче не се предадоха и успяха да изравнят при 21:21. Вицешампионите успяха да се преборят за 4-ия гейм с 25:23 след ас на Ървин Нгапет, а с това да вкарат и мача в тайбрек.

Александър Бутко / фото: Роман Кручинин, zenit-kazan.com

В петия решителен гейм Зенит водеше през цялото време - 5:2, 8:6, 12:9, за да стигне до мачбол при 14:11. Все пак, Локомотив не се предаде и стигна до равенство при 14:14. В крайна сметка, обаче, измъкна крайната победа след 19:17 след атака на Цветан Соколов и 3:2 гейма.

Цецо Соколов изигра страхотен мач за Зенит и стана най-полезен с 29 точки (2 блока, 4 аса и 58% ефективност в атака) за победата.
Френската звезда Ървин Нгапет пък добави още 22 точки (3 аса, 59% ефективност в атака и 57% позитивно посрещане) за успеха.

За тима на Локомотив Константин Бакун реализира 21 точки (2 блока, 1 ас и 49% ефективност в атака).

Сръбският национал Марко Ивович (1 блок, 4 аса, 45% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) и Алексей Родичев (3 блока, 1 ас, 48% ефективност в атака и 57% позитивност в атака) завършиха с 18 и 16 точки, но и това не помогна за победа.

ЛОКОМОТИВ (НОВОСИБИРСК) - ЗЕНИТ (КАЗАН) 2:3 (21:25, 25:23, 29:27, 25:23, 17:19)