Драматична победа за Петерханзел в предпоследния етап на Рали Дакар

Стефан Петерханзел (Франция, Bahrain JCW X-Raid Team) спечели драматична победа в 11-ия етап на автомобилния клас от Рали Дакар, след като пресече линията само с 10 секунди пред преследвача Насер Ал-Атия (Катар, Toyota Gazoo Racing). Това бе четвърта победа за Петерханзел в тазгодишното издание на ралито и дойде точно в момент, в които лидерът в генералното класиране и основен претендент за титлата Карлос Сайнц (Bahrain JCW X-Raid Team) изпитваше сериозни проблеми.

Той остана на повече от осем минути зад французина и финишира трети, но продължи да води с 10:23 в подреждането. Петерханзел, който има 13 титли в Дакар (седем с автомобил и шест с мотоциклет), обаче е трети в класирането преди петъчния 374-километров етап между Харад и Кидия. Той е с шест секунди зад защитаващият титлата си от миналата година Насер Ал-Атия.

В мотоциклетния клас също бе много напечено, като Пабло Кинтания (Чили, Rockstar Energy Husqvarna) стигна първи до 379-километровата специална отсечка и в последствие пресече финалната линия само с 9 стотни преди Матияс Валкнер (Австрия, Red Bull KTM). Чилиецът се възползва от сериозните проблеми на Рики Брабек (САЩ, Monster Energy Honda), който загуби много време близо до стотния километър, но остана начело в класирането с 13:56 минути пред Кинтания.

Игнасио Касале (Чили, Casale Racing) остана втори зад Рафал Соник (Полша, Sonik Team) в 11-ия етап, но остана начело на генералното класиране в клас АТВ. Той води с 21:16 минути на Симон Витсе (Франция, JE Peux 2020-BBR Mercier Racing), който днес остана четвърти.

Андрей Каргинов спечели шести етап на Рали Дакар с 1:27 минути пред Димитър Сотников, а Антон Шибалов и Едуард Николаев довършиха впечатляващата доминация на руския тим Камаз-Мастър при камионите. Каргинов води и в генералното класиране с 39:33 минути пред Шибалов.